عامل افزایش کشت کوکناردر کشور

بر بنیاد گزارش‌هایی که هفته‏‌ی گذشته در برخی از رسانه‌های کشور نشر یافتند، کشت کوکنار در کشور افزایش نگران‏‌کننده‏‌ای داشته است. گفته می‌شود که کشت فزاینده تریاک، یکی از منابع درآمد عمده برای طالبان و مخالفین مسلح بوده و تباهی قطعی و جبران‏‌ناپذیر برای جامعه دارد. بر اساس همین گزارش‌ها در سال روان بسیاری مزرعه‏‌داران کوکنار انتظار دارند که حاصلات بیشتری از تریاک به خاطر استفاده از انواع تخم‌های جدید کوکنار به دست آورند. این زارعان می‌گویند که با استفاده از تخم‌های جدید، کشت، بیشتر و سریع‏‌تر صورت گرفته و به تناسب تخم‌هایی که پیشتر می‌کاشتند، تخم‏‌های جدید به آب کم‌تری نیاز دارد و مقدار تولید تریاک را تا دو یا چندبرابرافزایش می‌دهند. این که این تخم‌های اصلاح شده‌کوکنار از کجا آمده دقیقاً علوم نیست، اما کارندگان کوکنار در ولایات قندهار و هلمند مدعی‏اند که در ابتدای سال روان همان کسانی که برای‏شان وسایل، کود، مشوره زراعتی و پول مورد نیاز را تهیه می‌کردند، این تخم‌ها را نیز به آن‌ها داده‌‏اند.

بر بنیاد گزارش اداره موادمخدر و جرایم سازمان ملل متحد، قیمت این ماده مخدر در افغانستان، که بیشترین بخش هیرویین جهان را تهیه می‌کند، به ۳ میلیارد دالر می‌رسد. در سال ۲۰۱۴ تولید تریاک در افغانستان پیشینه‏‌شکنی کرد و ۱۷ درصد نسبت به سال پیش افزایش داشت.

این در حالی است که کشت تریاک و تجارت موادمخدر، امنیت، حاکمیت قانون و توسعه را در کشور تضعیف نموده و هم دست‌مایه مالی برای طالبان و سایر جرایم سازمان یافته می‏گردد.

مقام‌های مسئول مبارزه با موادمخدر کشور مدعی‏‌اند که آنان گرایش به کشت کوکنار و تخم‌های جدید و اصلاح آن را در سال 2015 بیش از هر زمان دیگر انتظار می‌کشند. این مقام‏‌ها می‏‌افزایند که در هنگام برداشت انتظار می‌رود که تولید تریاک نسبت به سال گذشته که ۷۸۰۰ تن متریک بود، ۷ درصد بیشتر گردد و این افزایش در ولایت‌های قندهار و هلمند ۲۲ درصد خواهد بود. بنابر یک ارزیابی در این میان طالبان نزدیک به 40 درصد درآمد مالی‏‌شان را از طریق تریاک به دست می‏‌آورند.

در این ارتباط یکی از مقام‌های اداره مبارزه با موادمخدر در ولایت قندهار می‌گوید که تخم‌های جدید را قاچاقبران موادمخدر می‌آورند، اما او دقیقاً نمی‏‏ داند که آن‌ها این تخم‌ها را از کجا می‏‌آورند: یک مقام قوماندانی پولیس هلمند نیز در این ارتباط می‏گوید که تخم‌های جدید کوکنار به زارعان امکان آن را می‏دهد که تولیدشان را دوچند گردانند.

وی می‌افزاید که تخم‌های جدید کوکنار به کشت‏ه‌کنندگان این امکان را می‏دهد که به جای دو بار، سالانه سه بار محصول بردارند.

درباره ریشه‌های اساسی گسترش کشت کوکنار و قاچاق موادمخدر در کشور تحلیل‌ها و دیدگاه‌های گوناگونی وجود دارد، اما در مجموع می‌توان گفت که کم‏‌ازکم دو عامل اساسی در این رابطه وجود دارد: نخست وجود فقر و بیکاری گسترده در کشور که ریشه آن در بی‌کفایتی دولت‌مردان و عدم حمایت حکومت از کشاورزان نهفته است.

مردم برای تامین نیازمندی‏‌های زندگی‏‌شان مجبور هستند که به هر شیوه و کاری روی آورند. چنانچه یکی از زارعان کوکنار در ژیری قندهار می‌گوید: «می‌دانم که کشت کوکنار یک کار غیرقانونی است، اما چاره دیگری ندارم، در غیر آن باید علف بخورم.» او می‌افزاید: « نمی‏‌توانم اولادم را با باد هوا سیر کنم

عامل اساسی دیگر سیاسی است. این واقعیت دارد که تلاش‌های فراوانی برای مبارزه با کشت و قاچاق موادمخدر در سطح جهان و کشور جریان دارد. اما متاسفانه این مسئله فقط لایه بیرونی و سطحی قضایا است. هم اکنون بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌های بین‏‌المللی که در ظاهر ادعاهای انسانی را نیز شعار می‌دهند با باندهای مافیایی همکاری داشته و درآمد مالی خود را از طریق آن‌ها با شگردهای بسیار زیرکانه و پنهان به دست می‌آورند.

اگر غیر این باشد چگونه می‌توان در برابر این همه اراده و عزم جهانی برای مبارزه با موادمخدر، روند کشت و قاچاق آن در حال افزایش باشد. برای مثال فقط به این یک نمونه گزارش توجه نماییم. جان ساپکو، بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در ماه جنوری در مورد کنترول موادمخدر به سنای امریکا گفت که از سال ۲۰۰۲ به این سو ایالات متحد امریکا دستِ‏کم ۷ میلیارد دالر را در برنامه‌های مختلف جهت کاهش کشت کوکنار، جلوگیری از تولید موادمخدر، درمان معتادان موادمخدر و بهبود بخشیدن سیستم قضایی برای بررسی جرایم مصرف کرده است تا علیه قاچاق موادمخدر مبارزه کند.

وی در ادامه گفته است که افغانستان ۹۰ درصد تریاک و مشتقات تریاک جهان را تولید می‌کند و از آن جاست که این مواد به نقاط مختلف جهان فرستاده می‌شوند. حال باید پرسید که چرا؟ برای عامل سیاسی نیز باید این پرسش مضاعف را مطرح ساخت که چه کسانی همزمان و همراه با توزیع وسایل کشاورزی و تخم‌های اصلاح شده و کود زراعتی، تخم اصلاح شده کوکنار را توزیع می‌کنند؟

چه دست‌هایی در پشت پرده قرار دارد که از این وضع و روند سود می‌برند؟ زنجیره این شبکه به کجاها ختم خواهد شد؟ و

0 پیام برای این مطلب ثبت شده