عبدالله، رقابت در چهار جبهه

کابل، افغانستان- انتخابات ریاست‏‌جمهوری افغانستان چهارشبه هفته‏‌ی پیش هنگامی که عبدالله عبدالله، نامزد ریاست‏‌جمهوری روابط تیمش را با کمیسیون‏‌های انتخابات به حالت تعلیق درآورد و رقیبش و رئیس‏‌جمهور کرزی را به مهندسی کلان در دور دوم انتخابات متهم کرد، بحرانی شد.

وی از کمیسیون انتخابات خواست تا روند شمارش آرا را فوراً متوقف کند. قرار است نتیجه‏‌ی قسمی نتایج آرا در چند هفته‏‌ی آینده اعلام شود. آقای عبدالله هم‏چنین ناظران خود را از نظارت بر روند شمارش آرا و همکاری با کمیسیون انتخابات خارج ساخت.

وی گفت:«می‏خواهیم که روند شمارش آرا فوراً متوقف شود، تقلب به شیوه‏‌ی بی‏‌سابقه‏‌ای مهندسی شده که هیچ چاره‏‌ای برای ما جز اعلام امروزی و انتظار برای پاسخ به نگرانی‏‌های مان نمانده است

اگر آقای عبدالله نتایج رسمی انتخابات را رد کند، این امر می‏تواند انتخاباتی را که مقام‏‌های غربی و افغان هر دو برای میراث جنگ طولانی‏‌مدت افغانستان حیاتی می‏دانند، دچار مشکل کند. مشروعیت انتخابات مستقیماً به ثبات افغانستان و ادامه کمک بین‏‌المللی در حالی که نیروهای غربی در حال خروج از کشور اند، وابسته است آقای عبدالله شکایت دارد که دو میلیون رای از هفت میلیون رایی که گفته شده به صندوق‏‌ها ریخته شده، نتیجه پرکردن صندوق‏‌های رای و اکثراً به نفع رقیب وی یعنی اشرف غنی بوده است. وی هم‏چنین ادعا کرد که حداقل یکی از اعضای ارشد کمیسیون انتخابات در تلاش برای تقلب به نفع غنی دخیل بوده است.

اما تاکنون کدام رقم رسمی از سوی کمیسیون انتخابات منتشر نشده است و آقای عبدالله تلاش کرده تا شکایات خود را پیش از شروع رسمی شکایات انتخاباتی مطرح کند.

سازمان ملل در بیانیه‏‌ای از نامزدان خواسته تا به سیستم انتخاباتی کشور که هر دو نامزد در هنگام آغاز مبارزات انتخاباتی‏شان تعهد کرده بودند، احترام بگذارند.

تیم انتخاباتی آقای غنی یک بار دیگر اتهامات تقلب را رد کرد و بایکوت آقای عبدالله را مورد انتقاد قرار داده و «غیرقابل پذیرش» خواند. دفتر ریاست‏‌جمهوری افغانستان اتهامات تقلب را رد کرده و گفته که رئیس‏‌جمهور تلاش کرده تا به عنوان یک میانجی میان دو نامزد عمل کند.

آقای عبدالله با خارج شدن از سیستم قانونی انتخابات، شمشیر دو لبه‏‌ای را در دست گرفته است. در حالی که ممکن است وی بی‏‌طرفی بیشتر مقامات را کسب کند، با خطر تخریب روندی مواجه است که امید دارد از طریق آن انتخاب شود.

در کشوری با تاریخی خشن از از اختلاف‏‌ها، برخی نگران‏ آن اند که اگر یک بن‏بست سیاسی به وجود آید، ممکن است خطرات بیشتری در کشور پیش بیاید.

آقای عبدالله پشتی‌بانی مهم برخی از سیاست‌مداران برجسته اکثریت پشتون کشور را به دست آورده و گفته می‏شد که پایگاه حمایتی اش را نسبت به سال 2009 بیشتر کرده است. اما بیشترین حمایت از وی در شمال کشور صورت گرفته است.

حتا پیش از آن که انتخابات در ماه اپریل شروع شود، برخی از حامیان وی گفتند بر آن نظر اند که آقای عبدالله برنده خواهد بود و وی تنها در صورت توطیه خواهد باخت.

عمق این احساسات و اختلافات قومی که ریشه در دوران جنگ داخلی دارند، نگرانی‏‌هایی را در افغانستان درباره امکان خشونت به وجود آورده است. این نگرانی‏‌ها چهارشنبه شب بعد از آن که طرفداران دو جنگ‌سالار پیشین در صف‏ مخالف هم قرار گرفته و در حومه‏‌ی کابل با هم درگیر شدند، تشدید شد. به گفته وزارت داخله کم از کم یک شخص در این منازعه کشته شد.

به گفته مقام‏‌ها، اعتراض آقای عبدالله ریشه در بی‏‌اعتمادی وی به کمیسیون منتصب از سوی کرزی دارد. تیم آقای کرزی از کمیسیون خواسته تا وظیفه یکی از مقام‏‌های بلندرتبه خود یعنی ضیاالحق امرخیل را که متهم به انتقال یک لاری رای سفید تحت شرایط مشکوک بوده، به حالت تعلیق درآورد. آقای امرخیل این اتهامات را رد کرده است.

وحید عمر یکی از مشاوران ارشد آقای عبدالله می‏گوید:«دکتر عبدالله به این باور رسیده که در این رقابت در برابر چهار رقیب قرار دارد: آقای غنی، کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات و دولت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده