عدم خدمات صحی معیاری و خروج سالانه 3 میلیارد دالر از کشور

مقام‏‌ها در وزارت صحت عامه از بسته شدن ۹ شفاخانه خصوصی به دلیل رعایت نکردن معیارات پذیرفته شده این وزارت در شهر کابل خبر می‏دهند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه هفته‏‌ی گذشته در کنفرانس خبری گفت: «برای بهبود خدمات شفاخانه‏‌ها اقدام‏‌های و تدابیر جدی روی دست گرفته شده که به همین منظور از مجموع ۱۲۴ شفاخانه در شهر کابل ۵۴ شفاخانه خصوصی در این شهر نظارت و بررسی شده است

وی گفت: «یک ماه قبل هیئت مختلط را موظف کردیم که از شفاخانه‏‌های خصوصی در شهر کابل نظارت کنند که درنتیجه این نظارت وبررسی، ۹ شفاخانه (شفاخانه علی سینا واقع کارته سه، شفاخانه اسپین‌غر واقع کوته سنگی، شفاخانه مداوا واقع خیابان کمپنی، شفاخانه شمس‏‌الرحمان توره‏‌کی واقع کارته نو، شفاخانه کریم رحمان واقع سر کوتل خیرخانه، شفاخانه خرمن واقع سرکوتل خیرخانه، شفاخانه علاج واقع سر کوتل خیرخانه، شفاخانه گلاب احمدزی واقع ارزان قیمت و شفاخانه فیصل واقع سرک سرسبزی) به دلیل رعایت نکردن معیارات پزشکی لازم بسته می‏شوند

به گفته وزیر صحت عامه ۲۸ شفاخانه دارای جواز و شرایط مقررات مراکز بهداشتی خصوصی نبود، تداوم خدمات‏‌شان به وضعیت کنونی به نفع مریضان و سیستم صحی نمی‏‌باشد؛ ولی این شفاخانه‏‌ها زیربنای نسبتا خوب دارند که می‏توانند خدمات سرپا را عرضه نمایند به همین دلیل به آن‏ها تنزیل داده شده که این شفاخانه‏‌ها حق بستر کردن مریض و عملیات را ندارند و به مرکز درمان سراپایی تبدیل می‏شوند.

آقای فیروز معیارها و شرایط خوب برای یک شفاخانه مسایل زیادی از جمله موجودیت کارمند لازم و متخصص به شکل نسبی، عملیاتخانه خوب و با تجهیزات لازم، داشتن شعبه عاجل، خدمات تشخصیه عنوان کرده گفت که شفاخانه‏‌هایی که دارای تعمیر نامناسب، عملیات‏‌خانه‏‌های غیرمعیاری از لحاظ مساحت و تجهیزات پزشکی هستند و هم‏چنین با کمبود کارمندان مسلکی و کثیف بودن محیط شفاخانه مواجه‏‌اند، هر لحظه خطر برای مریضان وجود دارند.

وی افزود: برای این شفاخانه‏‌ها سه ماه وقت داده می‏شود که مطابق معیارات و شرایط لازم مجهز گردند؛ در غیر آن این شفاخانه‏‌ها نیز بسته می‏شوند. وزیر صحت عامه همچنین از چند باب شفاخانه یاد کرد که در شهر کابل، به صورت معیاری برای مردم خدمات عرضه می‏کنند.

هم‏چنین آقای فیروز به ۴۰ شرکت خارجی که ادویه‏‌جات را به داخل افغانستان وارد می‏کنند هشدار داده گفت که این ۴۰ شرکت از این به بعد به دلیل این که ادویه‏‌جات باکیفیت وارد کشور نمی‏کنند؛ حق وارد کردن دارو را به افغانستان ندارند.

وی گفت که این وزارت ۱۱۹ شرکت تولیدی ادویه‏‌جات دیگر را سلب جواز کرده و اگر در ظرف سه ماه با معیارهای در نظر گرفته عیار نگردند حق تولید کردن دارو را در کشور ندارند.

آقای فیروز تاکید کرد که اگر مسئولان مراکز بهداشتی خصوصی و شرکت‏‌های وارد کننده دارو به تصمیم وزارت صحت عامه عمل نکنند به دادستانی معرفی می‏شوند.

گفتنی است که بر اساس معلومات وزارت صحت عامه در حال حاضر در سراسر افغانستان، ۳۱۹ شفاخانه خصوصی و 185 شفاخانه دولتی ایجاد شده و در وزارت صحت عامه کشور ثبت شده‏‌اند.

این اقدام در حالی صورت می‏گیرد که بر اساس معلومات وزارت صحت عامه شهروندان افغانستان سالانه بیش ۳ صد میلیون دالر را به منظور تداوی و درمان مریضی‏‌شان در خارج از کشور به مصرف می‏رسانند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده