عراق وچالش‌های انتخابات

عراق یکی از کشورهای مهم در شرق میانه است که به لحاظ فرایند ملت‌سازی با چالش‌های کلان مواجه است. کشور عراق به لحاظ شاخص دولت‌- ملتی فرآیند کامل و نهایی را طی نکرده است و از این جنبه دچار یک ضعف نسبی است. علت این موضوع، این است که زیرساخت‌های لازم برای تحقق این مهم وجود نداشته که این مورد هم نتیجه تسلط حاکمیت دیکتاتوری در سال‌های طولانی بر این سرزمین بوده است. بعد از سقوط صدام در عراق زمینه برای تشکیل حاکمیت ملی و تقویت و استحکام فرآیند دولت ـ‌ ملت فراهم شد.

برگزاری انتخابات مردمی سالم شرط لازم برای استقرار حاکمیت ملی در عصر کنونی محسوب می‌شود. عراق پسادیکتاتوری صدام شاهد برگزاری چندین انتخابات پارلمانی بوده که شاهد کمترین تنش و خشونت بوده است. به طور معمول برگزاری انتخابات در کشورهایی که در دوران گذار از دیکتاتوری به دموکراسی هستند شاهد خشونت و تخلفات بسیاری بوده که عراق در این رابطه، کمترین مشکل را داشته است. این موارد در حالی اند که ملت عراق در سال‌های اخیر با دو مشکل بزرگ مواجه شده بودند.

بحث اقلیت‌ها مساله دیگر در انتخابات عراق است. اتحادیه میهنی کردستان عراق، دیگر حزب اصلی در اقلیم از دو هفته قبل موضوع تشکیل ائتلاف قدرتمند از احزاب کرد عراقی را مطرح کرده بود، ولی با جدایی شماری از احزاب کرد معارض دولت کنونی اقلیم، عملا این ائتلاف در مقطع کنونی متوقف شد و با این موضع‌گیری حزب دموکرات، اتحادیه میهنی نیز دست خالی‌تر از همیشه باقی ماند.

اختلافات برای حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بسیار بدتر از سایر احزاب است چون این حزب که قبل از این بیشترین کرسی‌های پارلمانی عراق از ولایت کرکوک را داشت، هم اکنون متهم اتفاقات بعد از 16 اکتوبر است که طی آن ارتش فدرال عراق، کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه را به کنترول خود درآورد.

پاکسازی گروه تکفیری ـ‌ هراس‌افکن داعش در عراق که در مدت کوتاهی بخش‌های وسیعی از این کشور از جمله شهر بزرگ و راهبردی موصل را تحت اشغال خود درآورد و جنایت‌های بی‌شماری را به‌ویژه در حق غیرنظامیان مرتکب شد، با فتوای مراجع دینی، تلاش و همراهی مردم، ارتش و نیروهای مردمی محقق شد.

موضوع دیگر کردستان عراق بود که مقامات این منطقه مدت‌ها نفت کرکوک را استخراج و صادر می‌کردند؛ بدون اینکه بهای آن را به خزانه دولت مرکزی واریز کنند و اقداماتی خلاف قانون اساسی مرتکب شدند که در راس آن اعلام خودمختاری بود.

با لحاظ موارد اشاره شده، عراق آماده می‌شود که در ماه می‌2018 دوره‌ای دیگر از انتخابات پارلمانی را برگزار کند؛ انتخاباتی که از اکنون گروه‌های سیاسی مختلف در تلاش برای تشکیل ائتلاف‌های متعدد برای کسب پیروزی در آن می‌شوند. گرایش‌های عمده عراقی‌ها در صحنه سیاسی مطرح و فعال می‌باشند. هر کدام این گرایش‌ها ائتلاف‌هایی را در درون خود تشکیل داده‌اند. لازمه فضای دموکراتیک، رقابت سالم در چارچوب‌های تعریف شده و قانونی می‌باشد و این موضوع در کشورهایی که سابقه طولانی در دموکراسی دارند مشهود است. فضای انتخاباتی در عراق هم شامل این‌گونه رقابت‌ها است که طبیعت کار سیاسی است.

  • سیرت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده