عربستان از یمن چه می‏خواهد؟

جت‏‌های سعودی با حمایت دستگاه استخبارات امریکا و مجهز به تسیلحات پیشرفته آن، از اواخر ماه گذشته تحت نام آن چه که سفیر عربستان در امریکا آن را اعاده حکومت مشروع و حفاظت از قانون اساسی یمن و انتخابات آن خواند، شروع به بمباران این کشور کرده است.

ضرورت حفاظت از قانون اساسی و انتخابات، پیام تا حدی عجیبی از نماینده یک سلطنت مطلقه است. البته، انگیزه‏‌های عربستان در یمن به نظر نمی‏‌آید ربطی به حفاظت از «دولت مشروع»، قانون اساسی و روندهای انتخاباتی‌‏اش داشته باشد.

بناً قضیه چیست؟

انگیزه واقعی حکومت عربستان به نظر واضح می‏رسد: کافی است به تاریخ سلطنت عربستان نگاهی انداخته شود تا دیده شود که چگونه این کشور به رقابت منطقه‌‏ای از هر نوعش اجازه نداده و در عین حال پیوسته با تلاش‌‏ها برای ایجاد حکومت‏‌های دموکراتیکی که به قدرت‌مندترشدن مردم بینجامد، مخالفت کرده است. این رویکرد در سال 2013 کاملاً عیان بود وقتی که عربستان سعودی حمایت خود را از کودتایی نظامی که به سقوط دولت منتخب محمد مرسی در مصر انجامید، اعلام کرد؛ امری که به نظر می آید با سیاست‏‌های ضد انقلابی سعودی که هدف آن‏ها صفر کردن نتایج بهار عربی است، همخوان باشد.

هدف عربستان، ساده است: جلوگیری از ایجاد هر نوع دولتی که پایگاه مردمی در منطقه دارد و در پی استقلال است. و بهانه‌‏ی «مقاومت در برابر نفوذ ایران»، در عین حال به نظر می‏رسد که چیزی به جز از پوششی فرقه‌‏ای دادن به حملات خود نباشد. برای مثال در سال 2009 که حوثی‏‌ها از ایران کمکی دریافت نمی‏‌کردند، باز هم عربستان سعودی آن‏ها را هفته‏‌ها با ادعای نفوذشان به خاک خود، مورد حمله هوایی قرار داد. گذشته از آن، حوثی‏‌ها تنها گروهی نیستند که از منابع بیرونی در منطقه، کمک دریافت می‏کنند.

با وجود تمام این‏ها، تصمیم امریکایی‏‌ها برای قرار گرفتن در پشت حملات سعودی بر یمن، رفتن به بیراهه است. اگرچه لحن جنبش حوثی‌‏ها، ضد امریکایی بوده، اما آن‏ها تا هنوز به منافع امریکا ضربه‌‏ای نزده‏‌اند. در واقع، وقتی که سفارت امریکا در صنعا در ماه جنوری، بسته شد، و تعداد 20 عراده از موترهای خود را در میدان هوایی باقی گذاشت، گزارش شد که حوثی‌‏ها گفتند که آن‏ها این موترها را به نمایندگی سازمان ملل در یمن تحویل می‏دهند. و در حالی که حوثی‏‌ها از حضور امریکایی‏‌ها در یمن استقبال نکردند، آن‏ها در عملیات امریکا بر ضد القاعده هم مداخله‌‏ای نکردند.

اما یکی از بزرگترین محاسبه‏‌های غلط این بوده که سیاست امریکا بر اساس روایت عربستان و کشورهای خلیج تنظیم شده که هدف آن بلندپروازی‏‌های سعودی‏‌ها برای کنترول یمن است و کاری به اولویت‌‏های امریکا برای از بین بردن پناه‌گاه‌های امن القاعده در آن کشور ندارد. البته اداره اوباما به نظر می‏رسد که یمن را به سعودی‏‌ها واگذار کرده است. این واقعیت وقتی خود را نشان داد که جان ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا قویا از حملات عربستان به یمن حمایت کرد و گفت که عربستان نگرانی‏‌های مشروعی درباره تاثیر ممکن وقایع کنونی یمن بر امنیت خود دارد. نتیجه این جا این خواهد بود: هر کشوری که از همسایگانش، «نگران» است، می‌تواند آن کشور را بمباران کند؛ امری که خطر ایجاد یک بدعت عجیب دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده