عربستان در یمن به دنبال چیست؟

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی درباره تجاوز اخیر عربستان به یمن می‌نویسد:«تاکنون فرماندهان نظامی عربستان نسبت به اینکه کمپین آن‌ها در یمن هنوز به نتایج ملموسی دست نیافته است، نگرانی خاصی نشان نداده‌اند. جنرال احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف تحت رهبری عربستان برای تجاوز به یمن روز جمعه گفت: ما باید برای نتیجه‌گیری صبور باشیم.

عزم عربستان برای حمله به یمن ریشه‌های عمیق‌تری به نسبت نگرانی درباره ناامنی در مرزها و همچنین ترس از بهره بردن ایران از ارتباطاتش با حوثی‌ها در این کشور دارد. رهبران عربستان که مورد حمایت مسئولان تشکیلات مذهبی قدرتمند کشورشان قرار دارند، خود را در قالب یک نقش ویژه، هم نگهبان یمن به عنوان همسایه جنوبی و هم کل شبه‏‌جزیره عرب می‌دانند.

ملک سلمان، پادشاه عربستان چند روز پیش در گردهمایی نخبگان نیروهای مسلح و سیاسی عربستان در کاخش در شهر ریاض گفت: این یک موهبت است اما یک مسئولیت را به دوش همه ما قرار می‌دهد.

این صحبت چیزی بیش از یک فراخوان اتحاد قوا از سوی ملک سلمان که وزیر دفاع سابق عربستان بوده و در ماه جنوری به تاج و تخت رسید، است. این نشان‌دهنده دیدگاه‌های عمیق عربستان درباره یمن است که طی چندین دهه مداخله، شورش،‌سیاست‌های قبیله‌ای و فتنه در یمن شکل گرفته‌اند. این همچنین نشان می‌دهد مقامات عربستان می‌خواهند جسارت نظامی خود را افزایش دهند. در محاسبات عربستان این مسئله تاریخی که یمن باید زیر بال‌های عربستان قرار داشته باشد، هزینه‌های بالقوه مداخله در یمن و حتی خطر تعمیق تنش‌های منطقه‌ای با ایران را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

علی الاحمد، مدیر موسسه امور خلیج فارس واقع در واشنگتن که اغلب از سیاست‌های عربستان انتقاد کرده گفت:‌عربستان خود را برادر بزرگ یمن می‌داند. این مسئله بیش از مسئله ایران و همچنین تلاش برای استقرار مجدد منصور هادی به عنوان یک رئیس‌‏جمهور دوست با عربستان در یمن، در بطن تصمیم عربستان برای آغاز حمله به یمن قرار داشته است. اگر رهبران عربستان زمام امور را در یمن به دست نداشته باشند، نگران خواهند شد.همچنین می‌توان گفت که از زمان پایه‌گذاری کشور مدرن عربستان در بیش از 80 سال پیش تاکنون، هیچ گاه کنترول عربستان بر امور یمن ضعیف‌تر از حال حاضر نبوده است.

برخی گروه‌های یمن که در تسلط نیروهای متخاصم با عربستان به عنوان یک کشور متحد با غرب قرار دارند، با یکدیگر نیز درگیر هستند. این شامل یک شاخه قدرتمند القاعده در این کشور که با داعش اعلام بیعت کرده است نیز می‌شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده