عفو بین‌الملل: امریکا مرتکب جنایات جنگی شده است

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی ضمن محکوم کردن حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا تأکید کرد که مقام‏‌های امریکایی به دلیل حملات هواپیماهای بدون سرنشین با اتهام‏‌های جنایت جنگی روبرو هستند و باید محاکمه شوند. به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، سازمان عفو بین‌الملل به پرونده‌‏ی مادرکلانی اشاره کرد که زمانی که در حال چیدن سبزیجات خود بود در حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکا کشته شد.

در این گزارش به بسیاری از موارد کشتار غیرنظامیان پاکستان اشاره شده است که در حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکا جان خود را از دست داده‌اند.

این گزارش در رابطه با تحقیقی است که توسط دیده‏بان حقوق بشر صورت گرفته است و جزئیات حملات موشکی در یمن را بررسی کرده است که به اعتقاد این گروه، این حملات از قوانین درگیری‌های مسلحانه، قانون بین‌المللی حقوق بشر و همچنین رهنمون‌های خود اوباما درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین تخلف کرده‌ است. این گزارشات در حالی منتشر شده اند که نواز شریف؛ نخست‌وزیر پاکستان در واشنگتن به سر می‌برد. شریف متعهد شده بود که به اوباما بگوید که حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا که خشم پاکستان را برانگیخته است، باید هرچه سریعتر متوقف شوند.

سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی عمیق کرده است که این حملات ممنوعیت محرومیت خودسرانه از زندگی را نقض کرده است و جنایت جنگی یا اعدام‌های فراقضایی را تشکیل می‌دهد. امریکا بارها مدعی شده است که تعداد بسیار کمی در این حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده ‌اند و تأکید دارد که این حملات در هماهنگی با تمامی قوانین داخلی و بین‌المللی است.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل همچنین به پرونده‌ای در اکتوبر سال گذشته میلادی اشاره کرده است که شامل یک پیرزن 68 ساله پاکستانی می‌شود که بر اثر اصابت یک موشک شلیک شده از هواپیمای بدون سرنشین امریکا در حالیکه در حیاط خانه‌اش سبزی می‌چید، جان خود را در وزیرستان شمالی از دست داد و درست دقایقی بعد، یک حمله دیگر اعضای خانواده وی زخمی شدند. بر اساس این گزارش، این مسأله می‌تواند نشان دهد که فن‏آوری این هواپیماهای بدون سرنشین به اندازه‌ای دقیق نیست که اهداف واقعی و هراس‏افکنان را بزند.

در یمن نیز که هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در آن کشور فعال است، دیده‌بان حقوق بشر به 6 مورد اشاره می‌کند که دو مورد آن‏ها نقض روشن قانون بین‌المللی بشردوستانه است. چهار مورد دیگر قوانین درگیری مسلحانه را نقض کرده است زیرا اهداف غیرقانونی بوده اند و اینکه اقدام‏های‏ کافی برای کاهش خسارات غیرنظامیان صورت نگرفته است. دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا به یمن، رهنمون‌های اوباما در اوایل سال جاری میلادی را نقض کرده است. به عنوان مثال اینکه “مظنونان را تنها وقتی بکشید که دستگیری آن‏ها غیرممکن است”.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده