عقب‌نشینی «مون» مقابل سعودی‌ها

به دنبال فرافکنی‌های نماینده عربستان در سازمان ملل متحد و بی‌اساس خواندن گزارش اخیر این سازمان درباره تجاوز آل سعود به یمن، دبیرکل سازمان ملل نام ائتلاف عربی را به صورت موقت از فهرست نقض‌کنندگان حقوق کودکان در یمن حذف کرد. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نام ائتلاف عربی را به صورت موقت از فهرست نقض‌کنندگان حقوق کودکان در یمن حذف کرد.

این اقدام دبیرکل سازمان ملل در حالی است که تنها چند ساعت پیش نماینده عربستان در سازمان ملل متحد گزارش اخیر این سازمان درباره اوضاع یمن و متهم شدن ائتلاف عربی به نقض حقوق کودکان در این کشور را به باد انتقاد گرفته بود.

عبدالله المعلمی گفت:‌صدور این گزارش می‌تواند به اهداف مذاکرات صلح یمن آسیب‌های جدی وارد کند؛ چرا که ما اکنون پیگیر مذاکرات یمن در کویت هستیم و سرسختانه برای پایان دادن به خشونت‌ها تلاش می‌کنیم.

پیشتر نیز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواستار برگزاری نشستی فوری با دبیر کل سازمان ملل برای تصحیح گزارش سازمان ملل در باره یمن شده بودند.سازمان ملل متحد اخیراً در گزارشی، ائتلاف متجاوز به یمن به رهبری عربستان را مسئول حمله به اماکن عمومی و شهروندان و کشتار بیش از 60 درصد از کودکان یمنی اعلام کرده بود. این گزارش با واکنش شدید عربستانی‌ها و خشم آن‌ها مواجه شد.عربستان سعودی از ششم حمل سال 94 با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی کشورهای عربی و با حمایت امریکا به بهانه بازگرداندن منصورهادی، رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن به حکومت، به کشور و مردم یمن حمله کرد که بر اثر آن تاکنون بیش از هفت هزار شهروند یمنی از جمله شمار زیادی از زنان و کودکان کشته یا زخمی شده و دهها هزار نفر نیز آواره شده‌اند.همچنین بر اثر این حملات تاکنون بیش از 80 درصد تأسیسات خدماتی و زیربنایی و بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، انبارهای دارو و غذا، مدارس و منازل مردم ویران شده یا آسیب دیده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده