علاقه‏مندی شرکت‏های هندي برای سرمايه‏گذاري در کشور

هيأت بازرگاني اتحاديه صنايع هندوستان براي دومين بار جهت بلندبردن سطح روابط بازرگاني با افغانستان به کشورمان سفر نمودند.

اين هيأت شش نفره از بازرگانان هندي شنبه گذشته(15 سرطان) به افغانستان آمدند تا فرصت‏ها و امکانات سرمايه‏گذاري و بازرگاني را در کشورمان بررسي کنند. اين هيأت با ۵۰ متشبث خصوصي افغان در يک کنفرانس همكاري بازرگاني ديدار کردند تا سطح روابط بازرگاني‏شان را بالا ببرند.

اين دومين سفر اتحاديه صنايع هندوستان به کشورمان مي‏باشد. بربنياد آگهي اتاق بازرگاني و صنايع افغانستان، در اين هيأت شرکت‏هاي توليدي پوشاک و پشم «رويموند لميتد»، شرکت خدمات رايزني «اورکاش لميتد»، شرکت توليدي مواد پلاستيکي و چرمي «يونيپچ لميتد»، شرکت کشاورزي «ساينرجيکس» و شرکت توليدي «ماشينري کشاورزي» قرار داشتند.

آذرخش حافظي؛ عضو هيأت مديره و رئيس کميته روابط بين‏المللي اتاق بازرگاني در اين نشست گفت که بدبختانه به دليل تبليغات منفي رسانه‏هاي بيروني درباره افغانستان، ديدگاه مردم جهان نسبت به کشور ما منفي مي‏باشد. وي افزود: بدون شک مسافرت هيأت‏هاي بازرگاني باعث تغيير نظر مردم دنيا نسبت به افغانستان مي‏شود و آن‏ها با تصوير بهتري به کشورشان بازمي‏گردند.

داکتر انوارالحق احدي؛ وزير بازرگاني و صنايع افغانستان به قدرت اقتصادي هندوستان در منطقه و جهان اشاره نمود و گفت که اگر هندوستان مي‏خواهد سرمايه‏گذاري بين‏المللي خود را گسترش دهد، افغانستان بهترين مکان است. او گفت: «حکومت افغانستان به تازگي خط مشي تشويق سرمايه‏گذاري را تدوين نموده است و در حال حاضر کار بالاي اصلاح دادن جواز سرمايه‏گذاري جريان دارد.»

همچنين امار سيناه، سفير کبير هندوستان در افغانستان به فرصت‏هاي بالقوه سرمايه‏گذاري افغانستان اشاره نموده و از بازرگانان هندي خواست تا به اين کشور بيايند و با همتايان افغان خود در بخش‏هاي پرسودي همچون کشاورزي، معدن، سمنت و پوشاک سرمايه‏گذاري‏هاي مشترکي انجام دهند. او همچنان به کمک‏ها و سرمايه‏گذاري حکومت هندوستان اشاره نمود که طي يک دهه گذشته به ارزش ميليون‏ها دالر در بخش‏هاي آموزش، ارتباطات و بلندبردن تشبثات کوچک و متوسط انجام داده است.

وي به سرمايه‏گذاري مشترک هندوستان و ايران در بندر آزاد بازرگانيي چابهار اشاره کرد و اظهار اميدواري کرد که اين مسير در راستاي افزايش سطح داد و ستد بازرگاني افغانستان و هندوستان کارا باشد.

مسئولان اداره حمايت از سرمايه‏گذاري نيز در اين نشست گفتند که با جذب سرمايه‏گذاري‏ هند ميزان سرمايه‏گذاري‏هاي امسال در کشور افزايش خواهد يافت. در دومين نشست سرمايه‏گذاران هندي، مسؤلان سفارت هند با خوشبيني به گسترش روابط بازرگاني ميان دو کشور، گفته‏اند که قرار است يک گروه از بازرگانان افغان نيز به هند بروند.

معادن، فناوري اطلاعاتي، مالداري و کشاورزي، صنايع کوچک و متوسط و حمل ونقل کالاها بخش‏هايي اند که شرکت‏هاي هندي علاقمند به سرمايه‏گذاري در آن‏ها شده اند. همچنين شماري از اين شرکت‏ها علاقمند توليد برق آبي در افغانستان شده اند و شماري ديگر از ولايت‏هاي گوناگون ديدن کرده اند و با بررسي فرصت‏هاي لازم در بخش‏هاي گوناگون آماده سرمايه‏گذاري در کشورهستند

0 پیام برای این مطلب ثبت شده