عواقب ناامنی شاهراه کابل- هرات

مسئولان شرکت‏‌های حمل و نقل، باربري و مسافربري به همراه عده زيادي از راننده‏‌های شاهراه کابل-هرات نسبت به ايجاد و تداوم ناامني‏‌هاي گسترده و كشنده در مسير شاهراه كابل- قندهار هشدار داده و به همين منظور از دو هفته پیش به اين سو دست به اعتصاب زده بودند.

سلیمان، مشاور شرکت حمل و نقل احمدشاه ابدالی یکشنبه 10سنبله در صحبت با رادیو آزادی گفت که رانندگان شاهراه کابل-هرات پس از وعده‏‌ی وزارت داخله در خصوص تأمین امنیت این مسیر دست از اعتصاب کشیده اند.

رانندگان شاهراه کابل-قندهار و قندهار-هرات دو روز پی هم دست به اعتصاب زدند و از رفت و آمد در این مسیرها خودداری کردند.

شماری از این راننده‏‌ها در صحبت با رسانه‏‌ها گفتند که در یک ماه گذشته چندین مسافر و راننده‏‌ی بس در این شاهراه کشته و زخمی شدند. آنان در کنار آزار و اذیت دزدان از پولیس هم شکایت دارند که به این شاهراه توجه جدی ندارد. شاهراه کابل–قندهار-هرات از شاهراه‏‌های مهم و حياتي کشور به شمار می‏‌رود که روزانه شاهد عبور صدها موتر مسافربری و باربری و کاروان اکمالاتی نیروهای ناتو می‏باشد. براساس برخي گزارش‏‌ها از این مسیر همه روزه حدود (2000) دو هزار موتر مسافربری و باربری رفت و آمد می‏‌کنند.

اما اگر امنيت اين شاهراه تأمين گردد مطميناً اين آمار به دوبرابر افزايش خواهد يافت، زيرا يگانه شاهراهي است كه مركز كشور را به يگانه بديل بندر كراچي يعني بندر چابهار و همچنين بندرعباس وصل مي‏كند.

امن بودن و ناامن بودن اين شاهراه ضمن آن كه مي تواند بر رشد اقتصاد ساكنين مناطق مسير شاهراه از طريق اشتغال‏‌زايي‏‌هاي مرتبط به صنعت حمل و نقل كمك كند، موجب كاهش قيمت مجموعي كالاهاي وارداتي و بالارفتن كيفيت مواد مورد نیاز مردم در مركز و ساير نقاط كشور گردد. همچنين مردم منطقه نيز مي‏‌توانند محصولات كشاورزي خود را به زودترين وقت به بازارهاي دور و نزديك كشور از جمله به پايتخت رسانده و به رفاه نسبي دست يابند.

اما ناامني‏‌هاي متواتر و همچنين چند روز اعتصاب اخير رانندگان تاثير منفي و چشم‌گيري بر قيمت اجناس و كالاهاي مورد نياز مردم بخصوص ساكنين پايتخت داشته تا حدي كه از انواع تيل گرفته تا ميوه و سبزيجات به شكل سرسام‏‌آوري در بازارهاي كابل كمياب و گران شده است. اين فشار در نهايت باعث ايجاد فشارهاي گوناگون و مضاعف به ساكنين پايتخت خصوصاً قشر آسيب‏‌پذير گشته و در درازمدت عواقب اقتصادي و اجتماعي زيان‌باري را به بار خواهد آورد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده