عوام‏فریبی‏های بازرگانی

در دنیایی که آگاهی‏ها درست و به صورت کامل در اختیار مردم قرار نمی‏گیرند و برای کسب منفعت بیشتر برای صاحبان شرکت‏ها به صورت وسوسه‏برانگیز گاهی تمام اختیارجوینده‏ی یک محصول را در انحصار می‏گیرد.

هر آنچه در آگهی‏های بازرگانی گنجانیده می‏شوند جز عوام‏فریبی‏های قشنگ چیز دیگری نیستند،چگونه می‏توان از سهوات‏ها مستفید شد اما با کمترین هزینه چیزی که از یک طرف در هجوم آگهی‏های وسوسه‏آمیز نمی‏توان از آن چشم پوشید و از سوی دیگر ما ناچاریم که ازبرخی از این محصولات و خدمات آگهی شده بهره برگیریم.

در این گونه آگهی‏ها و یا می‏توان گفت در تمام آن‏ها تمام تلاش بر این است که مشتری بیشتری برای پیوستن به جمع خریداران محصول معرفی شده و یا بهره‏مند شدن از خدمات جذب شود.

روز ی با یک دوست که از قضا کمابیش از دانش بازار یابی چیزهایی می‏دانست سر صحبت باز شد. این دوست با ترسیم یکی از اصول این فن برای من واضح ساخت که در واقع درصد بالایی از آگهی‏های بازرگانی برای منفعت رساندن به شرکت‏هاست. این یک امر طبیعی است که در تجارت تلاش برای کسب منفعت بیشتر است، اما آن‏ها به گونه‏ای ترتیب و تنظیم می‏شوند که گویا مشتری، بیشترین سود و یا استفاده را می‏برد هر چند این یک نوع فریب است؛ اما فریبی است که به راحتی هم قابل درک نمی‏باشد.

درکشور ما شرکت‏های مخابراتی از برکت نظام جدید سیاسی به گونه فزاینده‏ای در 10 سال اخیر رشد کردند و این را حکومت هم دست‏آورد سترگ خود می‏داند و به آن افتخار می‏کند و اگردید منصفانه هم داشته باشیم بسیاری ازمشکل‏های مردم با بهره‏مندی از امکانات مخابراتی به آسانی حل شده اند.دیگر نیازی نیست برای خبرگیری از اقوام و اقارب مسافت‏های زیادی را پیمود و می‏توان از طریق موبایل و انترنت و یا سایر فن‏آوری‏ها تجارت خود را پیش برد و هزاران کار دیگر را با استفاده از آن‏ها به انجام رسانید.

هر روز افراد بیشتری به جمع مصرف‏کنند گان و استفاده‏کنندگان افزوده می‏گردد چون در شرایط کنونی کسی نمی‏تواند دور از فن‏آوری‏های جدید زندگی مفیدتر و کاراتری داشته باشد و ناچار است به نحوی از انحا از محصولات و خدمات دنیای جدید استفاده کند.

به نظر می‏آید در چنین شرایطی دولت باید همان گونه که به این شرکت‏ها اجازه فعالیت می‏دهد باید نظارت دقیق‏تر و منسجم‏تری نیز از کارکرد این شرکت‏ها به عمل آورد. وظیفه دولت تنها در صدور جواز نیست، دولت باید بیشتر منفعت مردم را بیشتر در نظر داشته باشد البته اگر دولت خودش در مافیا دستی از دور نداشته باشد و همان طور که اصول دولت‏داری حکم می‏کند رفتار کند باید بیشترین رضایت از جانب مردم صورت گیرد نه این که شرکت‏ها و کارخانه‏ها در بده‏بستان‏های پشت پرده با دولت هر روز پول‏دارتر و ثروت‏مندتر گردند و مردم هر آن چه را که روزانه با هزار دشواری و سختی به دست می‏آورند دو دستی به بهانه‏های گوناگون و مخفی به کیسه ی آن‏هایی سرازیر کرد که در کمین زراندوزی اند و پروای تهی‏دستان و میان‏دستان را هرگز ندارند.

چون در کشور ما نظارتی وجود ندارد و اگر است در حدی نیست که برای مردم کارساز و برای آن‏هایی که همواره به فکر سود و منفعت بیشتر هستند مشکل‏ساز باشد. می‏بینیم که هر شرکت و یا کارخانه‏ای از هر جا که است به سلیقه و سبک و سیاق خود ازهر آویزه‏ای در اعلانات خود استفاده می‏کند در این گونه اعلانات هر محصول بهترین قلداد می‏گردد بدون این که آن محصول از نظر کیفیت مورد سنجش و آزمایش قرار گرفته باشد. مانند انواع روغن‏ها، قیماق‏ها، شامپوها و یا شرکت‏های ساختمان‏سازی و خانه‏سازی چیزی در کلیپ‏های‏شان به نمایش می‏گذارند که واقعیت ندارند.

افزون بر این در نحوه‏ی گویش و استفاده از کلمه‏ها و واژه‏ها نیز پراکندگی‏های غیرقابل بخشش در کلیپ‏های بازرگانی وجود دارند و گاهی مخاطب حیران می‏ماند که آیا زبان به کار گرفته شده در این اعلانات همان زبان ملی خودش می‏باشد و یا این که به زبان دیگری است و تا این که با دیدن و شنیدن چندین باره می‏فهمد که موضوع از چه قرار است.

و گاهی در این آگهی‏های بازرگانی ما به گونه‏ای با ترویج بی‏بندوباری‏ها نیزروبه‏رو هستیم برای نمونه به اعلانات یک نوشیدنی غیرالکولی دقت کنید.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده