غم عشقت بیابان پرورم کرد!

غمِ عشقت بیابان پرورم کرد

هوایت مرغ بی‏بال و پرم کرد

مرا گفتی صبوری کن صبوری

صبوری خاک عالم برسرم کرد

 

You told me to wait

Lovesick for you, I frequent the desert.

Your airs made me like a bird without wings or feathers.

You told me to wait, to wait –

but waiting brought me a world of unhappiness.

(36سرکوهِ بلند، ص)

 

چهاربیتی‌های عامیانه در حوزه‏‌ی زبان وادب فارسی حضور پرنگ دارند، گوینده مشخص ندارند ولی سرشاراز درونمایه‌های اجتماعی، عاشقانه‌ها،عرفان و گلایه از تقدیر و سرنوشت‏‌اند.این چهاربیتی‌ها چاشنی زندگی روزانه‏‌ی آوازخوانان،چوپانان،دهقانان و کارگران ساده است؛ کسانی که در شرایط مختلف، غم و شادی خود را با زمزمه‏‌ی این چهاربیتی‌ها ابراز می‌کنند.

«سرکوه بلند» عنوان پنجاه چهاربیتی است که به کوشش ورونیکادبلیدی گردآوری و به زبان انگلیسی ترجمه شده است.

بانو دبلیدی، پژوهشگر فرهنگ عامه است، در شناسایی و معرفی موسیقی عامیانه در افغانستان، بویژه در ولایت هرات کارهای ارزشمندی را انجام داده است.

ورونیکا دبلیدی در بین سال‌های 1973 و1977 شوهرش جان بیلی را در سفر به افغانستان همراهی کرد و دوسال را در هرات اقامت گزید. او درجریان اقامت در هرات با جزییات زندگی مردم هرات آشناشد و تحقیقات زیادی را در باره‏ی فرهنگ بیانی- آوازخوانی- زنان افغان انجام داد( به خصوص آواز خوانی، نواختن دایره، گلدوزی و قلاب‌دوزی) او با همسرش جان، نواختن موسیقی افغانی را یاد گرفت. ورونیکا آوازهای سنتی افغانی را با زبان فارسی و لهجه‏‌ی شیرین هراتی می‌خواند و دایره می‌نوازد. او داستان آشنایی خود را با زنان هرات در « سه زن هراتی» نبشته است. عبدالعلی نوراحراری این کتاب را در 1988 به زبان فارسی دری ترجمه کرد، این کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده و بعدها به زبان آلمانی نیز برگردان شد.

دبلیدی پژوهش‌های زیادی را در باره‏‌ی هنر آوازخوانی زنان افغان و معرفی موسیقی فولکلور انجام داده است و مقالات ارزشمندی را درباره موسیقی فولکلور و سنت چهاربیتی خوانی و سرگذشت دایره و دف نبشته است.

من در پروسه‏‌ی چاپ و نشر «سرکوه بلند»، افتخار همکاری با او را داشتم. گردآوری، باز نویسی و ویرایش و صفحه آرایی این کتاب بیش از یک سال را در برگرفت. در جریان کار متوجه ریزبینی، دقت و ظرافت نظر دبلیدی شدم. او درانتخاب پنجاه چهاربیتی وسواس و دقت زیاد به خرج داده است. تاکید بر حفظ گویش‌اصیل و شیوه‏‌ی خواندن دوبیتی‌ها از مهمترین دغدغه‌های دبلیدی در شیوه‏‌ی نگارش و گردآوری این چهاربیتی‌ها بوده است. گرچه در ترجمه‏‌ی این شعرها به زبان انگلیسی بیشتر انتقال مفاهیم کلی مورد تاکید ترجمان بوده است و در بسیاری موارد ممکن است ترجمه‏‌ی دقیق شعر رعایت نشده باشد.

دبلیدی علاقه و دل‌بستگی فراوان به فرهنگ عامه و ادبیات بیانی در جغرافیای زبان و ادب پارسی دارد. او در مقدمه‏‌ی این کتاب می‌نویسد: « چهاربیتی‌ها به مثابه‏‌ی فرهنگ عامه به همه تعلق دارند؛ صرف نظر از اینکه توانایی خواندن دارند یا ندارند، مرد هستند یا زن. این چهاربیتی‌ها سرمایه‌ی بزرگ فرهنگ افغانستان هستند، همچنین ایران و تاجیکستان. به طور کل شعرها محدود به مرزهای سیاسی نمی‌شوند؛ در برخی از مناطق دوبیتی نامیده می‌شوند اما تفاوت عمده‌ای بین دوبیتی و چهاربیتی نیست. آنچه که در این کتاب آمده است مجموعه‌ای نه از مهمترین و شناخته شده ترین شعرهای عامیانه است و نه از تمام سنت‌ها و عرف اجتماعی نمایندگی می‌کند.»سرکوهِ‌بلند، ص 11

دبلیدی، این شعرها را با فهم و تحلیل بصری و تجربه‏‌هایی که داشته انتخاب کرده، بیش از دوسال زندگی در هرات در دهه‏‌ی هفتاد میلادی، این فرصت را به او داد تا در زمینه‏‌ی موسیقی سنتی‌پژوهش کند. بیشتر چهاربیتی‌هایی را که در این کتاب گردآوری کرده شعرهایی بوده که خودش در قالب آهنگ خوانده است. به بیان دیگر، انتخاب او از آهنگ‌ها و تصنیف‌هایی است که خودش ثبت و اجرا کرده‌است.

این شعرها از زمانه‌های بسیار دور توسط آوازخوانان و شاعران خوانده شده و در جریان سده‌ها همچنان پویا مانده است. این مجموعه، نه نخستین دفتر است و نه آخرین دفتر، نویسندگان وعلاقمندان به فرهنگ بیانی تاکنون مجموعه‌های ارزشمندی از چهاربیتی‌ها را چاپ و نشرکردند اما گردآوری همه‌ی این شعرها در یک مجموعه‌شاید به سادگی ممکن نباشد.

چهاربیتی یا دوبیتی‌ها بیش از هزار سال عمر دارند، شعرهای عارف وصوفی بزرگ باباطاهر از نمونه‏‌های شکوه‌مند ادبیات عامیانه است؛ کسی که هزار سال پیش در همدان در غرب ایران زندگی می‌کرد. پس از هزار سال هنوز هم بعضی از شعرهای او به طور گسترده در افغانستان خوانده می‌شود.یکی از شعرهایاو در این کتاب نیزآمده است.

شعرهای بابا طاهر شاید نخستین شعرهایی فولکلور باشد که در قالب مجموعه‌ای ثبت شده و گوینده‏ی مشخص دارد.

دبلیدی در این کتاب، دو شعر از داستان عاشقانه‏‌ی سیه مو وجلالی را آورده است. او با اشاره به داستان عاشقانه‏‌ی سیه مو و جلالی می‌نویسد:« شعرهای تازه همیشه خلق می‌شوند. در نیمه سده بیستم چوپان بیچاره‌ای از ولایت غور، عاشق دختر زیبایی شد که سیاه مو نامیده می‏شد. پدر سیه مو مردی ثروتمند و مالدار بود. زمانی که او از ازدواج سیاه مو با جلالی امتناع کرد، جلالی در حسرتِ عشق سیاه مو، شعرهای زیادی سرود.» سرکوه بلند، داستان عاشقانه‏‌ی سیاه مو و جلالی را بیشتر مردم می‏دانند. بسیاری از آوازخوانان شعرهای جلالی در فراق سیه مو را در قالب آهنگ خوانده‏‌اند، بویژه اهل ذوق و هنر مردم،با آهنگ‏‌های استاد عبدالوهاب مددی، به خوبی آشنا هستند.

برخی از چهاربیتی‌هایی که در «سرکوه بلند» گردآمده اند، در این آواخر در زمان جنگ‌ها سروده شده و برخی نیز توسط آوازخوانان مطرح کشور کمپوز شده‏‌اند.

دبلیدی در مقدمه کتاب در باره چگونگی خوانش چهاربیتی‌ها این گونه توضیح می‏دهد:«چهاربیتی‌ها این‌گونه طراحی شده‏‌اند که خوانده شوند؛ بعضی از آوازخوانان هیچ ابزار موسیقی را در خواندن چهاربیتی استفاده نمی‌کنند. برعکس خیلی‌ها هستند که صدای شان را با همنوازی ابزار موسیقی مانند دایره، دمبوره، دوتار، کمانچه و غیچک همراهی می‌کنند.ممکن است این شعرها را با چندین نوازنده‌بخوانند. برخی از نوازندگان هم از ابزار موسیقی مدرن استفاده می‌کنند مانند کیبوردهای الکترونیکی، گیتار…» همان، ص 12

ویژگی دیگر « سرکوه بلند» این است که به قلم خود گردآورنده به زبان انگلیسی روان ترجمه شده است. ورونیکا زبان فارسی را به خوبی میداند. ترجمه‏‌ی او این حسن را دارد که عمق احساس و بار معنایی را به زبان دوم منتقل می کند. گرچه او خود به این مساله واقف است که ترجمه‏‌ی کلمه به کلمه ناممکن است و ترجمه‏‌ی شعر اصولا کاریست دشوار!

«هدف من از ترجمه‏‌ی این چهاربیتی‌ها به زبان انگلیسی این بوده که معنای اساسی هر بیت را به زبان ساده و موثر به انگلیسی منتقل کنم. ترجمه‏‌ی لفظی شعر معنای دیگری را در زبان ایجاد می‌کند که چندان خوشایند نیست و منجر به ترجمه‌ای می‌شود که هرگز شاعرانه نیست. به همین دلیل و به خاطر رعایت زیبایی هنری گاهی به ترجمه‏‌ی دقیق لفظی پابند نبوده‏ام.» همان، ص 13

معمولاچهاربیتی‌ها عنوان ندارند ولی بانو دبلیدی برای هر چهاربیتی عنوان انتخاب کرده تا خواننده به سادگی بتواند هر بیتی را که خواسته باشد انتخاب کند. از سویی عنوان‏‌ها می‌تواند با عکس‏‌هایی که در کنار هر چهاربیتی قرار داده شده ارتباط معنا‏دار بصری ایجاد کند.

چند نکته هم درباره‏‌ی عکس‌ها

عکس‌هایی را که دبلیدی در این کتاب گردآوری کرده به دهه نوزده هفتاد و نوزده هفتاد و هشت مربوط می‌شوند. برخی دیگر از عکس‌ها هم مربوط به نوزده هشتاد و نوزده نود می‌شوند. شمار دیگر از این نگاره‌ها در سال دوهزار و نه گرفته شده‏‌اند.

همانگونه که دبلیدی خود توضیح می‏دهد، با مشاهده‏‌ی این عکس‌ها، ما شاهد صحنه‌هایی از چهار دهه‏‌ی گذشته خواهیم بود؛عکس‌هایی که زندگی ساده دهاتی،مدرنیزم، جنگ و صلح را به تصویر می‌کشند.

برخی از این عکس‏‌ها را دبلیدی خودش گرفته و برخی را هم همسرش جان بیلی، شمار دیگر عکس‏‌ها هم از عکاسان و ژورنالیستان مطرح ملی و بین‏‌المللی است. این عکس‌ها از جاها و مکان‏‌هایی در هرات، کابل و شمال کشور گرفته شده‏‌اند.

در این عکس‌ها، صحنه‌هایی از زندگی عادی مردم را می‌بینیم، مردمی که باهم چای می‌نوشند، موسیقی می‌شنوند، شادی‌های شان را تجلیل می‌کنند، گوسفندان شان را به چراگاه می‌برند، در مزارع گندم کاه باد می‌کنند، گندم‌های شان را شاخی می‌زنندو محصولات و کالای تجاری شان را در بازار می‌فروشند و

در کل، عشق و محبت، بن مایه‌ی این چهاربیتی‌هاست، این شعرها، حامل پیام‌های عقلانی و آموزشی هستند. ایمان باطنی، صبر و تحمل مردمی رانشان میدهند که سال‌هاست در کوران مصیبت و در متن بحران زیستند ولی امیدها و آروزهای شان را برای رسیدن به صلح و آرامش از دست ندادند.

 

شناسنامه

سرکوه بلند

گردآوری و ترجمه: ورونیکادبلیدی

ناشر: منبع معلومات افغانستان در دانشگاه کابل

چاپ اول 1394 خورشیدی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده