غنی: اقدامات بعدی در روند صلح منوط به نتیجۀ کاهش خشونت‌ها است

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان می‌گوید که قرار است دورۀ کاهش خشونت‌ها، از ساعت ۱۲ به بعد امشب (جمعه، ۲حوت) آغاز شود و در این دوره باید محتاطانه عمل کرد.

آقای غنی که شام امروز در یک سخنرانی زنده از تلویزیون ملی در این باره سخن می‌زد، تأکید کرد که اقدامات بعدی در روند صلح منوط به نتیجه و ارزیابی از هفتۀ کاهش خشونت‌ها است.

او در این باره افزود: «این که طالبان برای کاهش چشم‌گیر خشونت توافق کردند، این هم رسیدن به آتش‌بس و صلح پایدار یک گام مهم است. در هفتۀ کاهش خشونت که امشب ساعت ۱۲شروع می‌شود، باید محتاطانه عمل کنیم و نیروهای ما به‌گونۀ جدی از وضعیت نظارت می‌کنند.»

او در بخش دیگر از سخنانش بیان داشت: «اقدامات بعدی در راستای پروسۀ صلح مربوط به نتیجه و ارزیابی ما از هفتۀ کاهش چشم‌گیر خشونت خواهد بود که مسیر و جهت اقدامات بعدی مارا روشن می‌سازد. و باید تصریح کرد پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت دولت افغاسنتان به پیش برده می‌شود.»

رییس‌جمهور غنی تأکید کرد که نیروهای امنیتی از دستورالعمل‌ها در هفتۀ کاهش خشونت پیروی خواهند کرد، اما عملیات آنان در برابر گروه‌های تروریستی دیگر مثل داعش و القاعده ادامه خواهند داشت: «نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هفتۀ کاهش خشونت در حال مدافعۀ فعال قرار داشته به جز از طالبان عملیات‌های شان را در مقابل داعش، القاعده و دیگر گروه های تروریستی هم‌چنان ادامه خواهند داد. نیروهای امنیتی تنها درصورت نیاز در دفاع از خود و مردم دست به اقدام خواهند زد.»

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت و حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین نیز از کاهش خشونت‌ها استقبال کرده‌اند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده