غنی خواستار اقدام فوری برای اصلاحات در وزارت خارجه شد

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، خواستار اقدام فوری برای انجام اصلاحات در وزارت خارجه افغانستان شده است.

او امروز یکشنبه (۱۲ عقرب/آبان) در یک نشست خبری در کابل گفت که در زمینه تشکیلات و کارمندان و تدوین مقررات کاری این وزارت، اصلاحاتی صورت خواهد گرفت.

او گفت باید اصلاحات در وزارت خارجه افغانستان اقتصاد محور باشد و فعالیت آن برای پیشبرد سیاست “اتصال منطقه‌ای افغانستان” باشد و دیپلمات‌ها و کارمندان وزارت خارجه براساس اصل شایستگی و فهم استخدام شوند.

او تاکید کرد که با توجه به جایگاه افغانستان در منطقه وزارت خارجه نیز باید در اجرای این سیاست نقش مهم داشته باشد.

شمار دیپلماتان افغانستان

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری، شمار دیپلمات‌های افغانستان “بسیار زیاد است” و این تعداد باید با “موثریت کار” مقایسه شود.

او گفت کشورش توانایی مالی برای ادامه حضور دیپماتان زیادی در کشورهای جهان را ندارد.

اصلاحات در وزارت خارجه درست زمانی مطرح می‌شود که حدود دو هفته قبل صلاح الدین ربانی از وزارت خارجه کنار رفت.

آقای ربانی با انتشار استعفانامه‌اش خطاب به اشرف غنی، نوشته بود که در مدت پنج سال به عنوان وزیر خارجه افغانستان “شاهد ایجاد شبه‌ساختارهای موازی و به حاشیه راندن نهادهای اساسی حکومت” بوده و ادامه کار را به صلاح ندانسته و استعفا می‌کند.

امروز وقتی از آقای صدیقی پرسیده شده چرا در پنج سال گذشته رئیس جمهور افغانستان دست به اصلاحات در وزارت خارجه نزد؟ گفت که چند ماه ریاست جمهوری هیأتی را برای ایجاد اصلاحات موظف کرده بود، ولی رهبری قبلی به آن آجازه کار را نداد.

صلاح‌الدین ربانی از آغاز حکومت وحدت ملی به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان کار کرد.

او رهبر حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در انتخابات ریاست جمهوری امسال، عبدالله عبدالله را نامزد کرد.

تنش میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان و وزارت خارجه افغانستان در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است.

در روزهای اخیر وزارت خارجه اعتراض کرد که از فرستادن هیأت افغانستان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطلع نبوده و افغانستان “ضعیف‌ترین” حضور در سال‌های اخیر را در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل داشته است.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و از افراد نزدیک به آقای غنی هیات افغانستان را سرپرستی می‌کرد.

مجلس افغانستان در سال ۱۳۹۵ صلاح الدین ربانی را استیضاح کرد و نمایندگان به دلیل عدم مصرف بودجه انکشافی در این وزارت‌خانه، به او رای عدم اعتماد دادند اما آقای غنی دوباره او را سرپرست وزارت خارجه افغانستان معرفی کرد.

در تازه‌ترین اختلاف میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در ۸ اکتبر صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این وزارت را برکنار کرد ولی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی آنرا نپذیرفت.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده