غوطه شرقی در آستانه پاکسازی کامل

پاک‌سازی بخش جنوبی غوطه شرقی دمشق، همه نگاه‌ها را معطوف به دوما آخرین لانه تروریست‌ها در شرق دمشق کرده است؛ جایی که در کنترل جیش‌الاسلام گروه تحت‌الحمایه عربستان است. منابع میدانی در غوطه شرقی دمشق می‌گویند: ارتش سوریه بعد از یکسره کردن کار تروریست‌ها در بخش جنوبی غوطه، نیروهای خود را به سوی دوما گسیل کرده است.

گفته می‌شود نیروهای ارتش سوریه حلقه محاصره دوما را تحکیم کرده و در صورتی که تروریست‌های جیش‌الاسلام تسلیم نشوند، خود را برای عملیاتی نظامی که به حضور تروریست‌ها در شرق دمشق پایان دهد، آماده کرده است.

طبق خبرهای رسیده از میدان نبرد، تا این لحظه -شامگاه سه‌شنبه- مذاکرات با جیش‌الاسلام برای تخلیه دوما به نتیجه نرسیده و تلاش می‌کند شروطی غیرقابل پذیرش مطرح کند.

جیش‌الاسلام، گروه مسلح با رویکرد سلفی است که محل فعالیت اصلی آن دمشق و ریف دمشق بود. این گروهک در کنار احرار الشام، از گروه‌های تحت الحمایه عربستان سعودی در سوریه هستند. موسس جیش‌الاسلام، زهران علوش، فرزند روحانی سلفی عبد الله محمد علوش بود که در عربستان مقیم بود.

جیش‌الاسلام مهم‌ترین و بهترین نیروهای خود را بعد از آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاک‌سازی غوطه شرقی در نبردهای حوش الظواهره، عب دوما، الشفونیه، مسرابا و ادارة المرکبات از دست داده است و اکنون راهی جز تسلیم و تخلیه دوما ندارد.

بخش جنوبی غوطه، بعد از آزادسازی چندین منطقه اصلی، شاهد توافق ارتش سوریه و گروه‌های مسلح در آن برای انتقال به استان ادلب است. مثل هزاران فرد مسلح دیگر که در دیگر نقاط چند استان سوریه، به ادلب منتقل شدند، شامگاه سه‌شنبه 1778 فرد که 426 نفرشان از افراد مسلح هستند، از زملکا و عربین و عین ترما و جوبر در بخش جنوبی غوطه با 30 اتوبوس دولتی، به استان ادلب منتقل می‌شوند.

با انتقال این افراد و تخلیه بخش جنوبی، دوما تنها شهری خواهد بود که در شرق دمشق همچنان آلوده به تروریست‌هاست. آزادسازی شهرک حوش‌الظواهر که جیش‌الاسلام روی آن حساب کرده بود، کلید پیشروی و ورود ارتش سوریه به عمق غوطه بود؛ جایی که ارتش سوریه نیروی ویژه جیش‌الاسلام موسوم به خط مرگ را در هم کوبید و به سوی منطقه مشرف بر دوما یعنی الشیفونیه پیشروی کرد.

درصورت آغاز عملیات نظامی به سوی دوما، این گروه هیچ فرصتی برای نجات نخواهد داشت و نمی‌تواند در مقابل نیروهای ارتش سوریه که دوما را از همه محورها محاصره کرده‌اند، مقاومت کند. هم‌زمان با این خبرها، گفته می‌شود طرف روسی به جیش‌الاسلام دو روز مهلت داده تا تصمیم خود را بگیرد. این همان سناریویی است که برای بخش مرکزی و جنوبی غوطه نیز اجرا شد و جیش‌الاسلام باید قبول کند که منطقه را تخلیه کند.

روز دوشنبه نیز روس‌ها اعلام کردند: جیش‌الاسلام، گزینه خروج از دوما را پذیرفته است و ارتش سوریه می‌تواند تسلط خود بر غوطه شرقی دمشق را کامل کند؛ اما ساعاتی بعد جیش‌الاسلام این شایعه را تکذیب کرد. حمزه بیرقدار سخنگوی این گروه اعلام کرد: مذاکرات هنوز در جریان است و توافق نهایی حاصل نشده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده