فاجعه کندز در غزنی تکرار نشود

در پی رویدادهای ناگوار اخیر در کشورْ به‏‌خصوص آنچه در ولایات شمال کشور گذشته و می‏گذرد، اینک گزارش‌ها و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ولایت غزنی در معرض تهدید تهاجم هراس‏‌افکن‏‌ها و طالبان قرار گرفته است. نگرانی از تهاجم طالبان و ارتکاب فجایعی مشابه آنچه که طالبان در کندز مرتکب گردیدند مردم ولایت غزنی را در هاله‏‌ای از ترس و بیم قرار داده است.

موضوع ناامنی در ولایت غزنی همانند بسیاری از ولایات کشور پدیده‏‌ای بی‌پیشینه نمی‌باشد. مردم آن خطه سال‌ها است که با ناامنی و حتا با مرگ و خشونت از سوی طالبان و گروه‌های تکفیری و هراس‏‌افکن دست و پنجه نرم می‌کنند. مردم این ولایت حتا در آن روزهایی که مراسم تجلیل از پایتخت فرهنگی جهان اسلام در شهر غزنی برگزارشده بود، نیز احساس امنیت نمی‏کردند. مردم غزنی نه تنها در این روزها در سایه ترس و هراس بازگشت گروه طالبان نفس می‌کشند بل سال‌ها و روزها است که خشونت و ناامنی را تجربه می‌کنند.

هرچند موضوع ناامنی در سراسر کشور غیر قابل قبول بوده و باید برای رفع ناامنی، حکومت تدابیر لازم و قاطع را بگیرد، اما در خصوص گسترش ناامنی و تهدیدهای که این روزها در مورد غزنی وجود دارد، برخی از واقعیت های ویژه وجود دارد که مسئله را حایز اهمیت می‏‌سازد. نخست این‌که ولایت غزنی یکی از ولایت‌های مهم و کلیدی کشور می‌باشد. اهمیت غزنی هم از لحاظ تاریخی و فرهنگی و هم از جهت نظامی و سیاسی حایز اهمیت است، زیرا ولایت غزنی از یک سو به عنوان مرکز یا پایتخت تمدن اسلامی نام گرفته است از جانب دیگر در چند قدمی پایتخت قرار دارد و به مثابه چهار راه ارتباطی پایتخت با دیگر ولایات، حایز اهمیت می‌باشد. نکته دیگر این‌که چنانچه حکومت در زمینه دفع تهاجم احتمالی طالبان و هراس‏‌افکن‏‌ها ناکام بماند و یا قادر به تامین امنیت شهروندان غزنی نگردد، شدیدا اعتبار و اتوریته حکومت و نهادهای امنیتی آسیب خواهد دید و سوژه تبلیغاتی بسیار مناسبی به دست مخالفین خواهد داد.

بدین جهت نگرانی از بابت تهاجم طالبان و دیگر مخالفین حکومت بر این ولایت، نباید از سوی حکومت و دستگاه‌های امنیتی کم اهمیت انگاشته شود. غفلتی که حکومت و دستگاه‌های امنیتی درباره فاجعه کندز مرتکب گردیدند نباید بار دیگر در مورد غزنی تکرار گردد. اگر چنین اشتباهی رخ دهد بطور قطع برای حکومت و کشور بسیار گران تمام خواهد شد.

برای رفع چنین تهدیدها و نگرانی‌های فزاینده در مورد هر یک از ولایات کشور از جمله ولایت غزنی، تاکید می‌گردد که حکومت و نهادهای امنیتی باید نسبت به برنامه‌های خود به صورت دقیق و جدی تجدید نظر نمایند.

این تجدید نظر در مورد تقرر و کسانی که در موقف‌های تعیین‌‏کننده و کلیدی قرار دارند به صورت جدی و معیاری صورت گیرد. پرداختن به این مسئله سبب خواهد شد که از احتمال و گمانه معامله با مخالفین پیشگیری صورت گیرد.

انتظار دیگری که در ارتباط با تجدید نظر یادشده برده می‌شود این است که حکومت و نهادهای امنیتی باید از حالت دفاعی برآمده و نگذارند که دشمن به دروازه‌های شهر رسیده و جنگ را در درون خانه‌ها بر مردم و حکومت تحمیل نماید. اقدام‌های پیش‌گیرانه و تهاجمی حکومت بر مواضع مخالفین افزون بر این‌که از بسیاری رویدادهای ناگوار پیش‌گیری خواهد کرد، موجب تقویت روحیه نیروهای نظامی و امنیتی گردیده و اعتماد مردم به دولت را افزایش خواهد داد. از سوی دیگر مخالفین نیز به روحیه و انگیزه قوی‌تر برای حمله به مواضع و شهرها دست نخواهند یافت.

نکته‏‌ی دیگری که قابل یادآوری است افزایش توانایی رهبری و مدیریت اداری و امنیتی ولایات از جمله ولایت غزنی از سوی حکومت می‌باشد. متاسفانه یکی از دلایل شکست یا سقوط مناطق مختلف، توسط مخالفین به خاطر توانایی مخالفین نبوده بل به دلیل ضعف در مدیریت و رهبری اداری و امنیتی آن مناطق از سوی حکومت می‌باشد. نمونه این مورد از سوی آگاهان سیاسی و نظامی در مورد سقوط کندز و رویداد خونین آن یاد شده است.

بنابراین، با توجه به موارد حایز اهمیت در مورد ولایت غزنی، لازم است که حکومت و نهادهای امنیتی برنامه‏‌ها و اقدام‏‌های قاطعانه‏‌ای را روی دست گرفته و به آن عمل نمایند. طالبان و مخالفین مسلح پیش از این‌که در آن ولایت زمینه و فرصت تهاجم بزرگ را بر شهر غزنی به دست آورند بصورت قاطع و کوبنده در لانه‌های شان مورد حمله قرار گیرند. همچنین در زمینه مدیریت و رهبری اداری و امنیتی آن ولایت به صورت معیاری و قانونی و مطابق به واقعیت سالم این ولایت اصلاحات لازم انجام صورت گیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده