فاضل سانچارکی؛ رییس دفتر سیاسی حزب اقتدار ملی افغانستان: شهید کاظمی، مومنانه زندگی کرد و عاشقانه جان سپرد

بسمالله الرحمن الرحیم

من المؤمنين رجال صدقوا ماعاهدو الله عليه فمنهم منقضى نحبه ومنهم من ينتظر

بسیار اتفاق افتاده است که این آیهی مبارکه به مناسبتهای مختلف حماسی و تجلیل از شهدای گران‌قدر قرائت شده است. این آیه به گوش‏مان آشناست؛ اما شأن نزول این آیه شاید برای برخی از ما ناشناخته باشد. گفته می‌شود که این آیه در جنگ احد نازل شد. میدانید که جنگ احد روز سختی برای پیامبر بزرگوار اسلام بود، روز تلخ و مصیبتباری که قامت بلند بزرگانی چون حمزه بر زمین افتاد و در همان حال که کسانی در حال خوردن جگر ایشان بودند دلیرمردان دیگری به نبرد ادامه می‏دادند. در چنین وضعیتی بود که این آیه نازل شد. معنای آن چنین است: «از میان مومنین کسانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته اند وفادار باقی مانده اند؛ بعضی شان با قامت گلگون بر زمین افتاده اند و برخی دیگر منتظر اند.» انتظار شهادت یا انتظار پیروزی.

روزی فردی از مولایمان علی (ع) که در حال سخنرانی بود از شأن نزول این آیه پرسید. حضرت فرمود به خدا قسم این آیه در جنگ احد نازل شد؛ روزیکه عدهای از ما به خاک و خون افتاده بودیم و عدهی دیگری در حال نبرد بودیم. این آیه روایت حال مؤمنانی است که در درازنای زمان و در طول تاریخ، زندگی شان را وقف و نثار اعتقادات و آیین شان نموده باشند و این عصارهو چکیدهای از اعتقادات و دین و ایمان ماست.

برخیها فکر میکنند و این واقعیت نیز دارد که مرگ به سراغ همه میآید. به یقین که مرگ پایان حیات نیست، بلکه دریدن این پردهی خاکی و مرز ورود به زندگی جاودانه است. اما مرگ انواع گوناگونی دارد؛ زمانی مرگ طبیعی است که با تحلیل قوای بدنی انسان فرا می‌رسد، گاهی مرگ فیلسوفانه است، چنانکه افلاطون این مرگ را دریافت. گاهی مرگ عارفانه است، آن گونه که عارفان بزرگ، مرگ را چشیدند و آن را به منزلهی دریدن قفس تنگ خاکی و پرواز و جولان در عرصهی وسیع‏تری میدانستند. گاهی هم مرگ عاشقانه است؛ مرگیکه از روی شوق و عشق و علاقه برمیخیزد. مرگ شهدا مرگ عاشقانه است. از نظر شهدا باید هرکسی در این عرصهی آزمون، نقش خود را بازی نموده و استقبال از مرگ نیز عاشقانه است.

شهید کاظمی کسی بود که در عرصهی زندگی نقش خود را خوب بازی کرد. مومنانه بازی کرد و عاشقانه جان سپرد. زندگی مومنانه زندگی عزتمندانه و حق‏محور است؛ جایی که حق جای گزینه‌های دیگر را می‌گیرد. چنین انسانی شجاع است، کرامت نفس دارد و همه‌ی این ویژگی‌ها در شخصیت شهید کاظمی موجود بود.

امسال نیز که سالروز شهادت ایشان مصادف شده است با محرم، عاشورا و تاسوعای حسینی، ایامی که افتخار بزرگ‌ترین ایثار را دارد، نشان می‌دهد که شهید کاظمی تداوم‌بخش راه شهدای بزرگ و خط سرخ حسینی و سایر شهدا است. یاد شهید کاظمی، یاد همه‌ی شهدای جهاد و مقاومت، یاد وکلای بزرگوار ملت، یاد کودکان بی‌گناهی را که در این حادثه شهید و با این کاروان همسفر شدند گرامی می‏داریم. سپاسگزارم از برگزارکنندگان این مراسم و تشکر و قدردانی می‌کنم از تمامی شخصیت‌ها و بزرگانی که در محفل امروزی تشریف آورده اند. امیدواریم در این شرایط تاریخی از سخنان بزرگان کشور در راستای موشکافی ابعاد شخصیت شهید کاظمی استفاده کنیم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده