فتح ادلب،با زور یا رضایت

صمیم حمیدی/ هرچه قدر آغاز عملیات سرنوشت‌ساز ادلب به تاخیر می‌افتد، پیچیدگی‌این نبرد هم بیشتر می‌شود، اما تحولات میدانی حکایت از ادامه انتقال ساز و برگ جنگی از سوی اردوگاه دمشق و هم‌پیمانانش به منطقه است. در حالی که گروه‌های شورشی نیز با کمک ترکیه به دنبال خریدن وقت برای صف‌آرایی مجدد و بسیج خود برای این عملیات هستند؛ گویا چیزی تا شروع عملیات ادلب نمانده است.

در این میان تهدیدات امریکا نیز نتوانسته تاثیر مستقیمی بر آن بگذارد. دمشق مصمم به آغاز آن است؛ نیروهای امریکایی قبلا نیز در مورد عملیات غوطه شرقی موضع تندی از خود نشان دادند به طوریکه به مداخله‌مستقیم هم اشاره کردند. اما درگیری‌ها ادامه یافت تا اینکه ارتش سوریه به طور کامل غوطه شرقی را پس گرفت. در این میان اظهارات رسمی مقامات دمشق درباره ادلب و اطراف آن به این خلاصه می‌شود که ادلب آزاد می‌شود. چه با گلوله و آتش و چه با آشتی‌. این‌ها اشاره دارد به توافقنامه‌های آشتی و سازشی که ارتش سوریه با شورشیان در زمینه تحویل سلاح‌هایشان و خروج از مناطق تحت کنترل‌شان به امضا رسانده است.

علی عبدالله ایوب، وزیر دفاع سوریه در جریان دیدارش با سرتیپ امیر حاتمی،‌همتای ایرانی خود در روز یکشنبه گفت: استان ادلب را آزاد خواهیم کرد. حال چه با زور، چه از طریق آشتی. ایوب تاکید کرد: ادلب به آغوش کشور بازمی‌گردد و کل خاک سوریه از تروریسم پاک می‌شود چه با روند آشتی‌ها و چه عملیات میدانی. در این راستا ارتش سوریه همچنان حومه شمالی و جنوبی ادلب را هدف می‌گیرد و سازو برگ جنگی‌اش را از چند محور به اطراف ادلب فرستاده تا برای حمله‌ای جدید آماده شود. از آن طرف روسیه تاکید می‌کند، توافقنامه کاهش تنش درباره ادلب در مورد گروه‌های تروریستی اجرا نمی‌شود.

روسیه در زمان عملیات غوطه شرقی نیز روی اقدامات تحریک‌آمیز گروه‌های تروریستی تمرکز کرده بود و اینکه دولت سوریه و نیروی هوایی روسیه حق پاسخگویی را نسبت به این تهدیدات دارند.

با اشاره واشنگتن و هم‌پیمانانش در زمینه هدف قرار دادن مجدد دمشق به عنوان مجازات آن به دلیل حمله شیمیایی احتمالی، مسکو نیز از آن طرف هشدار داده که مقدمه‌چینی‌ها برای حمله ساختگی شیمیایی در ادلب در دست انجام است تا دولت سوریه را متهم کرده و بهانه‌ای برای حمله نظامی به مواضع دولت سوریه دست و پا کنند.

هم‌زمان با آن ترکیه و روسیه مذاکراتی درباره منطقه کاهش تنش در ادلب و اطراف آن را بدور از تاثیرگذاری‌های خارجی آغاز کرده‌اند. مسکو همچنان به دنبال  استقبال از مقامات کشورهای دیگر در مسکو است. روسیه دیدگاه خود را درباره حل و فصل موضوع ادلب به طرف ترکیه‌ای ارایه کرده است و می‌خواهد آن را به سمع و نظر دیگر کشورها نیز برساند.

در دیدار اخیر مقامات روسیه و ترکیه طرف روس از خود درک بیشتری نسبت به موضع ترکیه درباره حل مساله پیچیده ادلب و اجتناب از در خطر قرار گرفتن «غیرنظامیان» در این شهر نشان داد. منابع مطلع در مسکو گفتند: طرح مورد توافق آنکارا و مسکو شامل اجتناب از عملیات گسترده در ادلب و برخی‌چشم‌پوشی‌های ترکیه در قبال نظام سوریه و روسیه و تمرکز بر حل و فصل موضوع گروه‌های تروریستی در سطح سیاسی و نظامی به واسطه هماهنگی مشترک بین دو ارتش و سازمان‌های اطلاعات دو کشور است.

به گفته منابع، وزیران خارجه و دفاع دو کشور توافق کردند، پرونده ادلب را برای بررسی نهایی به اجلاس آتی روسای‌جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در تهران ببرند. ظرف روزهای آینده یعنی همزمان با نزدیک شدن به اواخر ماه اوت، روسیه میزبان دو وزیر خارجه عرب، یعنی ولید معلم وزیر خارجه سوریه و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان به صورت جداگانه خواهد بود. ماه جاری میلادی و ماه سپتامبر آتی موعدی مهم برای یک توافق یا یک شبه توافق هستند. اما مساله حتمی برای دمشق آزادسازی مساحت‌های گسترده‌ای از مناطق تحت کنترل شورشیان است.

در همین حال در طول سال‌های گذشته، ادلب یکی از نقاط کلیدی در جنگ هفت ساله سوریه بوده است. دولت سوریه که مورد حمایت روسیه است، می‌خواهد این شهر را به دست آورد. اما در مقابل اردوغان که به قهرمان شورشیان ضد اسد تبدیل شده از حضور شورشیان در ادلب حمایت می‌کند؛ اما در حال حاضر لحظه کلیدی برای آنکارا ایجاد شده است. کشوری که روابطش با امریکا دچار بحران شده و لیر ترکیه ارزش خود را به طور قابل توجهی از دست داده است. در همین راستا کریم هاس، یک تحلیلگر روابط روسیه و ترکیه در مسکو در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: هنوز این امید وجود دارد که مسکو بتواند با آنکارا به یک توافق دست یابد که اجازه دهد رژیم سوریه کنترل ادلب را به دست آورد. مسکو به دقت روابط ترکیه و امریکا را مورد نظارت و پیگیری قرار داده است و می‌خواهد در زمان تعمیق بحران ترکیه و امریکا دستش را به سوی آنکارا دراز کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده