فعالیت کمیته سوئد در میدان‌وردک از سر گرفته می‌شود

کمیته سویدن/سوئد برای افغانستان اعلام کرده که فعالیت مراکز صحی این نهاد در ولایت میدان‌وردک که در پی تهدید گروه طالبان مسدود شده بودند، به زودی از سر گرفته خواهد شد.

گروه طالبان، امروز جمعه (۲۸تیر/سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که مراکز صحی که از سوی کمیته سوئد حمایت مالی می‌شوند، از سوی کمیسیون صحت این گروه اجازه فعالیت دوباره در میدان‌وردک را به دست آورده است.

این گروه افزود که؛ پس از شنیدن مشکلات مردم و تعهد کمیته سویدن برای توجه به امنیت کارمندان صحی اجازه داده که این مراکز به فعالیت‌شان ادامه بدهند.

خالد فهیم، مسوول برنامه‌های کمیته‌ سویدن برای افغانستان به بی‌بی‌سی گفت با اطلاع از این موضوع فعالیت‌های این نهاد از فردا از سرگرفته خواهد شد.

مسئولان کمیته سوئد برای افغانستان می‌گویند که به دلیل مسدود بودن این مراکز روزانه حدود ۶هزار نفر از خدمات صحی در این ولایت محروم شده‌اند.

کمیته سویدن برای افغانستان در سال ۱۹۸۲ از سوی نهادهای سوئدی تاسیس شد و در زمینه‌های ارائه خدمات صحی، آموزشی و توسعه‌ای فعالیت داشته است.

سه روز قبل کمیته سوئد برای افغانستان اعلام کرد که در پی تهدید گروه طالبان، فعالیت ۴۲ مرکز صحی تحت حمایت این نهاد در ولایت میدان وردک در جنوب کابل متوقف شده است.

این سازمان افزوده بود که با بسته شدن این مراکز روزانه نزدیک به شش هزار بیمار از دسترسی به خدمات درمانی محروم می‌مانند.

این نهاد افزوده بود که طالبان درخواست بستن این مراکز را هفته جاری مستقیما به به این سازمان داد. این درخواست بعد از حمله نیروهای ویژه (کماندوهای) ارتش افغانستان به یک کلینیک در تنگی سیدان، ولسوالی دای‌میرداد این ولایت به این کمیته داده شد. در این عملیات چهار نفر کشته شدند و یک نفر ناپدید شده است.

پس از آن سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که نیروهای ویژه افغان که چهار غیرنظامی را در تهاجم شبانه به یک درمانگاه در ولایت وردک “کشتند” باید تحت پی‌گرد قضایی قرار بگیرند.

دیروز کمیته سوئد برای افغانستان اعلام کرده بود که اگر تهدیدات علیه نهادهای امداد‌رسان به ویژه این نهاد کاهش پیدا نکند، فعالیت‌های این نهاد در افغانستان ممکن است متوقف شود.

در سومین نشست بین‌الافغانی صلح که به تاریخ ۱۶ و ۱۷ سرطان/ تیر امسال در شهر دوحه – قطر برگزار شد و نمایندگان طالبان نیز در آن حضور داشتند دو طرف توافق کردند که امنیت تمام موسسات عام المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها(بیمارستانها)، موسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی(غیرنظامی)، بازارها، بندهای آب گردان (سدها) و محلات کار در سراسر کشور را تضمین کنند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده