فلسطین؛ قربانی بازی‏‌های پشت پرده

۲هفته است که حملات هوایی اسراییل و اخیرا حملات زمینی‌اش به نوار غزه ادامه دارد.

اسرائیل اهداف علنی خود از این حملات را اینگونه اعلام کرده: نخستین هدف تخریب 14تا 15تونلی است که از شمال تا جنوب نوار غزه ادامه دارد و به داخل اراضی اشغالی می‌رسد؛ دوم تخریب سکوهای پرتاب موشک در نوارغزه؛ سوم، تضعیف قدرت حماس از نظر مالی و سیاسی و امنیتی، زیرا حماس از طریق مصالحه با فتح دولت را واگذار کرد و در حال حاضر موقعیت جنبش مقاومت را دارد تا دولت. در 11روز گذشته هیچ امکاناتی از نظر مواد غذایی و دارویی وارد نوار غزه نشده و آب و برق شهرهای این منطقه هم قطع شده و وضعیت بیمارستان‌ها کاملا بد است.

اسرائیل امیدوار است از این طریق پایگاه اجتماعی حماس را تضعیف کند و مردم را علیه آن بشوراند.

اما افزون بر این اهداف علنی، اهداف پنهانی دیگری هم هست که رژیم صهیونیستی اشاره‌ای به آن‏ها نمی‌کند. در حال حاضر 2محور و اردوگاه در منطقه درگیرند و اسرائیلی‌ها منتظرند تا ببینند کدام اردوگاه قوی‌تر ظاهر خواهد شد و آنگاه براساس نتایج این مناقشات سیاسی تصمیم خواهند گرفت که حمله زمینی را گسترش بخشند و سراسر نوار غزه را هدف حملات خود قرار دهند.

اردوگاه نخست به رهبری عربستان سعودی، مصر و حکومت خودگردان به رهبری محمود عباس و اردوگاه دوم عبارت است از قطر و ترکیه و حماس. همزمان با جنگ غزه، این دو محور هم از نظر سیاسی با هم درگیرند.

اکنون رفت‌وآمدهای زیادی در قاهره، دوحه و استانبول جریان دارد. اسرائیلی‌ها منتظرند تا اگر اردوگاه ترکیه و قطر غالب شود حملات را ادامه دهند و به نفع مصر و عربستان حرکت کنند اما اگر اردوگاه مصر و عربستان پیش رفت و آتش‌بس اعلام شد، برای تقویت محور این دو کشور، اسرائیل سریعا حملات خود را متوقف خواهد کرد؛ خاصه اینکه اسرائیل سقف زمانی 10 روزه‌ای هم برای حملات زمینی خود تعیین کرده تا روزنه‌ای را برای توقف حملات و عقب‌نشینی باز گذارد.

اما به ‌نظر می‌رسد که اسرائیلی‌ها بیش از همه‌‌چیز، به‌دنبال آن هستند تا جدیت حماس را درباره میزان ایستادگی در برابر حملات هوایی، زمینی و دریایی بسنجد.

اگر اسرائیلی‌ها احساس کنند که میزان خسارت‌ها و تلفات‌شان افزایش می‌یابد به حملات هوایی ادامه خواهند داد و حملات زمینی را متوقف خواهند کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده