قاتل مردم، اکنون سرطان

در جشن گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با بیماری سرطان در کابل، وزیرصحت عامه کشور گفت سالانه ۲۰ هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان می‌شوند و از این تعداد ۱۵ هزار آن‏ها در معرض مرگ قرار می‌گیرند. در این راستا داکتران متخصص درمان سرطان می‌گویند رژیم غذایی نامناسب، هوای آلوده و عدم ورزش از عواملی هستند که باعث بیماری سرطان می‌شوند. همچنین بر بنیاد ارزیابی وزارت صحت عامه کشور سالانه ۳۰۰ میلیون دالر پولِ مردم برای درمان سرطان به خارج از کشور به مصرف می‌رسد.

در شرایطی که مردم ما با چالش‌های متعدد و نگرانی‌های فزاینده روبرو هستند، اینک عامل دیگری یعنی سرطان زندگی و حیات آنان را تحت تاثیر خود قرار داده است. این بیماری افزون بر این که ‌هزینه هنگفتی را بر مردم و وضعیت اقتصادی کشور تحمیل می‌کند، متاسفانه از جانب دیگر جان شمار زیادی از هم‌وطنان ما را نیز می ستاند. در واقعیت امر یکی از مشکلات بنیادین کشور از سالیان دور تاکنون که از بابت آن تاوان سنگینی پرداخت شده است وخیم بودن وضعیت بهداشت و درمان در کشور است. متاسفانه افغانستان از این جهت در زمره کشورهایی به شمار می‌رود که سطح بسیار نازل بهداشت و درمان دارد و آمار مرگ‏‏ومیر کودکان و مادران در کشور در بالای آمار جهانی قرار دارد.

با تأسف حتا در سالیان اخیر که اقدام‌های هرچند اندک برای بهبود بخشیدن به وضعیت بهداشت و درمان در کشور صورت گرفته است، آمار و ارزیابی ‌نشان می‌دهند که سالانه هزاران نفر از زنان و كودكان کشور بر اثر بيماري‌هاي گوناگون و در بسیاری موارد به خاطر بیماری‌های ابتدایی جان خود را از دست مي‌دهند. مشکلات یادشده از محیط غیربهداشتی شروع و به عدم دسترسی به آب آشامیدانی مناسب، شیوع بیماری‌های گوناگون فصلی و غیرفصلی تا فلج کودکان‌، بیماری سرطان و نیز نبود مراکز درمانی و شفاخانه‌های معیاری که توانایی درمان بیماران را داشته باشد همه و همه سبب ایجاد تنگناها و مشکلات عدیده‏ای شده‏‌اند که بردوش مردم ما تحمیل گردیده‏‌اند. چنانچه اظهارات اخیر وزیرصحت عامه در هفته‏‌ی گذشته درباره بیماری سرطان بخشی از مشکلات جدی جامعه است. وی در بخش دیگر اظهاراتش بیان داشت که افغان‌ها سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دالر را برای درمان بهتر در خارج از کشور مصرف می‌کنند.

این اظهارات وزیر صحت عامه در شرایطی صورت می‌گیرد که با وجود شمار زیاد شفاخانه‌های دولتی و خصوصی در شهرهای بزرگ کشور هنوز هم هزاران هموطن برای درمان به کشورهای همسایه از جمله هند و پاکستان مجبور به سفر می‌شوند. یکی از علل تحمیل این هزینه سنگین و مشکل جدی برای مردم عدم تشخیص دقیق بیماری و نیز ناتوانی در درمان بیماران در کشور است. چنانچه دو هفته پیش بازهم وزیرصحت عامه اذعان داشت که نزدیک به هشتاد درصد تشخیص‌ها و نتایج آزمایش‌های صورت گرفته در داخل کشور قابل اعتماد نبوده و دقیق نیست.

از آن جایی که در شرایط کنونی و بنابر ادعای دولتمداران حکومت وحدت ملی، آهنگ اراده حکومت برآن است که در زمینه‌های گوناگون تحول و انکشاف ایجاد گردد، تصور بر این است که یکی از کارهای بنیادی برای توسعه جامعه توجه و اهتمام در بخش بهداشت و درمان است. مسئله بهبودی و قابل دسترس بودن بهداشت و درمان برای عموم، یکی از نشانه‌های توسعه‏‌یافتگی و خادم بودن دولت‌ها دانسته می‌شود. در جهان امروز حتا در کشورهای توسعه‏‌یافته یکی از زمینه‌هایی که نامزدهای انتخاباتی سعی دارند با توجه به آن رای و نظر مردم را به طرف خود جلب سازند تلاش برای ارایه برنامه در بخش بهداشت و درمان است.

بنابراین حکومت وحدت ملی مسئولیت دارد که در زمینه فراهم ساختن سهولت‌های زندگی مناسب و قابل دسترس ساختن بسیاری از خدمات اجتماعی و درمانی و بهداشتی به ادعا و وعده توقف ننموده و گام‌های عملی را بردارد. به هر پیمانه که در این راستا گام برداشته شود میزان خسارات و زیان‌های انسانی و مالی کاهش یافته و در بهبودیافتن وضعیت عمومی جامعه امیدواری‌ها پررنگ و تقویت می‌گردد.

امری که متاسفانه طی بیش از یک دهه گذشته همچنان مغفول مانده بود. اینک انتظار می‌رود با به صدا درآمدن زنگ خطر و ناقوس مرگ از آدرس بیماری سرطان حکومت وحدت ملی در این زمینه‌ها به عنوان یک اقدام راهبردی گام عملی را هرچه استوارتر و فوری بردارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده