قاچاق هراس‏‌افکن‌های داعش به اروپا

عبدالباسط هارون یک مشاور دولت لیبیا گفت که هراس‏افکن‌های عضو داعش توسط گروه‌های خلافکاری فعال در دریای مدیترانه به اروپا قاچاق می‌شوند. به نقل از پایگاه اطلاع‏رسانی انگلیسی شبکه خبری بی‏‌بی‏‌سی، وی افزود که قاچاقچی‏‌های انسان هراس‏‌افکن‏‌های داعش را در داخل قایق‏‌های مملو از مهاجران غیرقانونی مخفی و به اروپا قاچاق می‏کنند.

مقام‏‌های ایتالیا و مصر نیز پیش از این در مورد قاچاق نیروهای داعش به اروپا در قایق مهاجران غیرقانونی هشدار داده‏‌اند اما کارشناسان می‏گویند به سختی می‏توان چنین ادعاهایی را راستی‏‌آزمایی یا بررسی کرد. هارون افزود که بر اساس گفت‏‌وگو با قاچاقچی‏‌ها در نقاط گوناگون آفریقای شمالی، به ‏این نتیجه رسیده است.

وی گفت که داعش به صاحبان لنج‏ه‌ای اجازه داده به عملیات قاچاق انسان ادامه دهند و در ازای آن، نیمی از درآمدشان را به داعش بدهند.

سازمان ملل متحد برآورد می‏کند که پیش از این 60 هزار نفر برای عبور از مدیترانه تلاش کرده‏‌اند و گفته می‏شود بیش از یک هزار و 800 نفر در این مسیر و در لنج‏‌ها و قایق‏‌های بیش از حد شلوغ و آب‏‌های مواج دریای مدیترانه در سال 2015 جان باخته‏‌اند. این رقم 20 برابر آمار سال 2014 است.

هارون یادآور شد که داعش از قایق‏‌های مهاجران غیرقانونی برای قاچاق نیروهای خود به اروپا استفاده می‏کند زیرا پولیس‏‌های کشورهای اروپایی نمی‏دانند چه کسی عضو داعش و چه کسی مهاجر غیرقانونی است.

اعضای داعش معمولا در جای متفاوتی با مهاجران غیرقانونی می‏‌نشینند. آژانس کنترول مرزهای اتحادیه اروپا به نام ‘فرانتکس’ (Frontex) اوایل ماه جاری هشدار داد که ممکن است مبارزان خارجی از مسیرهای مهاجرت غیرمعمول وارد اروپا شوند. سفیر مصر در انگلیس نیز درباره قایق‏‌های مملو از هراس‏‌افکن‏‌ها در صورت انفعال جامعه جهانی هشدار داده بود. دولت ایتالیا با ابراز نگرانی بابت نفوذ شبه‏‌نظامیان به درون قایق‏‌ها، اعلام کرد موج قایق‏‌های مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه به بحران انسانی تبدیل شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده