قدر شب‏‌های قدر

ماه رمضان یکی از ماه‏‌های پر فیض و برکت و رحمت خدا است و ماهی است که می‏توان در جویبار زلال و پاک قداست و عبودیت آن تن خاکی را از خاک به افلاک رجعت داد و در این سیر و عروج روحانی از چشمه‏‌های معنویت الهی بهره برد؛دستی به سوی تهی‏‌دستان دراز کرد و اشکی را از چشمی پاک کرد و دلی را به دست آورد و خیری به ثمر رساند و کاری کرد از نوع کارستان بندگی و سرسپردگی و پرهیزگاری تا مهر تایید بر پیشانی بندگی زده شود.

این ماه به خودی خود ماهی است که از آن خداوند بزرگ است و در این ماه آنچه که خیر و خوبی است از سرچشمه‏‌های لایزال و کبریایی خداوند بر انسان‏‌هایی که بر آستان بندگی سر سپرده‏‌اند جاری و ساری است.

اما خداوند لطف بی‏‌شائبه دیگری را نیز در این ماه قرار داده است که بر کسی پوشیده نیست اما اسرار آن را کسی نمی‏داند فقط توصیه به انجام آن زیاد شده است و آن قدرداری و پاسداری از شب‏‌هایی است که( قدر) می‏‌نامندش.قدردر یکی از شب‏‌های فرد دهه آخر این ماه مستتر است. این که چرا واضح و روشن نیست که کدام یک از شب‏‌های فرد دهه آخر ماه رمضان قدر می‏‌باشد، جزئی از اسرار الهی است. اما آنچه که به ما ارتباط می‏گیرد توصیه‏‌ها و سفارش‏‌هایی است که در مورد پاسداری و شب‏زنده‏‌داری و عبادت خالصانه و بی‏‌ریا و دوری کردن از هر نوع تظاهر و تزویر می‏باشد.

شب‏‌ها و یا شبی که تقدیر و سرنوشت انسان‏ها رقم می‏خورد و خود انسان می‏تواند با عبادت کردن و راز و نیاز صادقانه در تعیین سرنوشت خود سهمی داشته باشد. خداوند بزرگ این فرصت را به انسان داده است تا در تقدیر و سرنوشت خود سهم بگیرد و این فرصت استثنایی فقط در شب و یا شب‏‌های قدر گنجانیده شده و هر کس می‏تواند به تناسب توان و ظرفیت و شایستگی معنوی وروحانی خود بهره و حظی از این شب ببرد.عبادت در این شب برابر با هزار ماه خوانده شده و این اندازه هم یکی از همان قدرهایی است که جز خدا و بر کسی که خدا خواسته، آشکار نیست یعنی پاداش و مکافاتی که برای اعمال خیر انسان در این شب در کتاب الهی تعیین شده به اندازه‏ای است که با اعداد مادی و علم فیزیک قابل شمارش نیست، اما چرا این همه سفارش به شب‏زنده داری و احترام به این شب و یا شب‏‌ها شده است؟ فلسفه و یا تفاوت عبادت در این شب با شب‏‌های دیگر چیست و چرا اجر و ثواب عبادت و تضرع و خشوع در این شب برابر با هزار ماه خوانده شده است؟

به نظر می‏‌آید خداوند بزرگ می‏‌خواهد برکت و الطاف و انعام خود را در این ماه در این شب‏‌ها به اتمام برساند و حسن ختامی باشد برای کسانی که با پرهیزگاری و تقواپیشگی امتحان بندگی و خلوص خود را پس داده‏‌اند و برای این که خداوند برندگان مسابقه بندگی خود را به گونه شایسته‏‌تر اعلام کند چنین شبی را نیز در این ماه مست‌تر گردانید تا آن که بنده واقعی است ازغربال قدر نیز عبور کند.بندگی کار آسانی نیست آن هم وقتی که تن انسان به مادیات خو گرفته و به آن عادت کرده است. ماه رمضان از راه می آید و انسان رابه یاد خودش می‏‌اندازد و به یاد ره توشه‏‌اندوزی برای آخرت. ماه رمضان خود به خود ماهی است که سوزاننده گناهان است. گویا خدا در این ماه می‏خواهد بندگانش را بی‏‌بهانه مورد مغفرت و بخشش وعفو قراردهد. این ماه ، ماه عفو عمومی و خصوصی خدا است و اگر قدرش را بدانیم و «قدرش» را پاس بداریم، نه تنها مشمول عفو و بخشش خداوندی قرار می‏گیریم بل به زلالیت و مواهبی می‏رسیم که دیدنی نیست، اما دارای اثرات فوق‏‌العاده در حیات معنوی و مادی ما می‏‌باشد. قدر (قدر) را بدانیم تا قدر ما نزد خدا محفوظ بماند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده