قصابـ بوسنی به حبس ابد محکوم شد

دادگاه سازمان ملل راتکو ملادیچ، جنایتکار جنگی سابق صرب در جریان جنگ بوسنی را از بابت نسل‌کشی و ارتکاب جنایت علیه بشریت در جریان این جنگ در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ به حبس ابد محکوم کرد.آلفونس اوریه، قاضی ارشد این دادگاه روز چهارشنبه گذشته اقدام به قرائت حکم ملادیچ معروف به قصاب بوسنی کرد. او این کار را بعد از آن انجام داد که دستور به اخراج ملادیچ از جلسه دادگاه به دلیل جنجال‌های خشمگینانه او کرد.

ملادیچ از بابت فرماندهی نیروهای مسئول جرائم رخ داده در جریان جنگ بوسنی به‌ویژه محاصره سه ساله شهر سارایوو پایتخت بوسنی و کشتار سال 1995 هشت هزار مرد مسلمان در سربرنیتسا گناهکار شناخته شد.

در حکم قاضی آمده که راتکو ملادیچ مسئول جرائمی از جمله اذیت و آزار، ویرانگری و کشتار در شهرهای بوسنی است.

قاضی همچنین گفت: ملادیچ به دنبال ارتکاب نسل‌کشی در شهر سربرنیتسا بوده است. ملادیچ ۷۴ ساله به ۱۱ فقره جرم شامل نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت متهم است که از زمان فروپاشی یوگوسلاویای سابق پس از سقوط کمونیست در دهه ۱۹۹۰ اتفاق افتاده است. پرونده ملادیچ یکی از نخستین پرونده‌ها پس از ایجاد و تشکیل دادگاه جرایم بین‌المللی برای یوگسلاویا محسوب می‌شود.

این تصمیم‌گیری همچنین حکم آخر این دادگاه به منظور آماده‌سازی برای بستن این پرونده در ۳۱ دسمبر سال جاری میلادی پس از دو دهه بررسی آن محسوب می‌شود. دادستان‌ها می‌گویند، ملادیچ نقش اصلی را در کارزار نظامی ایفا کرده که منجر به پاکسازی قومیتی برای ایجاد صربستان بزرگتر در جریان جنگ خونبار بوسنی در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ شد؛ جنگی که منجر به کشته شدن ۱۰۰ هزار تن و بی‌خانمانی ۲.۲ میلیون تن شد.

ملادیچ که فرمانده سربازان صرب‌های بوسنی در اواسط ۱۹۹۵ بود همچنین دستور داد تا کارزاری ۴۴ ماهه برای کشتار در سارایوو صورت بگیرد که در جریان آن ۱۰ هزار تن که اکثر غیرنظامی بودند، جان خود را از دست دادند.دادستان‌ها همچنین این فرد را مقصر اصلی گروگانگیری ۲۰۰ تن از صلح‌بانان سازمان ملل و دستور برای پاکسازی شهرهای بوسنی و بیرون راندن کروات‌ها، مسلمانان و سایر ساکنان غیرصرب دانسته‌اند. وی که در خانه‌اش در صربستان در ۲۰۱۱ و پس از ۱۶ سال فرار دستگیر شد در جریان دادرسی‌های مکرر با قضات، شاهدان، دادستان‌ها و حتی افرادی که برای حضور در دادگاه آمده بودند، درگیر می‌شد.

در همین حال دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای بررسی جنایات جنگی در افغانستان خواستار ثبت شکایات مردم تا ختم ماه جنوری سال آینده میلادی شد. پیشتر فاتو بنسوتا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که بررسی مقدماتی دفتر او نشان داده که معیار و شرایط لازم برای انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان فراهم است و خواهان اجازه برای این کار است و حالا او پس از اخذ اجازه، از مردم خواسته شکایات‌شان را ثبت کنند.

این بررسی و شکایات باید مربوط به جنایاتی شود که پس از ۱ می ۲۰۰۳ در افغانستان رخ داده باشد.در سال ۲۰۰۲، دادگاه کیفری بین‌المللی به عنوان یک دادگاه دایم برای رسیدگی به نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، جرائم جنگی و تجاوزگری در شهر لاهه هالند، ایجاد شد و در سال ۲۰۰۳، افغانستان عضویت این دادگاه را دریافت کرد.

دادگاه کیفری بین‌المللی در سال ۲۰۰۲ میلادی کار خود را براساس میثاق روم آغاز کرد. این دادگاه نخستین نهاد قضایی بین‌المللی برای رسیدگی به جنایت علیه بشریت، نسل‌کشی و جرایم جنگی است.

بیش از یک صد و بیست کشور میثاق روم را پذیرفته‌اند و در صورت ایراد اتهام علیه شهروندان خود یا متهمانی که وارد حوزه حاکمیت آن‌ها می‌شوند، ملزم هستند آنان را دستگیر و برای پیگرد به دادگاه تحویل دهند یا در محاکم داخلی به جرایم آنان رسیدگی کنند. در مورد اتباع سایر کشورها و وقوع جرم در این دسته از کشورها، دادگاه حق ورود به پرونده را ندارد مگر اینکه این موارد توسط شورای امنیت سازمان ملل به آن ارجاع شده باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده