قطر، شریک دیروز و قربانی امروز

«ما قطری‌ها تظاهر به اتحاد با امریکا نمی‌کنیم. شما می‌توانید به ما اعتماد کنید، اما امریکا دیگر در این منطقه مانند گذشته نخواهد بود.» تنش‌ها میان قطر با عربستان و متحدانش ازجمله امریکا شاید طی روزهای اخیر به اوج رسیده اما این جملات را حمد بن ‌جاسم ‌آل ثانی، نخست‌وزیر سابق قطر در اپریل سال۲۰۱۶ در مصاحبه با روزنامه فایننشال‌تایمز گفته بود تا درباره تغییر وضعیت رابطه دوحه و واشنگتن هشدار دهد.

امریکایی‌ها که پیش از این همیشه خود را متحد نزدیک قطر می‌خواندند و حتی در این کشور بزرگترین پایگاه نظامی شان را تأسیس کرده بودند، در روزهای اخیر با یک چرخش کامل در کنار عربستان قرار گرفته‌اند و همه روابط گذشته را فراموش کرده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا به تازگی قطر را به ‌صورت تاریخی یکی از حامیان هراس‌افکنی خواند تا حملات به دوحه را به اوج برساند. مقام‌های دیگر امریکا هم طی روزهای گذشته همراه با عربستان و امارات در حمله به قطر کم نگذاشته‌اند و حتی این کشور را به‌خاطر میزبانی از مذاکرات با طالبان متهم کرده‌اند. یک مقام‌ ارشد قطر اما با یادآوری دوران قبل اعلام کرد که قطر با درخواست خود امریکایی‌ها بوده که میزبان مذاکرات با طالبان در این کشور شده است.

مطلق القحطانی، مشاور ارشد ضد‌هراس‌افکنی وزیر امور خارجه قطر در گفت‌وگو با الجزیره تأکید کرد: ما گفت‌وگو میان دو طرف امریکا و جنبش طالبان را تسهیل کردیم و این از اهداف سیاست خارجه باز ماست که مبتنی بر تشویق به گفت‌وگو است. استقبال از جنبش طالبان در دوحه نیز با درخواست واشنگتن جهت تسهیل گفت‌وگو انجام شد. او در پاسخ به سؤالی درباره حرف‌های جدید ترامپ و متهم کردن قطر به حمایت از هراس‌افکنی گفت: نمی‌خواهم درباره سخنان ترامپ چیزی بگویم اما به روابط و تفاهم گذشته میان نهادهای دو کشور در کنار مشارکت برجسته‌شان اشاره می‌کنم.

مسئله طالبان تنها یکی از مسائلی است که نشان می‌دهد امریکایی‌ها به ‌صورت ناگهانی سیاست خود را درباره این متحد روزهای قبل تغییر داده‌اند. یکی از نشانه‌های مهم این تغییر سیاست عجیب، پایگاه هوایی العدید در ۳۲کیلومتری قطر است که بزرگترین پایگاه نظامی امریکا در خاورمیانه به حساب می‌آید و ۱۱هزار نظامی واشنگتن در آن مستقر هستند. این پایگاه مقر فرماندهی نیروهای مرکزی امریکا در منطقه به شمار می‌رود و در هنگام حمله نظامی سال۲۰۰۳ علیه عراق مورد استفاده قرار گرفته است.

دونالد ترامپ که اکنون برای نشان دادن اتحاد با عربستان قطر را حامی هراس‌افکنی معرفی می‌کند خود و خانواده‌اش سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این کشور داشته‌اند.

هافینگتون‌پست گزارش داده که ترامپ به همراه دخترش ایوانکا و دامادش جرد کوشنر که اکنون مشاور ارشد رئیس‌جمهور امریکاست در چندین پروژه با قطری‌ها مشارکت داشته و پول زیادی را به این کشور برده است. در سال۲۰۱۰ در همین رابطه ترامپ به همراه دخترش سفری به دوحه داشت و با مقام‌های تجاری این کشور ازجمله اعضای سازمان سرمایه‌گذاری‌های قطر دیدار کرده بود. قطر اکنون با تحریم‌ها و بسته شدن مرزها از سوی عربستان، امارات، مصر و بحرین به همراه چند کشور دیگر دست و پنجه نرم می‌کند. علی شریف العمادی، وزیر اقتصاد قطر اما در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته است که این کشور به خوبی می‌تواند از اقتصاد خود در مقابل این تحریم‌ها دفاع کند و این اقدام‌ها نمی‌تواند ضربه‌ای به دوحه باشد. او با اشاره به اشتباه این کشورها گفت: بسیاری فکر می‌کنند که ما تنها کسی هستیم که ضرر می‌کنیم. اگر قرار باشد ما یک دالر از دست بدهیم آن‌ها هم یک دالر از دست خواهند داد. کشورهای زیادی در تلاش هستند تا راه‌حلی دیپلوماتیک برای تنش‌های به‌ وجود آمده پیدا کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که میانجیگری امیر کویت در این رابطه به در بسته خورده و او اعلام کرده که بحران موجود در شورای همکاری خلیج ‌فارس بسیار پیچیده است. ایران محموله‌های غذایی به قطر ارسال کرده و قرار است سه کشتی هم عازم این کشور شوند.

از سویی قطر برای حمل‌ونقل دریایی خود از عمان برای دور زدن مسیرهای دریایی بسته شده استفاده می‌کند. تصاویری از رسیدن کانتینرها به بندر حمد دوحه از عمان منتشر شده است. قطر همچنین برخلاف عربستان و متحدانش اجازه داده که اتباع این کشورها همچنان در قطر باقی بمانند. نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هم راهی قطر و کویت برای مذاکره در این رابطه شده و حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق هم قرار است به‌زودی به ریاض سفر کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده