لاوروف هشدارداد: تجهیز مخالفان سوریه برخلاف قوانین بین المللی است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که برای دیدار با همتای برتانیایی خود به لندن رفته بود، تاکید کرد کشورش با هر اقدامی که برای تجهیز مخالفان در سوریه صورت بگیرد، مخالفت خواهد کرد.

این سخنان پس از آن عنوان شد که دیوید کامرون، نخست وزیر برتانیا از احتمال مخالفت این کشور با تمدید تحریم تسلیحاتی سوریه به وسیله اتحادیه اروپا خبر داد.بریتانیا پیش تر اعلام کرده بود که تجهیزات غیرمرگبار در اختیار مخالفان در سوریه قرار خواهد داد و به گفته ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور، لندن احتمال اقدام بیشتر را در آینده رد نمی کند.

آقای هیگ که در کنفرانس مطبوعاتی با آقای لاوروف صحبت می کرد، گفت هنوز مشخص نیست وضع در سوریه چه مقدار بحرانی خواهد شد و بریتانیا امکان هیچ اقدامی را در آینده رد نمی کند.درگیری های دو سال گذشته در سوریه با مرگ بیشتر از ۷۰ هزار نفر از مردم این کشور و پناهنده شدن بیشتر از یک میلیون نفر در کشورهای همسایه همراه بوده است.وزير امور خارجه روسيه به غرب درباره مسلح کردن مخالفان دولت سوريه هشدار داد. سرگي لاوروف گفت :برخي شرکاي غربي ما که مي توانم بگويم اکثريت آنان در کنار برخي از کشورهاي عربي ترجيح مي دهند مخالفان دولت سوريه را تشويق کنند تا در گفتگوها با مقامات اين کشور حاضر نشوند. ولي اين کار فقط يک معني دارد و آن بار ديگر تلاش براي يافتن يک راه حل با استفاده از ابزارهاي نظامي است.

وي تصريح کرد مثل روز روشن است که اگر مخالفان دولت سوريه تا دندان مسلح هم که باشند، نمي توانند ارتش سوريه را شکست دهند و اين کار فقط به کشتار از دو طرف و خرابي براي سالهاي متمادي مي انجامد.

وي کشورهاي شرکت کننده در گروه موسوم به دوستان سوريه را به تلاش براي تضعيف ماموريت عنان متهم کرد.به نقل از خبرگزاری فرانسه ، در عین حال درخواستها به ویژه از طرف سازمان ملل متحد برای افزایش کمکهای بشردوستانه به بیش از یک میلیون آواره سوری افزایش یافته است.

لاوروف گفت هر گونه اقدام برای مسلح کردن مخالفان سوری نقض قوانین بین المللی به شمار خواهد آمد.

لاوروف پس از مذاکراتش در لندن با ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر تاکید کرد سوریها باید خودشان آینده بشار اسد رئیس جمهور سوریه را مشخص کنند.

این اظهارات لاوروف تنها یک روز پس از اظهارات دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در خصوص اینکه انگلیس به فکر نادیده گرفتن تحریم اعمال شده از طرف اتحادیه اروپا بر ارسال سلاح به سوریه و در صورت لزوم مسلح کردن سوریها است بیان می شود.

لاوروف در نشست خبری مشترک با هیگ و فیلیپ هاموند وزیر دفاع انگلیس و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت :« مسلح کردن مخالفان نقض حقوق بین الملل است ، قوانین بین المللی اجازه این کار را نمی دهد و در آن ارائه سلاح به طرفهای غیردولتی تصریح نشده است ، از نظر ما این اقدام نقض قوانین بین المللی است.»لاوروف افزود :« معتقدم سرنوشت بشار اسد باید توسط خود سوریها مشخص شود.»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده