لایحه سناتورهای امریکایی برای ختم جنگ در افغانستان

رند پل و تام یودول دو سناتور آمریکایی، روز گذشته، لایحه ای را با هدف پایان دادن جنگ در افغانستان و اعلام پیروزی در جنگ ۱۸ ساله امریکا، به کنگره این کشور ارائه کردند.

رند پل، از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکایی در پیامی ویدیویی اعلام کرد: «اهمیت دارد که بدانیم چه زمانی پیروزی خود را اعلام کنیم و چه زمانی از یک جنگ خارج شویم. معتقدم که زمان آن مدت‌هاست که گذشته است.»
تام اودال، سناتور دموکرات امریکایی هم در بیانیه‌ همراه این لایحه گفت: به زودی نیروهای امریکایی استقرار در افغانستان برای جنگیدن در جنگی که پیش از به دنیا آمدن آنها آغاز شده است، شروع می‌کنند. معتقدم القاعده که هدف اعلام شده این حمله در سال ۲۰۰۱ بود، اکنون بعد از دو دهه دیگر در افغانستان وجود ندارد و مدت‌هاست که از زمان مرگ اسامه بن لادن می‌گذرد.
به نوشته اسپوتنیک؛ در این لایحه ضرب‌الاجل یک ساله برای تکمیل خروج امریکا از افغانستان تعیین شده است و طرح‌ها برای تحویل مسوولیت‌ها به دولت کابل باید ظرف ۴۵ روز آماده شود.
همچنین برای سربازان سابق این جنگ هفت میلیارد دالر پاداش در نظر گرفته شده است.
در لایحه سناتورهای امریکایی همچنین پیروزی در افغانستان اعلام شده و این ادعا با توجه به اعتراف جنرال های امریکایی مبنی بر اینکه طالبان کنترل بیش از نیمی از مناطق در این کشور را در دست دارد، زیر سوال می‌رود.

منبع: خبرگزاری اطلس

0 پیام برای این مطلب ثبت شده