لزوم مقابله باحوادث طبیعی

هرچند زمستان امسال از زمره کم‏‌باران‏‌ترین زمستان‏‌ها به شمار می‏‌آید، به گونه‏‌ای که بسیاری از مناطق کشور متاسفانه کم‌ترین میزان ریزش برف یا باران را شاهد بوده است، اما با وجود این برخی از نقاط کشور شاهد ریزش برف‏‌های سنگین زمستانی بوده‏‌اند؛ طوری که به علت ریزش سنگین برف یا برف‌کوچ‏‌ها نه تنها راه‌های مواصلاتی بسته گردیده است بل برخی مشکلات محیطی و ارتباطی و صحی نیز دامن‌گیر ساکنان آن مناطق نیز شده است. طبق گزارش‏‌های دریافتی به دلیل ریزش سنگین برف شمار زیادی از مسافرین در ولایت بدخشان در بین راه گیر مانده‏‌اند. طبق این گزارش مقام‌های محلی پیشتر نیز اعلام کرده‌بودند که بارش برف سنگین راه‌های مواصلاتی سیزده شهرستان این ولایت به مرکز را بسته است. برمبنای این گزارش نجات مسافرین یاد شده با مشکلات جدی و خطرناک همراه بوده است. زیرا پیش از آنکه نیروهای امدادی به محل برسند مردم سعی کردند که مسافرین را نجات دهند که تلاش‏‌های شان موثر واقع نشده است.

مسئله‏‌ای دیگر که یادآوری و هشدار در ارتباط با موضوع را جدی می‏‌سازد این است که هرچند میزان ریزش برف یا باران در زمستان جاری در کمترین حد خود قرار دارد، اما بارندگی‏‌های بهاری قابل پیش‏‌بینی نبوده و چه بسا که در بهار پیش روی ما شاهد بارندگی‏‌های شدید در بسیاری از مناطق باشیم. بنابراین بر بنیاد تجارب سال‏‌های گذشته ریزش شدید باران‏‌های بهاری با جاری شدن سیلاب‏‌های سهمگین در بسیاری از مناطق کشور همراه خواهد بود.

از همه مهمتر این که اگر خدای نخواسته بهار پیش روی نیز همانند زمستان شاهد کاهش یا نبود بارندگی باشیم مسئله خشک آبی در سال آینده بسیاری از نقاط کشور را تهدید می‏‌نماید. از آنجایی که اقتصاد کشور اساسا مبتنی بر اقتصاد کشاورزی است، وضعیت یاد شده بر اقتصاد کشور شدیداً اثرگذار خواهد بود. بنابراین درهرصورت ممکن، یعنی ریزش برف و باران یا خشک‌سالی، اقتصاد و زندگی متکی بر کشاورزی مردم ما و نیز تامین آب آشامیدنی از مسایل جدی است که نباید از ذهن مسئولین فراموش گردیده و نسبت به پیامدهای آن سهل‏‌انگاری صورت گیرد.

با تأسف در سال‏‌های گذشته که فرصت‏‌ها و زمینه‏‌های مساعد برای تقویت زیربناهای کشور وجود داشت تا از وقوع رویدادهای طبیعی پیش‏‌گیری به عمل آید، اما چنین نشد. حکومت گذشته به کمک جامعه جهانی در سیزده سال گذشته می‏‌توانست به بازسازی زیربناهای کشور از جمله زیربناهای بخش کشاورزی بپردازد، اما برعکس به اتلاف وقت و هدر رفتن سرمایه و انرژی مردم سپری گردید. البته برخی اقدامات روی دست گرفته شد که اجرای آن برنامه‏‌ها با انتقادهای بسیار جدی از بابت اجرا و مصارف و کیفیت همراه می‏‌باشد.

از آن جایی که چالش‏‌های سیاسی و ناقص بودن کابینه حکومت وحدت ملی این نگرانی را تداعی نموده است که مبادا براثر آن نسبت به پیشگیری و مقابله با رویدادهای طبیعی برخورد سهل‏‌انگارانه صورت گیرد از همین روی هشدار داده می شود که برخورد سهل‏‌انگارانه ممکن است تاوان سنگینی را برمردم ما تحمیل نماید. بنابراین حکومت وحدت ملی باید در برخورد با رویدادهای طبیعی و خشک‌سالی احتمالی از هم اکنون آمادگی لازم را گرفته و تدابیر ویژه را برای پیش‌گیری و مقابله و مصئونیت شهروندان روی دست گیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده