مانور افغانستان، از اقیانوس هند تا دریای سیاه

افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان برای عملی شدن پروژه راه ترانزیتی میان افغانستان و دریای سیاه کمیسیون چهار جانبه ایجاد می‏کنند. احمدشکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه طی یک نشست خبری با بیان این مطلب اظهار داشت که این کمیسیون در سطح وزاری خارجه چهار کشور است.

آقای مستغنی تصریح نمود که وزیر خارجه افغانستان به همراه هیاتی از کارمندان ارشد این وزارت به کشورهای آذربایجان، ترکمنستان و گرجستان سفر نموده‏اند که در این سفر، پیرامون مسایل مختلف و مورد علاقه طرفین صحبت صورت گرفت. به گفته ی وی، یکی از مسایل مهمی که در این سفر به آن پرداخته شد، راه ترانزیتی میان افغانستان و دریای سیاه بود که از کشورهای یادشده عبور می‏کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید می‏کند که مقام‏‌های هر سه کشور علاقمندی خود برای تکمیل این پروژه ابراز داشته‏‌اند. آقای مستغنی افزود:«مقام‏‌های کشورهای یاد شده توافق کردند که کمیسیون چهارجانبه‏‌ای در سطح وزاری خارجه برای عملی شدن پروژه راه ترانزیتی میان افغانستان و دریای سیاه ایجاد شود

گفتنی است که راه ترانزیتی میان افغانستان و بندر کراچی – پاکستان یکی از بزرگترین راه‏‌های ترانزیتی افغانستان می‏‌باشد که هرازگاهی به دلایل مختلف افغانستان از این ناحیه زیر فشار قرار می‏گیرد. دولت افغانستان همواره تلاش نموده است که جایگزین‏‌های مناسبی برای این راه ترانزیتی پیدا نموده و زمینه ترانزیت را برای بازرگانان خود فراهم سازد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری هفتگی خود در کابل گفت: «در دو هفته گذشته وزیر خارجه در رأس یک هیأت بلندپایه به کشورهای ترکمنستان، گرجستان و آذربایجان سفر داشته که نتایح خوب و مثبتی برای کشور به همراه داشته است

وی افزود: دراین سفرها، علی رغم اینکه بر سر ایجاد مسیر ترانزیتی به دریای سیاه از راه کشور ترکمنستان توافق صورت گرفت، مقام‏‌های بلندپایه کشورهای گرجستان و آذربایجان نیز وعده همکاری‏‌های گسترده اقتصادی و فرهنگی نیز داده‏اند. او تصریح کرد که در جریان این سفرها تاکید شد تا کمیسیون بین حکومتی چهارجانبه به منظور اجرایی شدن پروژه‏‌ی مذکور ایجاد شود تا همکاری‏‌ها بین این چهار کشور تداوم یابد.

آقای مستغنی هم‏چنین به مسیر ترانزیتی به کشور هند از طریق بندر چابهار ایران اشاره کرد و گفت: «به زودی قرارداد همکاری سه‏‌جانبه میان افغاستان، ایران و هند به امضا خواهد رسید تا افغانستان از طریق بندر چابهار ایران، به بندر تجارتی هند راه پیدا نماید.» وی در ادامه گفت: «قرار است افغانستان از طریق کشور تاجکستان به جمهوری چین نیز راه ترانزیتی ایجاد نماید که تا به حال گفت‏‌وگوهای مثبتی بین مقام‏‌های این کشورها صورت گرفته است

او عملی شدن این قرادادها را به نفع کشورهای مذکور دانست و گفت که با عملی شدن این توافقات، فضای اعتماد کاری افزایش پیدا خواهد کرد و هم‏چنین ثبات اقتصادی و سیاسی تحکیم می‌‏یابد.

 

0 پیام برای این مطلب ثبت شده