ما به کالاهای باکیفیت افغانستان نیازمندیم

اولین همایش از سلسله همایش‏‌های توسعه روابط اقتصادی ایران و افغانستان در شهر مشهد ایران با حضور بازرگانان دو کشور، برگزار گردید.

این اولین همایش از نوع روابط اقتصادی بین دو کشور است که با عنوان «آشنایی با توانمندی‏‌های صادراتی افغانستان و تسهیل صادرات افغانستان به ایران» برگزار شد.

این همایش به منظور آشنایی با توانمندی‏‌های صادراتی افغانستان و چگونگی تسهیل و تسریع صادرات افغانستان به ایران، با حضور صادرکنندگان و مسئولین کشورمان و مقامات دولتی، خصوصی و فعالین اقتصادی ایران، برگزار شد. این همایش صبح پنج‏شنبه 7 حوت از ساعت 8 الی 12 ظهر در تالار اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برگزار گردید.

برخی از کالاهای افغانستان نیاز مبرم بازار ایران است: انجنیر رسولیان، مدیر کل اقتصادی خراسان رضوی و عضو اتاق تجارت مشترک افغانستان و ایران در این همایش گفت که برخی از کالاها باید از افغانستان به ایران صادر شود، چرا که ما به طور جدی نیازمند آن می‏‏باشیم.

رسولیان گفت که ما به کالاهای باکیفیت افغانستان نیازمندیم و سعی می‏‏کنیم که با برداشتن موانع، کالاهای افغانستان به بازار ایران سرازیر شود.

وی افزود که باید موانع موجود بر سر راه صادرکنندگان افغانستان به ایران برداشته شود و برداشتن این موانع نیاز به تعاملات بیشتر دارد.به گفته وی گرفتن عوارض زیاد از لاری‏‌ها، هزینه بالای صدور ویزا برای تجار دو کشور، برخی از مشکلات و موانع می‏‏باشد.

رسولیان ابراز امیدورای نمود که با سفیر قریب‏‌الوقوع رئیس‏‌جمهور کشورمان به ایران، این موانع برداشته شود.

مسئله ویزا برداشته شود: علی‏خانی، دبیر کل اتاق مشترک افغانستان و ایران نیز در این همایش مشترکات دو کشور را از نظر جغرافیا، زبان، دین، تاریخ و نژاد در جهان بی‏‌نظیر بر شمرد.

وی در ادامه صحبت‏‌هایش گفت که با توجه به مشترکات دوکشور مسئله گرفتن ویزا اصلا بی‏‌معنا است و اتباع دو کشور باید راحت رفت و آمد داشته باشند.

علی‏خانی افزود با اینکه دولت در رده‏‌های بالا قول همکاری را می‏دهد، اما نمی‏‏‌دانم چرا بدنه اجرایی دولت این قدر مقاومت می‏کند و این موانع و مشکلات را حل نمی‏کند.

وی گفت که ما به عنوان بخش خصوصی به دولت می‏‏گوییم که باید این موانع و مشکلات را برطرف نماید، وقتیکه تجارت یک‏‌طرفه باشد و برادران افغانستانی ما نتوانند به راحتی کالاهای خودشان را به ایران صادر کنند معلوم است که تعامل هم به وجود نمی‏‏‌آید.

علی‏خانی گفت که برای تعاملات بیشتر باید بحث ویزا، اقامت، مجوز برادران افغانستانی ما از طرف دولت برطرف گردد.

حق ترانزیت برداشته شود: همچین انصاری، ریاست صادرکنندگان هرات نیز در این همایش به قدمت تجارت و تعاملات اقتصادی میان دو کشور اشاره کرد و گفت که از مقامات ذیربط دولت جمهوری اسلامی ایران می‏‏‌خواهیم برخی از مشکلات سر راه تجار افغانستانی را باید برطرف نمایند.

به گفته وی تعرفه گمرک و حق ترانزیت بسیار بالا است و به همین خاطر تجار افغانستانی از راه‏‌های دیگر کالای خودشان را به ایران وارد می‏‏‌کنند و بالطبع قیمت اجناس نیز بالا می‏‏رود.

وی به برخی از مشکلات تجار افغانستانی در داخل کشور ایران اشاره کرد و گفت: وقتی تاجر ما کالایی را وارد ایران می‏کند با اینکه پاسپورت و مجوز دارد، اما متاسفانه اداره کار این کشور محصولات آن‏ها را ضبط و تجار افغانستانی را جریمه نیز می‏کند.رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات، سرکنسول کشورمان در مشهد مقدس و رئیس صنعت و معدن خراسان رضوی نیز از دیگر سخنرانان این همایش بودند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده