مثلث جنرال‏‌ها

کابل در شرایطی میزبان رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان است که افغانستان هم‏چنان که در چندین جبهه در حال پاسخ دادن به حملات خیبر بهاری هراس‌‏افکنان طالبان است، در مواردی از جانب مرزبانان پاکستانی نیز مورد حمله قرار می‏گیرد و گزارش‏‌های موثق و مستندی نیز در دست است که هراس‏‌افکنان نقابدار طالبان پاکستانی به صورت گسترده به سمت افغانستان گسیل شده‏اند تا در روند دور دوم انتخابات، اختلال ایجاد کنند.

مقام‏‌های وزارت دفاع می‏گویند که مسئولین امنیتی افغانستان، پاکستان و آیساف در کابل، نشستی سه‏‌جانبه تشکیل داده و در مورد مشکلات مرزی افغانستان و پاکستان گفت‏‌وگو خواهند کرد.

معاون سخنگوی وزارت دفاع در گفت‏‌وگو با رسانه‏‌ها اعلام کرد که نشست سه‏‌جانبه افغانستان، پاکستان و آیساف در مورد مشکلات مرزی افغانستان و پاکستان دوشنبه‏‌ی گذشته در کابل آغاز شد. آقای دولت وزیری،‌معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت که از جانب پاکستان رئیس کل ستاد مشترک ارتش آن کشور در این نشست امنیتی شرکت خواهد کرد.

گفته می‏شود که راحیل شریف، رئیس کل ستاد ارتش پاکستان اولین بار است که در نشست سه‏‌جانبه‏‌ای در افغانستان شرکت می‏کند.

به گفته آقای وزیری، مسایل سرحدی به خصوص پرتاب راکت و توپخانه از سوی پاکستان مورد بحث قرار خواهد گرفت. آقای وزیری افزود که در نشست سه‏‌جانبه امنیتی روی امنیت دور دوم انتخابات ریاست‏‌جمهوری افغانستان نیز بحث می‏شود و از پاکستان خواسته می‏شود که در راستای تامین امنیت این دور انتخابات کمک کند.

این در حالی است که در این اواخر،منطقه‏‌ی «معروف» ولایت قندهار شاهد درگیری میان پولیس مرزی افغانستان و نظامیان پاکستانی بود.

افغانستان و پاکستان در نشست‏‌هایی که غالباً موضوع اصلی آن‏ها صلح و امنیت در افغانستان بوده است، کم شرکت نکرده‏‌اند. ادعای غالب این نشست‏‌ها نیز درخواست افغانستان از پاکستان برای کمک به تامین امنیت، زمینه‏‌سازی برای صلح و تسهیل گفت‏‌وگو با هراس‏‌افکنان طالبان بوده است، اما اکنون شاید با قاطعیت بتوان گفت که هیچکدام از این نشست‏‌ها عملاً هیچ نتیجه‏‌ای در پی نداشته و از همان ابتدا شکست و بی‏نتیجه بودن آن محرز بوده است و لازم به ذکر نیست که غالبا این پاکستان بوده که تعهدات خود به افغانستان را نقض کرده و به حمایتش از هراس‏‌افکنی و راهبرد همیشگی‏‌اش مبنی بر ایجاد بی‏‌ثباتی مستمر و غیرقابل مهار در افغانستان، ادامه داده است.

اما در این میان، کمتر واقع شده است که نشستی با حضور هرسه ضلع مثلث امنیت و ناامنی در افغانستان یعنی پاکستان، آیساف و دولت افغانستان شکل بگیرد، اگرچه این نشست نیز در نوع خود بی‏‌پیشینه نیست.

اکنون کابل در شرایطی میزبان رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان است که افغانستان هم‏چنان که در چندین جبهه در حال پاسخ دادن به حملات خیبر بهاری هراس‏‌افکنان طالبان است، در مواردی از جانب مرزبانان پاکستانی نیز مورد حمله قرار می‏گیرد و گزارش‏‌های موثق و مستندی نیز در دست است که هراس‏‌افکنان نقابدار طالبان پاکستانی به صورت گسترده به سمت افغانستان گسیل شده‏‌اند تا در روند دور دوم انتخابات، اختلال ایجاد کنند.

با این حساب، موضوع نشست جاری در کابل باید اهمیت بیشتری داشته باشد. آیساف نیز در این میان، می‏خواهد نقش ایفا کند. این نقش اما پیش از آنکه ناشی از دغدغه‏‌های این نیرو برای تامین امنیت افغانستان و مهار و مقابله با مداخلات گسترده پاکستان باشد، بیشتر توجیه تلویحی سکوت و بی‏‌تفاوتی آن در قبال رویدادهای جاری امنیتی در افغانستان است که مستقیماً از سوی پاکستان مدیریت می‏شود.

آیساف به این ترتیب می‏خواهد نشان دهد که در پی پیدا کردن راهی میانه برای برون‏رفت از معضل ناامنی است، اما تحلیل‌گران می‏گویند امید زیادی به نتایج و توابع این نشست هم وجود ندارد: زیرا به اندازه کافی به جنبه‏‌ی تجاوزگری، عهدشکنی و حمایت آشکار و فراگیر پاکستان از هراس‏‌افکنی، نه از سوی دولت افغانستان و نه از جانب ناتو و آیساف اهمیت داده نمی‏شود.

سکوت و کم‏‌توجهی‏‌ای که در قبال تجاوزات آشکار پاکستان بر خاک افغانستان در دولت و ناتو مشاهده می‏شود، نشان می‏دهد که سیاستی در دست اجراست که نمی‏گذارد به رغم مداخلات آشکار پاکستان، مردم به آن کشور به مثابه یک همسایه‏‌ی بد و دشمنی متجاوز نگاه کنند.

این مهم زمانی بهتر فهم خواهد شد که تصور کنیم به جز پاکستان، یکی دیگر از همسایگان افغانستان،‌تنها یکی از عملکردهای تجاوزکارانه‏‌ی این کشور در برابر افغانستان را به اجرا بگذارد، وانگهی خواهیم دید که چه موج‏‌های رسانه‏‌ای و راه‏‌پیمایی‏‌های مردمی و موضع‏‌گیری‏‌های تند حکومتی شکل خواهد گرفت.

بر این بنیاد تا زمانی که نگاه و رویکرد رسمی دولت افغانستان و نیروهای خارجی نسبت به ماهیت عملکردهای پاکستان در برابر افغانستان، تغییری بنیادی نکرده است،‌نمی‏توان از چنین نشست‏‌هایی انتظار نتایج عملی و ثمربخش داشت، حتی اگر ترکیب شرکت‏‌کنندگان آن را مثلث جنرال‏‌های وابسته به آیساف، افغانستان و پاکستان شکل داده باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده