محمد عیسی رحیمی: شهید کاظمی معمار بزرگ عرصه های نوین‌سیاست و مدیریت

اعوذ باالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

تِلْكَ الْأَیَّامُ نُداوِلُها بَیْنَ النَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا وَ یَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَداءَ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ الظَّالِمینَ. وَلِيُمَحِّصَ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ وَيَمْحَقَ الْكَافِرِينَ.

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

در دل شعله فرو رفتن و نگداختن است

مذهب زنده دلان خواب پریشانی نیست

از همین خاک جهان دگری ساختن است

با اجازه مقام محبوب ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان و همه شخصیت‏‌های سیاسی و ثقافتی و علمی و فرهنگی و مردم شهید پرور اعم از برادر و خواهر.

ابتدا به خود فرض می‏دانم که هفتمین سالگرد تراژدی شهادت پنج تن از شهدای نمایندگان شاخص ملت در واقعه پانزدهم عقرب بغلان را به همراه قافله سالارشان، شهید سیدمصطفی کاظمی، سردار جهاد این سرزمین و معمار بزرگ عرصه‏‌های نوین سیاست و مدیریت کلان کشور و تعدادی از اولیای شاگردان مکاتب و شاگردان مکاتب که مقارن شده است با سالگرد شهادت رهبر آزادگان جهان، اباعبدالله الحسین (ع) و یاران و اصحابش در دشت نینوا تسلیت بگویم.

بسیار کوتاه اصالتاً از جانب خود و نیابتاً از طرف جلالت‏مآب محترم جناب استادحاجی محمد محقق، رهبرمحبوب و عالیقدر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مقام معاون دوم ریاست اجرائیه، سلام‏‌ها و تسلیت او را خدمت شما حضار محترم به عرض می‏‌رسانم.

چند نکته را بسیار کوتاه خدمت دوستان عرض می‏دارم. نکته‏ اول تجلیل از مناسبت های تاریخی هر سرزمین و به‏‌خصوص سرزمین ما که پر از حادثه‏‌ها و اتفاق‏‌ها و وقایع تلخ و شیرین و آموزنده است، یک وجیبه‏‌ی ملی است. همه ملت‏‌ها افتخارات تاریخی‏‌شان را ارج می‏‌نهند. با جرأت می‏‌توان گفت که حیات واقعی یک ملت وابسته به حیات و زندگانی شخصیت‏‌ها و نخبه‏‌ها و قهرمان‏‌های آن‏هاست که همواره باید زندگانی سیاسی و اخلاقی و جهادی و فرهنگی آن‏ها باید تجلیل شوند و به تحلیل گرفته شوند. از دیدگاه حکومتی هم از آنجایی که قرآن می‏‌فرماید تلک الایام … -این حکومت‏‌ها و منصب‏‌ها را ما در گردش قرار می‏دهیم- ضرور است که همه حکومت‌گران و دولت‌مردان به آسیب‏‌شناسی نقاط قوت و ضعف فصل‏‌ها و برهه‏‌های گوناگون تاریخ سیاسی کشور خود بپردازند.

از فرصت‏‌های خدادادی که در اختیار یک ملت قرار داده می‏شود و امکانات خداداد ملی و بین‏‌المللی استفاده بهینه بکنند. من به جرأت می‏‌توانم عرض کنم که با همه دستاوردهای مثبت و سازنده‏‌ای که در فصل نوینی از دموکراسی در اختیار مردم ما قرارداده شد و خدمات شایسته‏‌ای انجام شد، اما در بره‌ه‏ای که شهیدکاظمی و یاران او به شهادت رسیدند، شاهد وقوع یک فصل سیاه در تاریخ سیاسی کشور خود بودیم که از آن می‏‌توانیم به عنوان قتل‏‌های مبهم زنجیره‏‌ای یاد کنیم که سرداران و پیشک‌سوتان جهاد و مقاومت ما همچون شهیدکاظمی و استاد شهیدربانی را از ما گرفتند. فصلی که یک جنایت نابخشودنی بود و مدیریت ناکام دولت‌مردان ما را به نمایش گذاشت.

امری که ریشه‏‌های زیادی دارد و می‏شود گفت فقدان شفافیت سیاست‏‌ها و ابهام و سردرگمی در پالیسی حکومت‌گرانی که تعریف روشنی از دوست و دشمن نداشتند، سبب شد که از این آب گل‏‌آلود دشمنان افغانستان متاسفانه استفاده سوء نمایند.

جا دارد که حکومت وحدت ملی با آسیب‏‌شناسی نقاط ضعف حکومت گذشته در ترمیم شکاف‏‌های عظیمی که در حوزه‏‌ی مناسبات دولت و ملت و گسست ملی که متاسفانه به وجود آمده است در این روز وحدت ملی و در حکومت وحدت ملی به ترمیم آن شکاف‏‌ها بپردازند. این انتظار انتظار خیلی زیادی نیست. انتظار به حق و بجایی است که این مردم شهید داده از زعمای سیاسی خود دارند. شهیدکاظمی شخیصتی بود مثال‏‌زدنی و الگو یی با فضیلت‏‌های بی‏‌شمار انسانی و اخلاقی و جهادی و با پس‏‌زمینه روشن و مثال‏‌زدنی از جهاد و استقامت و پویایی و…. شهیدکاظمی شخصیتی بود که هیچ وقت محوریت را برای خود نمی‏‌خواست، او همواره می‏‌خواست در یک محور بزرگتر و سراسری‏‌تر و ملی‏‌تر و مردمی‏‌تری باشد برای بنای وحدت ملی. سرانجام هم او در راه همین ایده و اندیشه مقدسش که تشکیل بنای وحدت ملی بود، معصومانه و مظلومانه به شهادت رسید. گوارا باد این مدال پرافتخار شهادت برای او در این آزمون‌گاهی که از دیدگاه آفریدگار آدم و عالم، تمام این دنیا در واقع آزمون‌گاه انسان است .

السلام علیکم و رحمت‏‌الله و برکاته.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده