محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان: شهید کاظمی از سوی دشمن هدفمندانه هدف قرار گرفت

قال الله تعالی فی کتابه الکریم :

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ

ماعاشقیم و کشته شدن آرزوی ماست

دشمن اگر چه تشنه به خون گلوی ماست

خاموش گشته‌ایم و فراموش کی شویم

بس این قدر که در همه جا گفت‌وگوی ماست

حضارگرامی، علمای کرام، رهبران معظم جهادی و سیاسی، وکلای ولسی جرگه و مشرانو جرگه، وزرای کابینه افغانستان، مردم شریف و مهمانان کشورهای مسلمان و همسایه! سلام علیکم و رحمت الله. متشکرم از حضور گرم و صمیمانه شما عزیزان، خدا را سپاسگزارم که توفیقی حاصل شد تا دقایقی را خدمت شما عزیزان عرایضی را تقدیم کنم.

ابتدا، لازم می‏دانم که فرا رسیدن عاشورای حسینی و قیام سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین را خدمت شما تسلیت عرض کنم و نیز فرارسیدن ششمین سالیاد شهدای عزیز مجلس نمایندگان افغانستان به ریاست شهید بزرگوار سیدمصطفی کاظمی را که در حادثه‏‌ی بغلان در سال 1386 به شهادت رسیدند به مردم و بویژه به خانواده‌های معظم‏‌شان تسلیت عرض کنم.

ما در افغانستان طیف وسیعی از شهدا را داریم که ‌ضایعات استثنایی هستند، ‌خلاهایی را در جامعه ایجاد می‌کنند که پرکردن شان کار آسانی نیست. در سال‌های اخیر متاسفانه در کنار شهدای عزیزی که از اردو و پولیس گرفته تا شهروندان عادی کشور در انفجارها شهید شدند یک تعداد شهدا هدفمند مورد هدف قرار گرفتند.

دشمنان به طور هدفمند، مغزهای متفکر جامعه‏‌ی ما را چیدند و شهید کاظمی جزو شهدایی است که از سوی دشمن هنگامی که با پنج تن از همراهانش در کمیسیون اقتصاد مجلس نمایندگان به منظور بررسی منابع اقتصادی و نظارت برعملکرد کارخانه‏‌های دولتی به بغلان رفته بودند، هدفمندانه هدف قرار گرفتند. آن‏ها برای برسی منابع اقتصادی افغانستان برنامه داشتند تا در سرنوشت اقتصاد ممکلت تغییر بیاید. از جمله‏‌ی آن مناطق، بغلان بود، که در آنجا هم فابریکه‏‌ی سمنت بغلان بود و هم کارخانه قند و شکر که این‏ها برنامه‏‌هایی برای فعال‏سازی فابریکه‌های افغانستان داشتند و می‏خواستند راه‌های اجرایی کردن آن را مطالعه کنند. دشمنان این‏ها را تعقیب کردند و به شهادت رساندند.

کسانی که هدفمند مورد سوء قصد قرار گرفتند یا عناصر موثر در عرصه‏ی علم و دانش یا عرصه‏‌ی جهاد و یا عرصه‏‌ی سیاست بودند. این‏ها ستارگان درخشان آسمان سیاست، جهاد و علم افغانستان بودند. ما بزرگان زیادی را در این لیست (شهدا) می‌بینیم و اولین کسی که هدفمند مورد هدف قرار گرفت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری بود.

حملات دشمنان به منظور برچیدن شخصیت‌های کاری افغانستان آغاز شد، احمدشاه مسعود؛ قهرمان ملی کشور هدف دیگر بود، حاجی عبدالحق شهید، هدف دیگر بودند، در سال‌های اخیر استاد شهید برهان‌الدین ربانی که از ستارگان علم و سیاست نه تنها افغانستان که در سطح منطقه بود و همچنان شهدای دیگری که اسامی شان زیاد هستند که یا درمناصب امنیتی و یا درمناصب مهم اداری و یا در پارلمان بودند ولی اشخاص مهم افغانستان بودند این‌ها را دشمن هدفمند مورد سوء قصد قرار داد.

در حقیقت ما باید بدانیم که دشمنان افغانستان چه کار می‌کنند و به این مسأله با دقت بیشتری توجه کنیم. با مشاهده نام‏های این شهدا درمی‌یابیم که مجموع این افراد از نخبگان بودند.

این‏ها رهبران جهاد و سیاست افغانستان بودند که در سال‌های اخیر توسط دشمنان شهید شدند.

هم ملت ما احساس می‏کنند که دشمنی داریم پشت پرده که استوانه‏‌های افغانستان را هدف قرار می‏دهد تا صحنه را از مغزهایی که به درد افغانستان می‏خورند خالی کند و هم کسانی که خود را به نام جهاد و هنوز هم به نام مجاهد، مسلمان می‏دانند ولی دست شان به خون مردم آلوده است که این‌هایی که شهید می‌شوند یا نمایندگان مردم افغانستان هستتند و یا از سران و نخبگان مردم. این‌ها باید به حال بیایند و بیش از این دست به جنایت نزننند.

این‌ها باید بدانند که با جهاد افغانستان و با ملت افغانستان طرف هستند و وقت آن رسیده که همگی به حال بیایند و افغانستان را به خانه‏‌ی مشترک افغان‌ها بدل کنند. این لکه‌های ننگ را تا چه وقت می‌پذیرند. باید بیایم در یک پروسه‏‌ی ملی سهم بگیریم.

امروز انتخابات را داریم، انتخاباتی که پیش از این به حمایت نهادهای بین‏المللی اجرا می‌شد ولی اکنون خود افغان‌ها آن را تجربه می‌کنند و این مسئولیت به دوش افغانستان و کمیسیون مستقل انتخابات افتاده است. این کمیسیون باید بی‌طرفی خود را خفظ کند تا اعتماد مردم را با خود داشته باشد. کمیسیون انتخابات ما باید به دور از دخالت‌های حکومت، بی‌طرفی خود را به اثبات برساند.

من به عنوان کسی که در انتخابات افغانستان خود را ذی دخل می‏دانم بر این باورم که در برخی از ولایت‌ها گزینشی عمل شده است، در برخی مناطق صدا کردند که کارت نداریم. در دایکندی، ولسوالی گیزاب و برخی از مناطق کوهستانات شمال هنوز هم مردم کارت نگرفتند. دور نرویم در دشت برچی که نزدیک‌ترین منطقه است هنوز مردم کارت نگرفته اند، شهرک مهدیه و بسیاری از مناطق دیگر من شاهد بودم که روزها هزاران نفر در نوبت می‏ایستادند و شام با ناامیدی به خانه‏‌های شان برمی‌گشتند. هنوز هم فریادشان بلند است که کارت نرسید. امیدوارم کمیسیون مستقل انتخابات این صدا را بشنود و به این موضوع رسیدگی شود.

در وهله اول خود کمیسیون انتخابات باید استقلال خود را برای مردم افغانستان به اثبات برساند. اما در وهله دوم خود مردم افغانستان هستند، چه آن‏هایی که در حکومت حضور دارند و چه آن‏هایی که در حالت اپوزیسیون قرار دارند و چه آن‏هایی که در جنگ هستند. برادرکشی تا کی؟

خانه مسلمان را خراب کردند و گل‌های باغ خود را پرپر کردند؛ ستارگان آسمان علم و جهاد و سیاست خود را به خون کشیدند تا چه وقت تا به کی؟ بیایند در این پروسه ملی خود را آزمایش کنند، اگر مردم به آن‏ها اعتماد کردند، اداره افغانستان را به دست گیرند. بیایید که به این همه مصیبت پایان دهیم، افغانستان را گلستان بسازیم و مثل بقیه ملت‌های جهان دموکراسی را بیاوریم، ترقی و پیشرفت بیاوریم و به فکر آبادی این کشور باشیم. به فکر این باشیم که میلیون‌ها مهاجر ما به خانه‌های شان برگردند. حکومتی را انتخاب کنیم که به فکر کار برای مردم باشد. منابع افغانستان را برای شکوفایی اقتصادی به کار گیرد؛ حکومتی را انتخاب کنیم که اولین اولویتش کار برای مردم باشد، به حکومتی رای دهیم تا هر روز نسل جوان ما به مواد مخدر گرفتار نشوند، معتادان مواد مخدر از میلیون‏ها تن تجاوز می‌کنند.

یک ملت علیل و مریض را چگونه می‌توان به جاده‏ی ترقی برد؟ ما باید برنامه‌‏های اساسی داشته باشیم که این نقطه‏‌های اساسی ضعف ملت ما را مورد توجه قرار دهند. حکومتی را انتخاب کنیم مواد مخدر را ریشه کن کند.

وقت زیادی نداریم و می‌خواستم عرض ارادتی بکنم.

در پایان بار دیگر شهادت شهدای گرامی بغلان را و در رأس شهادت شهید سید مصطفی کاظمی را به خانواده معظم و بویژه به برادر گرامی داکتر سید علی کاظمی تسلیت عرض می‌کنم و از خدای بزرگ آبادی و سربلندی افغانستان را آرزومندم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده