محو خشونت علیه زنان، شعار بیش‎تر، عمل کم‎تر!

پانزده سال از تصویب 25 نوامبر به نام روز جهانی محو خشونت علیه زنان میگذرد. اما هنوز هم خشونت علیه این نیمی از پیکرهی جامعه انسانی سرخط بسیاری از خبرهای رسانهای در گوشههای مختلف دنیا میباشد. سال 1999 میلادی بود که مجمع عمومی سازمان ملل متحد این نام را برای 25 نوامبر اختصاص داد.

این روز به یادبود خواهران میرابل نام‌گذاری شد که در 25 نوامبر سال 1960 توسط ارتش نظام دیکتاتوری جمهوری دومینکن به جرم فعالیت سیاسی کشته شدند. قتل این دو خواهر که پس از ماهها شکنجه صورت گرفت، نتوانست جهان را به اجماع کافی جهت روی دست گرفتن اقدامات عملی برساند و آنان را بر یادبود دسته جمعی از مرگ خواهران میرابل متقاعد سازد. بیست‏و‏یک سال از این حادثه گذشت تا اینکه در سال 1981 در همایشی که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، با شرکت مدافعان حقوق زنان در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب تشکیل شد، پیشنهاد اختصاص دادن روز قتل خواهران میرابل به روز منع خشونت علیه زنان مطرح گردید.

هدف از این پیشنهاد آن بود که هم به تلاش و جسارت این خواهران ادای احترام شود و هم افکار عمومی بیش از پیش به سوی نهی خشونت علیه زنان سوق یابد. در سال 1999 سازمان ملل نیز 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی نهی خشونت علیه زنان به رسمیت شناخت. در راستای همین تصمیم، یک سال بعد، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‏‌ی 1325 را به تصویب رساند که عنوان آن بود: “زنان، صلح و امنیت”. محورهای اصلی این قطعنامه به پیشگیری مناقشات و خصومت‌ها در درون و در میان کشورها، تامین مشارکت زنان در حیات سیاسی و اجتماعی و نیز ممانعت از اعمال خشونت علیه آنها مربوط می‎‌شود. این قطعنامه مبنایی است برای این که خشونت‌های گوناگون علیه زنان بدون مجازات نماند و عاملان آنها به پای میز محاکمه کشیده شوند.

اما سوگمندانه نه یادبود خواهران میرابل و نه هم اقدام دیرهنگام سازمان ملل نتوانست به خشونتهای گسترده و مستمر پایان بخشد. مشاهده میشود که انواع خشونتها در کشورهای مختلف دنیا بخصوص در جهان سوم رواج داشته و بدون هراس از هیچ‌گونه پیگرد قانونی اعمال میگردد. خشونت علیه زنان اصطلاح تخصصی است که برای توصیف کلی کارهای خشونت‌آمیز علیه زنان به کار می‌رود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را «هرگونه عمل خشونت آمیز بر پایه‌ی جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان شود» تعریف کرده است که شامل «تهدید به این کارها، اِعمال اجبار، یا سلب مستبدانه‌‌ی آزادی (چه در اجتماع و چه در زندگی شخصی)» می‌شود. اعلامیه رفع خشونت علیه زنان در سال ۱۹۹۳ بیان می‌کند که این خشونت ممکن است توسط افرادی از همان جنس، اعضای خانواده، و جامعه اعمال شود.

خشونت جنسی، خشونت جنسی غیرتماسی، خشونت کلامی، تجاوز، خشونت در مورد جهیزیه، تن فروشی اجباری، بارداری اجباری، ختنه دختران، خرید و فروش زنان و دختران، خشونت علیه زنان کارمند و مستخدمین زن، خشونتهای ناشی از جنگ، خشونت در زندان، تجاوزهای سیستماتیک، خشونت نگاهی و رفتاری، خشونت سیاسی و …. از انواع خشونت‌هایی ست که بر زنان اعمال میشود. در این میان، آثار خشونت فیزیکی (معمولاً) قابل مشاهده است اما در مقابل، خشونت‌هایی وجود دارد که آثار مخرب آنها به چشم نمی‌آید اما تحمل شان بسیار دشوار است. مانند دروغ گفتن، نفقه ندادن، به خواسته‌های زن بی‌توجه بودن، چشم‌چرانی، تعدد زوجات، انتقاد کردن به طور مداوم، جدا کردن زن از کودکانش، دوستان و فامیل، پرخاش کردن، وادار کردن زن به ترک خانه، تهمت زدن و … .

با وجود گستردگی خشونت علیه زنان و تبعات زیان‌بار ناشی از آن، پنهان نگه داشتن اعمال خشونت و پرهیز زنان از واکنش فعال نسبت به آن، یکی از مشخصات خشونت علیه زنان در تمام جوامع است. در نظام فکری مردسالار، اشکالی از خشونت مردان در خانواده طبیعی محسوب می‌شود و به زنان می‌قبولانند که زن با لباس سفید به خانه بخت می‌رود و با کفن سفید از آن بیرون می‌آید. با این وجود، طبق آمار کم‌تر از 35 درصد خشونت‌های خانگی به پولیس گزارش می‌شود. در بسیاری از فرهنگ‌ها نه تنها خشونت خانگی تأیید می‌شود بلکه پنهان کاری زن از طرف جامعه مورد ستایش قرار می‌گیرد.

افزون برآنچه گفته شد، خشونتها با انواع مختلف آن در جامعهای مثل افغانستان جریان دارد و همه روزه دهها زن با وضعیت فجیعتر از خواهران میرابل توسط عناصر افراطی به مسلخ کشیده شده و یا هم شکنجههای متفاوت را تحمل میکنند. تنها موارد محدودی از این قضایا آشکار شده و به نهادهای عدلی و قضایی گزارش میشوند که پروندههای فرخنده، شکریه و… فقط قضایای آفتابی و مشهور آن می‌باشد.

با وجود قوانین متعدد و حمایتهای جهانی از اجرای این قوانین در قالب گروههای مختلف و نهادهای مدنی متعدد، کمتر پیش می‏‌آید که عوامل این خشونتها به محاکمه سپرده شده و به سزای عمل‏‌شان برسند. بنابراین، باید نتیجه گرفت که تا زمانیکه نتوانیم به عملکردهای معین و رویکردهای اجرایی در خصوص محو خشونت علیه زنان دست یازیم، تجلیل از این روز به مثابهی آن است که خویشتن را به تمسخر گرفته و نیمی از جامعهی انسانی را در حیات اجتماعی خویش نادیده انگاشته‏‌ایم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده