محیط زیست؛ بستر رو به زوال زندگی

پنجم جون روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه های زیستی جانوری انتخاب شدهاست.

محیط زیست به تمام پدیده‎ها و اطراف ماحول انسان‎ها گفته می‎شود؛ محیطی که برای حیات انسانی به آن نیاز داریم.

این درحالی است که ما بیش‎ترین آسیب را نسبت به آن وارد می‎کنیم. محیط زیست تحت تاثیر طبیعت است؛ طبیعتی‎که بسان مادر مهربان انسان را در دامن خود می‌پروراند و سخاوتمندانه، تمام منابع و سرمایه‎های خود را به پای او می‌ریزد.

تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده‌اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است.

در سراسر جهان، هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می‌شوند و آب‌ها به هدر رفته و آلوده می‎شوند. جنگل‌های طبیعی ازمیان می‎روند، بسیاری از گونه‎های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه‎های خود، نابود شده‌اند. متاسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تاثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود برجای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم‎ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می‎شود. بدون شک، این روند در کشورهای نابسامانی چون افغانستان عمومیت بیش‎تری دارد و این وضعیت را می‎توان با یک ارزیابی بسیار سطحی و سریع درک کرد و دریافت نمود.

اما تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 بر میگردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سویدن برگزار کرد. هم‌زمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامهای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP  (برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد، UNEP  در سراسر جهان مراسم ویژهای را به مناسبت این روز برگزار مینماید. مراسم این روز میتواند به اشکال مختلف باشد: مثل راهپیمایی های خیابانی، همایش های دوچرخه سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مکاتب، درختکاری، فعالیت های مربوط به بازیافت، پاکسازی و… .

هدف از برگزاری چنین مراسمی جلب توجه عمومی به مسائلی است که محیط زیست را آلوده میسازد. هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیدا محیط زیست را تهدید می‌کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می‎شود.

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :

–  بخشیدن چهره‌ای انسانی به مسایل زیست محیطی

 – توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن

–  ارتقا این بینش عموم که جوامع در تغییر دیدگاه ها و در خصوص مسئله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا مینمایند.

–  ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت ها از آینده ای امنتر و سعادتمندانه تر

با این حساب، اگر ما در فعالیت‎ها، رفتار و کردار خویش با اصول و اهداف سازمان ملل متحد همراه نشده و نگاه انسانی‎تری به محیط زیست نداشته باشیم، دیری نخواهد پایید که اوضاع محیط زندگی بسی بحرانی‎تر از حال خواهد شد.

فرشته شهاب

0 پیام برای این مطلب ثبت شده