مرگ انسانیت در یمن

یمن یکی از فقیرترین کشورهای عرب است که  در طی بیش از دوسال در گیر جنگ فرسایشی است ،این جنگ که  تمام زیرساختها و تاسیسات آن را نابود کرده وفقر و سیهروزی را درآن به اوج رسانده است، هیچگونه دورنمای روشنی برای آینده آن هنوز متصور نیست.

عربستان در تلاش برای ایجاد یک دولت همسود باخود باتمام توان از طریق زمین وهوا باحملات کور و خیالی دراین مدت بزرگترین فاجعه انسانی قرن را در این کشور فقیر تحمیل کرده  است، سیل خبرهای وحشتناک از این کشور فقیر عربی متوقف نمیشود، گرسنگی، شیوع  وبا و جنگی که به نظر می رسد پایانی ندارد.

جنگ داخلی در یمن با شروع بهار عربی در سال 2011 آغاز شد. معترضان طرفدار دموکراسی در یمن به خیابان ها آمدند تا رییسجمهور علی عبدالله صالح را بعد از 33 سال سلطنت ساقط کنند. با توجه به بیکاری بالا و نارضایتی از دولت صالح این کشور آماده برای تغییر بود. در سال 2015 عملیات نظامی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی آغاز شد و کشورهای امارات، کویت، بحرین، قطر، مراکش، سودان ، اردن و مصر هم در این عملیات مشارکت کردند. ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه نیز این ایتلاف جنگی به رهبری آل سعود را تحت حمایت قرار دادند. هدف این ایتلاف این بود که دولت  منصور هادی در یمن را در برابر حوثیها حمایت کند.

موسسه آکسفام در گزارشی ضمن انتقاد از تداوم تجاوز عربستان سعودی به یمن اعلام کرد که ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند یمنی در معرض قحطی قرار دارند.

یکی از کارشناسان سازمان پزشکان بدون مرز در آلمان، بحران در یمن را یک فاجعه سیاسی و انسانی دانسته و جنگ ایتلاف عربی به رهبری آل سعود علیه این کشور را غیر قابل قبول دانسته و خواستار پایان آن شد. اوضاع یمن البته یک فاجعه سیاسی و انسانی است. جنگ داخلی در یمن باید پایان یابد و این مساله بزرگی در این کشور است. البته این بحرانی داخلی است که ابعاد بین المللی پیدا کرده است. بمبارانهایی که توسط ایتلاف به رهبری عربستان سعودی انجام می شود و بسیاری از غیر نظامیان را هدف قرار می دهد، قطعا غیر قابل تحمل است و باید خاتمه یابد. جامعه جهانی باید به این جنگ خاتمه دهد و دیگر از آن حمایت نکند و بالاخره شرایطی را ایجاد کند که انسانهایی که جزو فقیرترین در جهان محسوب می شوند، بتوانند دوباره زندگی نرمالی را داشته و دستمزد دریافت کنند و خانواده های خود را تامین کنند و بتوانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. اما باهمه این ها ما درقرن بیست ویک شاهد هستیم که در شرایط کنونی جهان باداشتن قوانین بینالمللی و ارزش های مدرن و حقوق بشری هنوز جهانیان باوحدان های خفته در برابر تجاوز آشکار بر یک کشور فقیر چشم بسته و این جاست که در این شرایط انسانیت به قربانگاه تاریخ فرستاده می شود.

l سید میراحمد«سیرت»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده