مسئولیت‏‌های مجلس در دور جدید کاری

با به پایان رسیدن زمان رخصتی زمستان اعضای مجلس نمایندگان، در هفته‌‏ی جاری دور پنجم مجلس نمایندگان مرحله‏‌ای دیگر از فعالیت‏‌شان را از سرخواهند گرفت. نقش و جایگاه مجلس نمایندگان در نظام‏‌های دموکراتیک و نیز در قانون اساسی کشور کاملاً مبرهن بوده و فارغ از یادآوری می‏‏‌باشد.

آن چه در مرحله پنجم کاری مجلس نمایندگان کشور قابل یادآوری می‏‏باشد در واقع اشاره به اهمیت این دوره و همچنین انتباهی است که از روند کاری دوره‏‌های گذشته باید گرفته شود. مجلس نمایندگان کشور به عنوان یکی از ستون‏‌های اساسی نظام سیاسی کشور که در قانون اساسی به روشنی یاد شده است، در شرایط کنونی و حساس کشور وظایف و مسئولیت‏‌های خطیری را به عهده دارد. غفلت از انجام این وظایف و عدم احساس مسئولیت در برابر آن پیامدهایی را موجب خواهد شد که سایه‏‌ی سنگین آن دامن نسل کنونی و آینده را در خود خواهد پیچید.

دوره‏‌ی پنجم کاری مجلس نمایندگان در حالی شروع می‏‏شود که مردم ما فصل جدیدی از سرنوشت سیاسی خود را پیش روی دارند. مردم ما با پشت سرنهادن دوران سراسر بحرانی انتخابات اینک شاهد ایجاد حکومت وحدت ملی براساس یک توافق سیاسی می‏‌باشند. اما متاسفانه با گذشت چندین ماه هنوز این حکومت قادر نگردیده است که کابینه‏‌ی خود را تکمیل نماید و از جانب دیگر چالش‏‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و امنیتی گریبان‌گیر جامعه بوده و مردم در هاله‏‌ای از سرگردانی و پریشانی به سر می‏‏‌برند. به همین سان بسیاری از ادارات کشور و کارمندان حکومتی به دلیل نابسامانی و معلوم نبودن سرنوشت و مسئولیت‏‌شان بلاتکلیف هستند.

به نظر می‏‏‌رسد که نمایندگان مجلس با درنظرداشت کارنامه نه چندان درخشان گذشته مسئولیت‏‌های جدی را پیش روی دارند که نمی‏‏‌شود از کنار آن بی تفاوت گذشت. نخست از همه این که مجلس نمایندگان باید نسبت به مسئولیت های قانونی و تعهد شهروندی خود که همان وظیفه نمایندگی از مردم می‏‏‌باشد احساس تعهد داشته باشند. متاسفانه در دوره‏‌های گذشته این مسئله از سوی قریب به اکثریت نمایندگان به فراموشی سپرده شده بود. آنان شاید به هرکاری مشغول بودند جز انجام مسئولیت خطیر نمایندگی از موکلان خود. حضور نامنظم در جلسه‏‌های مجلس، بی‏‌خبری از ضرورت‏‌ها و خواست‏‏‌های مردم، بی‏‌توجهی به وظایف نمایندگی و سرنوشت مردمی که به آنان رای داده‏‌اند و….از ویژگی‏‏‌های دوره‏‌های پیش بود که هرکدام خود داستانی مفصل دارد. بنابراین انتظار می‏‏رود که در این دوره نمایندگان مجلس این رویه خود را تغییر داده و بیش از این خود را مدیون رای موکلان خویش نسازند و به مسئولیت نمایندگی از مردم و کسانی که به آنان اعتماد نموده و رای داد‏ه‏‌اند بر اساس وجدان انسانی و سوگندی که ادا نموده‏‌اند احساس مسئولیت نمایند.

مسئله‏‌ی دیگر اهتمام به نظارت دقیق و تصویب و اصلاح قوانین می‏‏‌باشد. بر اساس قانون اساسی کشور یکی از وظایف جدی و اصلی نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان نظارت جدی و دقیق بر عملکرد حکومت و نهادهای تابعه آن و نیز تصویب و یا اصلاح قوانین داخلی نهادهای یادشده می‏‏‌باشد. متاسفانه در دوره‏‌های گذشته نظارت بر کارکرد حکومت از سوی مجلس نمایندگان ضعیف بوده و یا تابع مصلحت‏‌سنجی‏‌ها و سازش‏‌کاری‏‌های سیاسی بوده است. این موضوع سبب گردید که وظیفه نظارت به خوبی انجام نیابد. همین طور در مورد تصویب برخی قوانین نیز کوتاهی صورت گرفته و فرصت‏‌ها را به بحث‏‌های فرعی و انحرافی تلف ساختند. همچنین در درک مفاهیم و محورهای اساسی قوانین مورد نظر اشراف لازم را نداشته و یا روحیه خود را تابع احساسات و گرایش‏‌های خاص ساختند که در نهایت موجب بی‏‌سرنوشتی برخی قوانین و در نهایت تعلیق انجام وظیفه و مسئولیت کاری برخی نهادها گردیده است.

نکته‏‌ی آخر این که آن چه در روزهای نخست کاری دوره پنجم مجلس نمایندگان حایز اهمیت می‏‏باشد تلاش برای تکمیل کابینه‏‌ی حکومت است. مجلس نمایندگان مسئولیت دارند که از مجاری مشروع و قانونی و براساس مسئولیت‏‌شناسی رئیس قوه مجریه را وا دارند که به خاطر شرایط حساس کشور و جامعه هرچه زودتر کابینه‏‌ی خود را تکمیل و به مجلس نمایندگان جهت به دست آوردن رای اعتماد معرفی نماید. همچنین اعضای مجلس نمایندگان بر اساس تعهد ملی و رعایت شایسته‏‌سالاری و به دور از هرگونه حب و بغض‏‌های انحرافی نامزدی هریک از اشخاص پیشنهادی را برای تصدی وزارتخانه‏‌ها مورد ارزیابی قرار داده و به آن رای موافق یا مخالف بدهند. ناقص ماندن کابینه در شرایط کنونی صدمه‏‌های سنگین و جبران‏‌ناپذیری را به کشور و چرخه‏‌ی زندگی و اقتصاد جامعه وارد نموده است. اگر در این باره بیش از این تاخیر صورت گیرد بیم آن می‏‏‌رود که چالش‏‌های جدی سربرآورده و چالش‏‌های کهنه بیش از پیش گسترش یابد. حال انتظار برده شود که آیا اعضای مجلس نمایندگان چه شیوه‏ای را برای انجام مسئولیت‏‌های خطیر خویش در پیش خواهند گرفت؟

0 پیام برای این مطلب ثبت شده