مسکو- بغداد در راه تعاملات جدید

منابع خبری از سفر حیدر العبادی، نخست‏‌وزیر عراق به روسیه خبر داده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشره وی در این سفر با سران روسیه از جمله مدودف، نخست‏‌وزیر و پوتین، رئیس‏‌جمهور دیدار خواهد داشت.

در باره اهداف و دلایل این سفر گمانه‏‌زنی‏‌های متعددی مطرح است که مهمترین آن تعاملات نظامی دو کشور است. العبادی در حالی راهی مسکو شده که عراق با دو مسئله مهم روبرو است. نخست آغاز مرحله جدید عملیات ضد هراس‏‌افکنی عراق که با هماهنگی ارتش و نیروهای مردمی آغاز شده است. محور این عملیات نیز الانبار و منطقه الرمادی است که گروه‏‌های هراس‏‌افکنی جنایات گسترده‏‌ای در آنها صورت داده‏‌اند. این عملیات در حالی آغاز شده که ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش با محوریت آمریکا از اجرای تعهدات خود برای مقابله با هراس‏‌افکن‏‌ها و حتی فروش تسلیحات به عراق خودداری کرده‏‌اند.

سفر العبادی به مسکو را می‏توان برگرفته از مواضع مقام‏‌های عراقی دانست که همواره تأکید کرده‏اند هرگز معطل وعده‏‌های غرب نمی‏‌مانند و برای تأمین امنیت خود به مؤلفه‏‌های جایگزین روی می‏‌آورند که سفر فؤاد معصوم، رئیس‏‌جمهور عراق به تهران و العبادی به روسیه را در این چارچوب می‏توان برشمرد.

نکته‏‌ی دیگر آنکه در هفته‏‌های اخیر آمریکا به بهانه اختصاص بودجه برای کمک به عراق بار دیگر طرح تجزیه‏ این کشور را در دستور کار قرار داده است. سران عراق که بر اصل یکپارچگی کشور تأکید دارند ضمن اعتراض به ‏این رفتار آمریکا با یارگیری منطقه‏‌ای و جهانی به دنبال مقابله با این توطئه هستند که نقش روسیه را در این عرصه می‏تواند مورد توجه قرار داد.

نکته‏‌ی مهم دیگر سفر العبادی را باید در دیدگاه مشترک عراق و روسیه در قبال برخی تحولات منطقه جستجو کرد. مسئله مبارزه با هراس‏‌افکنی، تحولات سوریه و یمن از جمله ‏این مسائل هستند که از زمینه‏‌های سفر العبادی به روسیه است. البته باید در نظرداشت که مسکو نیز نگاه ویژه‏‌ای به عراق دارد چرا که از یک سو توسعه مناسبات با عراق را برابر با مقابله با آمریکا می‏داند و از سوی دیگر عراق و سوریه از پیشگامان مبارزه با هراس‏‌افکنی هستند. هراس‏‌افکنی که برای همه جهان از جمله روسیه تهدید است و مسکو با گرایش به مبارزان واقعی به هراس‏‌افکنی سعی در مقابله با آن دارد. لذا سفر العبادی را نباید سفری یک‏‌جانبه دانست بل نیازهای دوجانبه و رسیدن دو کشور به نقاط مشترک زمینه‏‌ساز توسعه مناسبات دو کشور بوده است که نشانگر معادلات جدید در منطقه است، محور آن را نیز کمرنگ‏تر شدن نقش آمریکا در منطقه و رویکرد کشورها به حل مشکلات بدون وابستگی به آمریکا در قالب اجماع منطقه‏‌ای تشکیل می‏دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده