مصر وارد وضعیت فوق‏‌العاده شد

دولت موقت مصر پس از درگیری خونین چهارشنبه هفته گذشته، با وضع قیود منع رفت و آمد برای یک ماه حالت اضطرار اعلام کرده است.

پس از آنکه ارتش مصر کمپ‌های هواداران مرسی را از میدان‌های قاهره برچید، جنگ‌های خیابانی بین ارتش مصر و طرفداران جنبش اخوان‏المسلمین درگرفت.

این درگیری‌ها بیش از چهارصد کشته و هزاران زخمی برجا گذاشته است و شمار تلفات در حال افزایش بوده است. اما هواداران مرسی آنچه را که در میدان‌های قاهره گذشته است وحشت و ترور تمام‏عیار خوانده و مدعی هستند که بیش از دو هزار نفر در خشونت‌های این روز جان باخته اند.

در همین حال، سخنگوی کاخ سفید کشتار در میدان‌های قاهره را محکوم کرد و خواهان برگشت دموکراسی و اعتراض‌‏های مسالمت آمیز شده است. جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز سرکوب معترضان را تأسف‏بار توصیف کرده و تأکید نموده که هر چه زودتر زمینه برای صلح و برگشت آرامش در مصر فراهم شود.

وی گفته که خشونت‏ها بی‏ثباتی را در مصر افزایش خواهد داد.

استعفای صدراعظم موقت

در پیوند با این حوادث محمد البرادعی، معاون صدراعظم موقت مصر در اعتراض به سرکوب معترضان توسط قوای نظامی استعفا کرد.

در نتیجه خشونت‏هایی که دیروز در سراسر آن کشور دامن زده شد، بیش از یک هزار و چهارصد نفر زخمی شدند.

قوای امنیتی صبح چهارشنبه هزاران معترض را از محل تحصن شان در قاهره دور کرد که این اقدام باعث افزایش خشونت و تصادم بین دو طرف گردید و در نتیجه چند نفر کشته و زخمی شد.

قوای نظامی چند هفته پیش اعلام کرده بود که مظاهرات را در مسجد رابعه العدویه و نحضت برهم خواهد زد. قوای نظامی می‌گوید که تحصن‏های احتجاج کنندگان صلح‏آمیز نبود و ثبات را تهدید می‌کرد.پس از پراکنده ساختن تصحن در این دو محل، موج خشونت در ساحات دیگر گسترش یافت. چند ساعت بعد، گزارش خشونت از سراسر آن کشور نشر گردید.

پس از افزایش خشونت‏ها، طرفداران اخوان‏المسلمین در مناطق دیگر به تحصن پرداختند و توقع می‏رود که تعداد آن‏ها افزایش یابد.

حکومت موقت از رهبران اخوان‏المسلمین خواسته است تا به اعتراض پایان داده در حکومت جدید سهیم شوند، اما آن‏ها می‌گویند که چنین کار کودتای نظامی را مشروعیت خواهد داد.

واکنش‌ها به خشونت‌های مصر

خشونت‌های اخیر مصر واکنش‌های بین المللی را نیز در پی داشته است.

گروه اسلامی حماس در غزه برخورد خشونت‌بار حکومت مصر را با مظاهره‏‌کنندگان مخالف محکوم کرده و رهبر ترکیه هشدار داده است که ادامه این وضعیت در مصر می‏تواند به هرج و مرج سرتاسری در آن کشور بینجامد.

سمیع ابو ظهری، سخنگوی حماس از حکومت مصر خواست تا هدف قرار دادن مظاهرات مسالمت‏‌آمیز را متوقف کند.

جنبش حماس کشتار جمعی مردم را در رابعه العدویه و النهضه محکوم کرده و از مقام‏‌های مصری می‏خواهد که مظاهرات صلح آمیز مردم را در جاده‏‌های مصر هدف قرار ندهد. حماس بر موقف ثابت خود به پشتیبانی و از ملت مصر و حق زندگی آزاد و حیثیت آنان تاکید می‏کند.

عبدالله گل، رئیس‏‌جمهور ترکیه هشدار داد که برخوردهای مرگبار میان طرفداران محمد مرسی، رئیس‏‌جمهور برکنار شده مصر و نیروهای امنیتی آن کشور می‏تواند سبب هرج و مرج سرتاسری در آن کشور شود.

آقای گل این برخوردها را با سرکوب مظاهره‏‌کنندگان مخالف حکومت در سوریه مقایسه کرد که در نهایت سبب شعله‌ور شدن جنگ داخلی در آن کشور شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده