مقام محلی افغانستان به دلیل ‘آزار جنسی’ گردشگر خارجی تعلیق شد

مقام‌های محلی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان تایید کرده که به دلیل مطرح شدن اتهام آزار و اذیت جنسی یک زن خارجی علیه ولسوال واخان بدخشان، وظیفه ولسوال به حالت تعلیق درآمده است.

نیک محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که به منظور رسیدگی به این اتهام، ولسوال واخان از وظیفه تعلیق و تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

او گفت این زن خارجی به عنوان گردشگر به ولسوالی واخان سفر کرده بود و در برگشت به پلیس مرزی افغانستان در مرز تاجیکستان شکایت کرده که ولسوال بدخشان او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

آقای نظری افزود که حدود ۲۰ الی ۱۵ روز می‌شود که این پرونده به مرکز ولایت بدخشان رسیده و هیأتی برای رسیدگی به آن مامور شده است.

او گفت که تاکنون جزئیات بیشتر این پرونده مشخص نیست و دلیل طولانی شدن تحقیق نیز دور افتاده بودن ولسوالی واخان بدخشان است.

آقای نظری درباره هویت این زن ابراز نظر نکرد ولی گفت که او از مرز واخان به کشور تاجیکستان رفته است.

بعضی از رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده که این گردشگر خارجی تبعه استرالیا بوده و از مسیر تاجیکستان به واخان آمده بود، اما بعد از اینکه مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت دوباره به تاجیکستان برگشته است.

دولت افغانستان در ماه‌های اخیر با اتهام‌ آزار جنسی علیه زنان روبرو شده است. حدود دو ماه پیش یک مشاور سابق رئیس جمهوری عده‌ای از دولتمردان را متهم کرد که در ازای دادن شغل به زنان، از آنها درخواست رابطه جنسی کرده‌اند. دولت افغانستان این ادعاها را رد کرده اما بی‌بی‌سی اخیرا با زنانی مصاحبه کرده که ادعا می‌کنند مقام‌های عالی حکومتی آنها را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.

چراگردشگران خارجی به واخان سفر می‌کنند؟

طبیعت زیبا و منابع طبیعی سرشار، واخان که چند سال قبل دومین پارک ملی افغانستان معرفی شد، در انتهای شمال‌شرق این کشور موقعیت دارد و به “بام دنیا” شهرت یافته است.

این طبیعت زیبا باعث جلب گردشگران خارجی به این منطقه شده است. در کنار موجودیت نمونه‌های متنوع و کمیاب از حیات وحش، امنیت نسبی نیز علت دیگر برای جذب گردشگران از شرق و غرب به این منطقه است.

پلنگ برفی، بز کوهی/وحشی، آهوی مارکوپولو و برخی از انواع نادر پرندگان در واخان پیدا می‌شوند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده