مقایسه اقتصاد ایران و افغانستان

روزنامه ایرانی آفتاب یزد مقاله‌ای به قلم هیرش سعیدیان تحت عنوان «این افغانستان، دیگر آن افغانستان نیست» به نشر رسانده و به مسایل تجاری میان دو کشور و جهش اقتصادی افغانستان در طول سال‌های گذشته پرداخته و در ادامه نتیجه گرفته که افغانستان در برخی جنبه‌هایش حتی از ایران هم پیشی گرفته است.

 اینک متن کامل مقاله آفتاب یزد تحت عنوان «این افغانستان دیگر آن افغانستان نیست» را بدون دخل و تصرف ازنظر خوانندگان محترم هفته نامه اقتدار ملی می‌گذرانیم:

آفتاب اقتصادی – هیرش سعیدیان: «آهنگ رشد فعلی تولید ناخالص داخلی افغانستان ادامه خواهد یافت و در سال آینده میلادی به ۳.۲ درصد خواهد رسید». این بخشی از گزارش بسیار خوش‌بینانه‌بانک جهانی درباره‌اقتصاد افغانستان است. در استعاره‌ها و مثال‌های اقتصادی در ایران، افغانستان یک مثال همیشگی برای ویرانی، سیاستمداران نابخرد و فقر غلیظ بوده است. به نظر می‌رسد که ایرانیان تدریجاً باید در انگاره‌های ذهنی خود تجدیدنظر نمایند. اگر بگذارند، اگر جهل و تروریسم باز نگردد، این کشور علی‌رغم تمام مشکلات قدم در راهی گذاشته است که در کمال ناباوری در برخی جنبه هایش حتی در حال حاضر نیز، از ما پیشی گرفته است.

رشد اقتصادی افغانستان

بانک جهانی در گزارشی نوشته است که افغانستان در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) علی‌رغم وخامت اوضاع امنیتی، به رشد نسبی اقتصادی دست یافته است. براساس این گزارش رشد اقتصادی افغانستان تا آخر امسال به ۲.۶ درصد خواهد رسید، در حالی که آمار پارسال رشد ۲.۴ درصد بود. صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال جاری را ۳.۵ درصد اعلام کرده است. این اختلاف در رشد احتمالاً با آنچه ما در ذهن داریم کمی متفاوت است. آمار بانک جهانی معتقد است که خروج نیروهای بین‌المللی در کاهش رشد اقتصادی افغانستان موثر بوده است. در این گزارش آمده است که میزان درآمد مالیاتی دولت در هشت ماه نخست امسال ۱۳ درصد افزایش داشته است. شوبهم چودری، رئیس دفتر بانک جهانی در کابل، ضمن اشاره به «تاثیر مستقیم وخامت اوضاع امنیتی بر رشد اقتصادی»، گفته است که عزم دولت برای تامین ثبات سراسری «یک نیاز» است تا توسعه پایدار را تسهیل کند.

ارزش ریال ایران در برابر پول افغانستان کاهش یافت

در روزهای اخیر کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار همگان را در عالم اقتصاد درگیر مباحث اقتصادی مرتبط با ارز کرد. عوامل جهانی، مولفه‌های داخلی و سیاست‌های سیاست‌گذار، مسایلی بود که اقتصاد‌دانان و اهالی رسانه آن را می‌کاویدند تا بلکه به چرایی افت ریال در برابر دلار پی ببرند و در این میان اما مساله جالب تر شاید این باشد که چرایی کاهش ارز پول ملی ما در برابر افغانی چیست؟ براساس آمار در یک کاهش تدریجی با شیب بسیار ملایم در یک سال و نیم اخیر، ارزش ریال ایران در برابر افغانی (واحد پول ملی افغانستان) ۱۳ درصد کاهش یافته است.

چرایی کاهش ارزش ریال

عوامل بسیاری می‌تواند دلیل این موضوع باشد. اما برای درک این رشد تدریجی می‌توان به برخی تفاوت‌های اقتصای دو کشور پرداخت تا بتوانند درک درست تری از این موضوع پیدا کرد . در اقتصاد هر اتفاقی معلول یک علت علمی است. مبارزه افغانستان با تروریسم و گسترش امنیت در مقایسه با یک دهه اخیر از جمله علل اولیه احیاء اقتصاد ویران افغانستان بر شمرده می‌شود. اما در مقایسه با ساختار اقتصادی ما، افغانستان تمایز‌های دیگری نیز یافته است.

عضویت رسمی افغانستان در سازمان تجارت جهانی

مهم‌ترین تفاوت اقتصاد ایران و افغانستان شاید در نوع روابط بین‌المللی دو کشور ظهور یابد. البته اقتصاد ما به پشتوانه امنیت و نفت و بسیاری عوامل دیگر تاریخی و جغرافیایی بسیار قدرت‌مندتر است، اما اقتصاد افغانستان نیز مزیت‌هایی دارد که اقتصاد ما ندارد…      ادامه دارد

l منبع: روزنامه آفتاب یزد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده