ملک سلمان دنبال احیای همکاری اتمی با پاکستان

ملک سلمان بن عبدالعزیز، سعی دارد قرارداد همکاری‌های اتمی با پاکستان را با جدیت بیشتر دنبال کند. به نقل از پایگاه خبری– تحلیلی دبکا سلمان بن عبدالعزیز، شاه جدید سعودی پس از روی کار آمدن در 23 جنوری 2015 به سرعت دست به تحرکات گسترده‌ای زده است.

دبکان نوشت که عربستان به سمت بهبود بیش از پیش رابطه با آمریکا پیش می‌رود، همچنین سعی دارد توافق اتمی با پاکستان را احیا کند؛ پادشاه عربستان همچنین اقدام به لغو قرارداد تسلیحاتی بین روسیه و مصر کرده و به جای مسکو فرانسه را برای فروش سلاح و تجهیزات نظامی به مصر، پیش کشیده است.

در طول سه سال گذشته، گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی غربی و اسرائیلی حکایت از همکاری اتمی بین عربستان و پاکستان دارد و دیدارهای متقابل مسئولان دو کشور، این اطلاعات را تقویت کرده است. در تاریخ نوامبر 2013 شبکه بی‌‏بی‏‌سی در گزارشی اشاره کرد، عربستان در پروژه سلاح‌های اتمی پاکستان سرمایه‌گذاری کرده است و بسیار محتمل است که عربستان هر زمان بخواهد این سلاح‌ها را به دست آورد.

بی‏‌بی‏‌سی در این گزارش اضافه می‌کند، عربستان کمک مالی گسترده‌ای به بخش دفاعی پاکستان که شامل آزمایش‌های موشکی و اتمی است، کرده و مسئولان سعودی پس از آن بارها به پاکستان سفر کرده‌اند. پاکستان، گزارش منابع خبری غربی را در این مورد رد کرده است. وزارت خارجه این کشور تأکید می‌کند: پاکستان به اهداف منع گسترش سلاح‌های اتمی و امنیت اتمی پایبند است.

اما عربستان تاکنون هیچ پاسخی به منابع خبری در این مورد نداده است و کماکان به همکاری‌های خود با هند و پاکستان ادامه می‌دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده