ممنون‏حسین، رئیس‏جمهور پاکستان شد

پارلمان پاکستان در یک مراسم تشریفاتی روز سه‏شنبه گذشته ممنون‏حسین، سیاستمدار سابقه‏دار و مورد اعتماد نواز شریف، نخست‏وزیر این کشور را به حیث رئیس‏جمهور جدید انتخاب کرد.

قرار است ممنون‏حسین 73 ساله به تاریخ 9 سپتمبر در کاخ ریاست‏جمهوری سوگند وفاداری یاد کند و جانشین آصف‏علی زرداری گردد که پس از پنج سال دوران کارش پایان می‏یابد. رئیس‏جمهور جدید توسط یک مجمع رای‏دهندگان که شامل اعضای دو اتاق پارلمان پاکستان و شوراهای ایالتی می‏باشند، انتخاب شد.

با توجه به این که حزب مسلم لیگ جناح نواز شریف در پارلمان اکثریت دارد، حتا پیش از آن که حزب مردم پاکستان به حیث عمده‏ترین حزب مخالف حکومت این رای‏گیری تحریم کند، پیروزی ممنون‏حسین مسلم بود. حزب مردم در اعتراض به پیش انداختن زمان این انتخابات، آن را تحریم کرد.

حسین در ایالت‏های پنجاب، سند و بلوچستان به سهولت برنده شد و در ایالت خیبرپشتونخواه از جمله 110 رای، 41 رای را به دست آورد. او از جمله 311 رای مجموعی که شامل آرای اتاق پایین و بالای پارلمان پاکستان می شود، 277 رای را کسب کرد و به مثابه برنده آشکار اعلام شد.

حسین برای پنج سال رئیس‏جمهور پاکستان خواهد بود. حسین پس از اعلام پیروزی از عضویت در حزب مسلم لیگ جناح نواز شریف استعفا کرد. این کار نمادین او برای این است که خود را یک رئیس‏جمهور بی‏طرف معرفی کند.

حسین از سال‏های 1960 به این سو یک عضو فعال حزب مسلم لیگ پاکستان بوده است. او از ماه جون تا ماه اکتوبر 1999، هنگامی که حکومت نواز شریف توسط جنرال پرویز مشرف سرنگون شد، والی ایالت سند بود.

معمولاً روسای‏جمهور در پاکستان رهبران تشریفاتی بوده اند، اگرچه جنرال مشرف هنگامی که در این مقام بود قدرت زیادی را به دست آورد. آصف‏علی زرداری با آنکه در حکومت گذشته از نفوذ قابل توجهی برخوردار بود، قدرت زیادی نداشت. هنگامی که زرداری از مقام ریاست‏جمهوری کنار رود، مصئونیت اش را به حیث رئیس دولت از دست می‏دهد. او باری متهم به توطئه و قتل علیه مرتضی بوتو، خسربره اش شده بود که در سال 1996 به قتل رسید. اما وی گفته است که چنین خلاف کاری را هرگز انجام نداده است. هرچند در سال 1996، هنگامی که حکومت همسرش بی‏نظیر بوتو سقوط کرد، او بازداشت شد و متهم گردید که در معامله با یک شرکت سویسی رشوت گرفته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده