منظوری طرح پروژه احیا و حفاظت جنگلات

مقام‏‌های وزارت زراعت و مالداری از طرح و تطبیق پروژۀ احیاء و حفاظت جنگل‌ها و تنظیم آبریزه ها با هزینۀ ۳ ملیون دالر در ۲۱ ولایت کشور در سال آینده خبر دادند. به گفته‏‌ی آنان این طرح، طی سال ۱۳۹۳ با هزینۀ ۳ ملیون دالر در ۲۱ ولایت افغانستان تطبیق خواهد شد و حدود ۸۰۰۰ خانواده را به طور مستقیم مستفید خواهد کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت به رسانه‌‏ها گفت: «هدف از این برنامه، تنظیم جنگل‏‌ها، آبریزه‌‏ها، ساحات حفاظت‏‌شده، کمک به حفظ محیط زیست و بهبود اقتصاد جوامع محلی می‏باشد. بربنیاد گفته‌‏های مسئولین این دفتر، طرح مذکور شامل حفاظت از ۳۷,۲۳۵ هکتار جنگل‏‌های احیا شده در ۲۲ ولایت، آبیاری ۱,۶۳۰ هکتار بذرمستقیم پسته، آبیاری ۸۶۰ هکتار بذرمستقیم جلغوزه می‏باشد.

هم‏چنین آبیاری ۴۲۵,۲۵۹ اصله نهال در کمربندهای سبز کابل، هرات، بامیان، کاپیسا، بغلان، غزنی و بدخشان، حفاظت و آبیاری ۱۳۰ جنگل در ولایت نورستان، حفر یک حلقه چاه عمیق در نورستان با ملحقات آن، حفاظت از پنچ ساحه در ولایات بدخشان، تخار، بامیان، هرات و کابل نیز شامل این طرح می‏باشد. گفتنی است، طرح پروژه‏ی احیا و حفاظت جنگل‏‌ها و تنظیم آبریزه درجلسه‌‏ی تیم مشاورین تخنیکی وزارت زراعت به رهبری محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری منظور گردیده و منابع مالی این پروژه از بودجه‏ی انکشافی وزارت زراعت پرداخته خواهد شد.

این طرح، در سال ۱۳۹۳ با هزینه‌۳ میلیون دالر در ۲۱ ولایت افغانستان تطبیق خواهد شد. وزارت زراعت اعلام کرده که با تطبیق این طرح، حدود ۸۰۰۰ خانواده به طور مستقیم از آن، مستفید خواهند شد. هدف از این پروژه، تنظیم جنگلات، آبریزه‏‌ها، ساحات حفاظت شده و کمک در حفظ محیط زیست و بهبود اقتصاد جوامع محلی عنوان شده است.

منابع مالی این پروژه از بودجه‏ی انکشافی وزارت زراعت پرداخته خواهد شد. حفاظت از ۳۷,۲۳۵ هکتار جنگلات احیاشده در ۲۲ ولایت، آبیاری ۱,۶۳۰ هکتار بذرمستقیم پسته، آبیاری ۸۶۰ هکتار بذرمستقیم جلغوزه، آبیاری ۴۲۵,۲۵۹ اصله نهال در کمربندهای سبز کابل، هرات، بامیان، کاپیسا، بغلان، غزنی و بدخشان از جمله کارهای شامل دراین پروژه‏ اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده