«منگور» و «قره‌باغی»، قلب مالیاتی طالبان

مناطق منگور و قره‌باغی که حدود ۱۰ کیلومتر از شهر غزنی فاصله دارند و جزو مناطق شهری به شمار می‌آیند، مکان‌های اصلی جمع‌آوری مالیات از سوی طالبان در ولایت غزنی است. در شهر غزنی شاید کسی را نتوان یافت که نسبت به چنین مکان‌های آگاهی نداشته باشند.

راز دیگر این مکان‌ها این است که با وجود تجمع طالبان در آن، در طی ۱۶ سال گذشته، صرفاً دو بار عملیات برای عقب‌زدن طالبان آن هم در سال گذشته به راه انداخته شده است و بس.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی با تأیید این موضوع می‌گوید که از حضور طالبان در این مکان‌ها آگاه است و می‌داند که کسبه‌کاران و افراد دیگر، مالیه‌شان را در همین محل به طالبان می‌پردازند. او گفت که سال گذشته، عملیات در این مکان‌ها اجرا شد اما به دلیل کمبود نیرو، پوسته‌های امنیتی به خاطر حفظ این ساحات تا اکنون ایجاد نشده است. سایه‌ی ترس طالبان بر شهر غزنی مستولی است و به همین دلیل کم‌تر فردی جرأت می‌کند که در این مورد با رسانه‌ها صحبت کند. ناگزیرم که به همین دلیل، هویتم را به خاطر به دست آوردن بیشتر معلومات مشخص نسازم. با این حال در جریان گفت‌وگو با مردم دریافتم که طالبان کارشان را برای جمع‌آوری مالیات بسیار سهل ساخته‌اند. به این مفهوم که نیاز نیست مسوولان «کمیسیون اقتصادی» این گروه با هر دکّان‌دار و یا هر کسبه‌کار دیگر وارد جروبحث شود و به چانه‌زنی بپردازد.

طالبان یا هم نماینده اتحادیه کشمش‌فروشان، نماینده اتحادیه هوتل‌داران و مالکان مارکیت‌های تجارتی شهر را می‌طلبند و خواهان پرداخت مالیه می‌شوند. با این وجود، هیچ یک از نماینده‌گان مذکور حاضر نشدند که با ما گفت‌وگو کند.

اما مسوولان اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی نگرانی تاجران این شهر را تأیید کردند و گفتند که سرمایه‌داران این شهر ناگزیر اند که به خاطر دوام فعالیت‌های‌شان، چنین مالیه‌ای را به طالبان بپردازند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده