موج خشونت های مرگبار، چشم انداز صلح را تیره ساخته است

منبع: وال استریت جورنال/ برگردان: شاهمردی/ انفجاری که در کابل، شماری از محصلانی را که مصروف آمادگی برای آزمون ورود به دانشگاه بودند، هدف قرار داد، ادامه یک هفته خشونت فوق العاده در افغانستان بود که به آن چه که حکومت های امریکا و افغانستان، چشم انداز واقعی صلح برای یک آتش بس فوری و دور جدیدی از گفتگوهای صلح با طالبان تصور می کردند، ضربه زد.

به گفته وزارت صحت عامه افغانستان کم از کم 48 تن کشته و 67 تن دیگر هنگامی در پایتخت زخمی شدند که یک مرد کمربند انفجاری خود را در یک صنف درسی پر از محصل منفجر کرد. این انفجار سقف را شکست و تکه های فلز و میزهای شکسته و پاره های تن آدمی را به هر سو پراکند. مظنون انجام این بمبگذاری بی درنگ گروه تندروی داعش بود که شاخه محلی آن پشت مجموعه ای از حملات در محلات عمدتا شیعه نشین غرب کابل جایی که حمله روز چهارشنبه رخ داد، قرار داشته است.

طالبان، بزرگترین گروه شورشی کشور مسئولیت حمله انتحاری کابل را نپذیرفت اما این حمله در ادامه موجی از حملات مرگبار رخ داد که این گروه از روز جمعه انجام دادند؛ وقتی که یک حمله سحرگاهی را بر شهر راهبردی شرقی غزنی که در نزدیکی کابل قرار دارد، انجام دادند. از آن زمان سربازان و پولیس دولتی در یک نبرد طولانی مدت بوده اند که مقاومت و کمبودهای نیروهای امنیتی افغانستان را برجسته ساخت.

ایالات متحده که تمرکز اولیه راهبردش جلوگیری از تبدیل افغانستان به محلی برای طرح ریزی عملیات هراس افکنی بین المللی بوده است، به نیروهای امنیتی افغان آموزش و تجهیزات فراهم کرده است. امریکا به این منظور کم از کم 78 میلیارد دالر بعد از 11 سپتمبر سال 2001 مصرف کرده است.

مقام های محلی و ساکنان غزنی، دولت و ارتش را به نادیده گرفتن هشدارها درباره محتمل بودن حملات طالبان و واکنش کند بعد از آغاز حملات و ناکامی در هماهنگی گسیل واحدهای ارتش و پولیس متهم می کنند.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع دوشنبه گذشته گفت که ارتش و پولیس تازه کار این کشور ممکن است اشتباهاتی داشته باشند.

اما فرونشستن خشونت ها در غزنی در این هفته از مشکلات نیروهای دولتی نکاست. اواخر روز سه شنبه، جنگجویان طالب به یک واحد پولیس در حومه های شهر شمالی بغلان حمله کردند که ساعت ها جنگ منجر به کشته شدن 37 سرباز دیگر گردید. شبه نظامیان طالب همچنان ذخایر مهمات و کم از کم چهار نفربر را به غنیمت گرفتند.

حمله روز سه شنبه بغلان، دومین حمله عمده بر یک پایگاه ارتش در ظرف کمتر از دو روز بود. کم از کم 43 سرباز دولتی وقتی کشته شدند که جنگجویان طالب یک پایگاه ارتش را در ولایت شمالی فاریاب به روز دوشنبه بعد از دو روز محاصره تصرف کردند. این سربازان هنگام محاصره از دولت تقاضای ارسال نیرو کرده بودند، اما به گفته مقام های محلی نیروهای کمکی اعزام نشدند. چهل سرباز تسلیم شورشیان شدند.

با ضربات مرگبار طالبان به نیروهای دولتی در سراسر کشور، انتظارات از این که یکی از دو طرف همزمان با عید قربان هفته آینده اعلام آتش بس کند، در حال رنگ باختن است. هفته گذشته، مقام های دولتی و رهبران طالبان به شکل جداگانه، امکانات برای یک چنین مصالحه ای را مورد بحث قرار دادند؛ موردی که مشابه آن در ماه جون به اجرا درآمده بود.به گفته یک مقام ارشد افغان، آمادگی ها همچنین در خفا برای دور دوم یک چنین گفتگوهایی در ماه آینده بین مقام های امریکایی و نمایندگان طالبان به دنبال نشست قطر در ماه گذشته در جریان است. معلوم نیست که خشونت های اخیر، یک چنین طرح هایی را خاتمه می دهد یا خیر. به گفته یک شخص آگاه از فعالیت های گروه طالبان، رهبران ارشد این گروه انتظار می رود که این هفته برای بحث درباره آتش بس ملاقات شوند. یک مقام ارشد افغان اواخر چهارشنبه گذشته گفت که به عنوان دولت «ما هنوز تصمیمی نگرفته ایم.»

به گفته آگاه امور طالبان، موج حملات اخیر با هدف امتیازگیری دیپلوماتیک بیشتر از امریکایی ها با پیشرفت روند صلح صورت می گیرد. به گفته وی بدون پیشرفت در مذاکرات صلح بین طالبان و امریکایی ها، حملات ادامه و افزایش خواهند یافت.

به گفته وی موج حملات، همچنین با این هدف صورت می گیرد تا نشان دهد که تلاش ها از سوی حکومت افغانستان و امریکا برای بی اعتبار کردن بستر دینی طالبان، روحیه نیروهای آن ها را تصعیف نکرده است. در ماههای اخیر نشست هایی از سوی کشورهای عربستان سعودی و اندونیزیا با هدف غیراسلامی خواندن جنگ طالبان و تقاضا برای مصالحه صلح آمیز جنگ برگزار شده اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده