موج هراس‌‏افکنی از سوریه و عراق تا لندن و واشنگتن

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در یادداشتی در روزنامه دیلی‌تلگراف با هشدار درباره امواج بازشدن پای هراس‌‏افکنی به خیابان‌های لندن بر ضرورت برخورد فوری و شدید با هراس‏‌افکن‌های داعش در عراق و سوریه تأکید کرد.

این یادداشت دو روز بعد از آن منتشر شد که رسانه‌های انگلیسی از تبلیغات آزادانه هواداران تکفیری‌ها و هراس‏‌افکنان داعش در خیابان آکسفورد لندن خبر دادند و تصاویر آن را هم منتشر کردند. در این تصاویر چند مرد با ریش‌های بلند و ظاهری شبیه اعضای داعش، تراکت‌ها و بروشورهای تبلیغاتی این گروه را میان مردم پخش می‌کردند و از میان آن‏ها عضو‌گیری می‌کردند. بعد از این خبر، روز جمعه هزاران نفر از انگلیسی‌ها با تظاهرات در مرکز لندن، خواستار توجه بیشتر دولت به خطر هراس‏‌افکنی شدند.

در واکنش به همه این تحولات بود که کامرون در یادداشتی در روزنامه دیلی‌تلگراف، از نزدیک بودن خطر هراس‏‌افکنی برای کشورش خبر داد و نوشت: «اگر با هراس‏‌افکنان داعش در سوریه و عراق برخورد جدی و بنیادی نشود، امواج هراس‏‌افکنی از مدیترانه به خیابان‌های اروپا می‌رسد. مقام‏‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای اروپایی ماه‌هاست که درباره خطر و پیامدهای آنچه در سوریه می‌گذرد برای کشورهای اروپایی، هشدار می‌دهند

عمده‌ترین نگرانی این کشورها، بازگشت نیروهایی است که در 3سال اخیر از کشورهای اروپایی برای جنگ در کنار هراس‏‌افکنان به سوریه رفته‌اند. گروه‌های وابسته به القاعده و داعش در 3سال اخیر با حمایت یا سکوت حمایت‌گونه برخی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، در سوریه برای خود پایگاه آموزشی و مراکز جذب نیرو ایجاد کرده‌اند. این گروه‌ها از طریق اینترنت از شهروندان اروپایی عضو‌گیری می‌کنند و آن‏ها را با وعده پول و امکانات و ادعای دروغین جهاد در راه خدا یا مقابله با سیاست‌های غرب، به سوریه جذب می‌کنند. در این مدت، هزاران شهروند اروپایی و امریکایی و استرالیایی برای جنگ در کنار هراس‏افکنان به سوریه رفته‌اند.مقام‏‌های امنیتی و اطلاعاتی و سیاسی اروپا نگران آن هستند که این نیروها بعد از بازگشت از سوریه، از تجربیات جنگی خود برای انجام حملات هراس‏‌افکنانه در داخل کشورهای غربی استفاده کنند. این همان خطری است که نشریه فارن‌پالیسی درباره آن به باراک اوباما هشدار داده‌است. این نشریه تخصصی سیاست خارجی امریکا، اخیراً در مقاله‌ای خطاب به اوباما نوشت: «آقای رئیس‌جمهور! اگر امروز به سراغ هراس‏‌افکنان داعش در سوریه و عراق نروید، فردا آن‏ها به سراغ شما می‌آیند

در امریکا نگرانی شدیدی از تکرار یک یازده سپتمبر دیگر وجود دارد و نمایندگان کنگره، رسانه‌ها و افکار عمومی به‌ویژه در هفته‌های اخیر در این‌باره به دولت اوباما هشدار داده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده