موج هراس‌‏افکنی از سوریه و عراق تا لندن و واشنگتن

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در یادداشتی در روزنامه دیلی‌تلگراف با هشدار درباره امواج بازشدن پای هراس‌‏افکنی به خیابان‌های لندن بر ضرورت برخورد فوری و شدید با هراس‏‌افکن‌های داعش در عراق و سوریه تأکید کرد.

اين يادداشت دو روز بعد از آن منتشر شد كه رسانه‌هاي انگليسي از تبليغات آزادانه هواداران تكفيري‌ها و هراس‏‌افکنان داعش در خيابان آكسفورد لندن خبر دادند و تصاوير آن را هم منتشر كردند. در اين تصاوير چند مرد با ريش‌هاي بلند و ظاهري شبيه اعضاي داعش، تراكت‌ها و بروشورهاي تبليغاتي اين گروه را ميان مردم پخش مي‌كردند و از ميان آن‏ها عضو‌گيري مي‌كردند. بعد از اين خبر، روز جمعه هزاران نفر از انگليسي‌ها با تظاهرات در مركز لندن، خواستار توجه بيشتر دولت به خطر هراس‏‌افکنی شدند.

در واكنش به همه اين تحولات بود كه كامرون در يادداشتي در روزنامه ديلي‌تلگراف، از نزديك بودن خطر هراس‏‌افکنی براي كشورش خبر داد و نوشت: «اگر با هراس‏‌افکنان داعش در سوريه و عراق برخورد جدي و بنيادي نشود، امواج هراس‏‌افکنی از مديترانه به خيابان‌هاي اروپا مي‌رسد. مقام‏‌های اطلاعاتي و امنيتي كشورهاي اروپايي ماه‌هاست كه درباره خطر و پيامدهاي آنچه در سوريه مي‌گذرد براي كشورهاي اروپايي، هشدار مي‌دهند

عمده‌ترين نگراني اين كشورها، بازگشت نيروهايي است كه در 3سال اخير از كشورهاي اروپايي براي جنگ در كنار هراس‏‌افکنان به سوريه رفته‌اند. گروه‌هاي وابسته به القاعده و داعش در 3سال اخير با حمايت يا سكوت حمايت‌گونه برخي قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي، در سوريه براي خود پايگاه آموزشي و مراكز جذب نيرو ايجاد كرده‌اند. اين گروه‌ها از طريق اينترنت از شهروندان اروپايي عضو‌گيري مي‌كنند و آن‏ها را با وعده پول و امكانات و ادعاي دروغين جهاد در راه خدا يا مقابله با سياست‌هاي غرب، به سوريه جذب مي‌كنند. در اين مدت، هزاران شهروند اروپايي و امریکايي و استراليايي براي جنگ در كنار هراس‏افکنان به سوريه رفته‌اند.مقام‏‌های امنيتي و اطلاعاتي و سياسي اروپا نگران آن هستند كه اين نيروها بعد از بازگشت از سوريه، از تجربيات جنگي خود براي انجام حملات هراس‏‌افکنانه در داخل كشورهاي غربي استفاده كنند. اين همان خطري است كه نشريه فارن‌پاليسي درباره آن به باراك اوباما هشدار داده‌است. اين نشريه تخصصي سياست خارجي امریکا، اخیراً در مقاله‌اي خطاب به اوباما نوشت: «آقاي رئيس‌جمهور! اگر امروز به سراغ هراس‏‌افکنان داعش در سوريه و عراق نرويد، فردا آن‏ها به سراغ شما مي‌آيند

در امریکا نگراني شديدي از تكرار يك يازده سپتمبر ديگر وجود دارد و نمايندگان كنگره، رسانه‌ها و افكار عمومي به‌ويژه در هفته‌هاي اخير در اين‌باره به دولت اوباما هشدار داده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده