موفقیت ریکا منافع گسترده و بزرگ اقتصادی و امنیتی

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه در نشست گشایش هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای درباره افغانستان (ریکا) که در کشور ترکمنستان برگزار شده است گفت: افغانستان احیای راه ابریشم و شبکه‌های تجارتی را که از کشور ما عبور می‌کند، رهبری می‌نماید.

آقای ربانی گفت: موفقیت ریکا، منافع گسترده و بزرگ اقتصادی و امنیتی را در قبال ثبات منطقه و صلح جهانی تأمین خواهد کرد.

گفتنی است که درنشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا)، هیئت بلندپایه حکومت افغانستان به سرپرستی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور اشتراک کرده است.

در این نشست که در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شده است، مقامات دولتی ۴۴ کشور منطقه و جهان و نمایندگان ۳۸ سازمان بین‌المللی شرکت کرده‌اند.

ریاست این اجلاس را وزرای خارجه افغانستان و ترکمنستان به طور مشترک به عهده دارند.

در اجلاس ریکا، در کنار امضای قرارداد راه لاجورد، روی چگونگی، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانسپورت کشورهای همسایه افغانستان و منطقه بحث خواهد شد.

وزیر امور خارجه در آغاز سخنان خویش ضمن عرض صمیمانه‌ترین تمنیات خویش به دولت و ملت ترکمنستان، تأثر و تالم عمیق خود نسبت به زلزله اخیر که جان‌های زیادی از برادران و خواهران مسلمان را در ایران و عراق گرفت، اظهار نمود.

آقای ربانی گفت: «ما به فامیل‌ها و بازماندگان قربانیان تسلیت گفته و برای مجروحین شفای عاجل استدعا می‌نماییم.»

وزیر خارجه تصریح کرد: در حقیقت، ما می‌توانیم صرفاً با تلاش‌های مشترک از طریق همچو میکانیزم‌های بُرد-بُرد همکاری، به طور تدریجی و یقینی برهرگونه تنش‌های موجود غلبه کرده و مشترکاً نیازمندی‌های عمومی ملت‌های مان را چه در عرصه‌های اقتصادی یا امنیت حل نماییم.

وی خاطرنشان کرد: «در این زمینه، روابط افغانستان و ترکمنستان به عنوان الگو بوده و براساس یک برنامه مشترک غرض بهبود منافع اقتصادی و امنیتی ما به شیوه‌ای که نه تنها به دوکشور بل برای همسایه‌های ما مفید واقع شود، استوار می‌باشد. هردو کشور رویکردها و برنامه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی جامع که همکاری‌های بین‌الحکومتی را در سطوح منطقه‌ای و قاره‌ای تقویت بخشد، دنبال می‌کنند.»

به گفته ربانی در طی 16 سال گذشته، سیاست خارجی افغانستان روی آغاز، تقویت و به کارگیری میکانیزم‌های همکاری منطقه‌ای متمرکز بوده که طبق آن پروژه‌ها و برنامه‌ها منافع مشترک در منطقه وسیع‌تر ما به منصه اجرا گذاشته می‌شوند.

مسئول سیاست خارجی کشور افزود: افغانستان و ترکمنستان غرض تطبیق پروژه‌های بزرگ، مانند پایپ لاین گاز تاپی، پروژه برق 500 کیلووات (ترکمنستان- افغانستان- -پاکستان)، دهلیز لاجورد و برنامه‌های خطوط آهن منطقه‌ای باهم یک جا کار می‌کنند. این پروژه‌ها و پروژه‌های زیربنایی مهم دیگر اولویت‌های اساسی (ریکا) را تشکیل می‌دهند.

او علاوه کرد که به عنوان یک گروه جمعی، ما باید کارهای زیادی را جهت پیشرفت اهداف مشترک‌مان در طرح همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای انجام دهیم.

ربانی همچنین از دولت‌های هند، پاکستان، ترکیه و تاجیکستان به خاطر میزبانی نشست‌های قبلی و تقویت برنامه ریکا سپاسگزاری کرد و افزود: ما به همان اندازه از سازمان‌های همکار اعم از بین‌المللی و بین‌الحکومتی به خاطر حمایت مداوم شان از نشست‌های ریکا و اجرای پروژه‌های پیشنهادی این نشست مشکور می‌باشیم.

وزیر خارجه تصریح کرد، نشست ریکای هفتم در زمانی برگزار می‌گردد که نیاز به رشد اقتصاد، ثبات، و اعتمادسازی در منطقه ما از هر زمانی بیشتر محسوس است. این گردهمایی فرصت خوبی را برای ارزیابی نیازهای مشترک فراهم ساخته تا باشد که پیرامون چالشهای فراراه خویش بحث نموده و گام‌های استواری را به جانب یکپارچگی اقتصادی در منطقه برداریم.

در رابطه به افغانستان باید بگویم که یکپارچگی اقتصادی منطقه‌ای یکی از ستون‌های مهم سیاست خارجی ما را تشکیل می‌دهد. تجربه نشان داده است که دنبال نمودن سیاست‌ها و راهبردهای برد و باخت به شکل جنگ‌های تحمیلی در افغانستان ثبات منطقه را برهم زده و مانع رشد اقتصاد و انکشاف پایدار می‌گردد.

ربانی تأکید کرد: از زمان ریکای اول که در کابل در سال 2005 برگزار گردید، ما تلاش‌های زیادی به خرج داده‌ایم تا افغانستان به یک چهارراه تجارتی، ترانزیتی، و سرمایه‌گذاری، ارتباطات، و محل تبادل نظریات در قلب آسیا مبدل گردد و بدون شک به منطقه ما در آسیای میانه، آسیای جنوبی، آسیای شرقی، شرق میانه، و اروپا کمک می‌کند تا با هم متصل گردیم.

به گفته وی به صورت جمعی و یکجایی ما می‌توانیم تجارت و ترانزیت منطقه‌ای، بین‌المنطقه‌ای، و قاره‌ای را افزایش داده و به یک عصر جدیدی از رفاه اقتصادی که برای همه مفید باشد، وارد شویم.

او گفت: «این پروژه‌ها از پروژه‌های بزرگ انرژی مانند تاپی و کاسا یکهزار تا پروژه‌های منطقوی خط آهن مانند خط آهن پنج کشور، دهلیزهای ترانسپورت و ترانزیت چابهار و یک کمربند یک راه، و همچنان شبکه ارتباطات راه ابریشم دجیتلی را دربر می‌گیرد.

هریک از این پروژه‌های بزرگ در ایجاد و توسعه رفاه در سرتاسر آسیا نقش مهمی را بازی می‌کند. می‌خواهم برایتان بگویم که امضای موافقتنامه راه لاجورد صبح امروز اینجا در عشق آباد مرحله مهمی را در تلاش‌های جمعی ما برای بدست آوردن اتصال خوب از طریق اعمار زیربنا برای تجارت بیشتر در یوروآسیا می‌تواند آغاز کند.»

به باور ربانی، امضای اعلامیه مشترک وزراء روی خط انتقال برق 500 کیلوولت TAP و یادداشت تفاهم روی TAP دیجیتل از جملۀ دست آوردهای بزرگ دیگر است.

وی با اشاره به آغاز برنامه دهلیز هوایی افغانستان- هندوستان گفت که از این طریق بیشتر از 1150 متریک تن مال التجاره را به بازارهای هند از ماه جون گذشته بدین سو صادر نموده‌ایم که نمونه دیگری از پیشرفت پایدار در همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای می‌باشد.

ربانی گفت: افغانستان احیای راه ابریشم و شبکه‌های تجارتی را که از کشور ما عبور می‌کند رهبری می‌نماید. تحقق این شبکه‌ها وابسته به افزایش تلاش‌های ما برای حل چالش‌های می‌باشد که تا حال مانع به دست آوردن این اهداف شده است.

وزیر امور خارجه کشور با اشاره به سه ساحۀ کلیدی را که افغانستان نیاز به تمرکز بیشتر روی آن دارد گفت: نخست، اینکه منطقه ما در قسمت زیربنای ترانسپورت دارای خلاء‌های زیادی می‌باشد که باید بدون هیچ گونه تأخیر روی آن کار کنیم. در اینجا نیاز است تا منابع دولتی و خصوصی را در حمایت از تطبیق پروژه‌های مشترک که در اولویت قرار دارند جمع کنیم. من خرسند هستم که نمایندگان چندین کشور و سازمان کمک کننده، بانک‌های سرمایه‌گذاری، و صندوق‌های مستقل را با خود داریم. من از آن‌ها می‌خواهم تا از پروژه‌هایی که در ریکا آمده است حمایت دوامدار نمایند. واضح است که این پروژه‌ها فرصت‌های با ارزشی را برای سرمایه‌گذاری با میزان بلند بازده برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌سازد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده