میررحمانی رحمانی به‌حیث رییس مجلس نماینده‌گان برگزیده شد

سرانجام پس از در حدود نزدیک به دوماه تنش در مجلس، نماینده‌گان، امروز (شنبه، ۸ سرطان) میررحمان رحمانی را به‌حیث رییس این نهاد برگزیدند.

چهارمین دور انتخابات ریاست مجلس که امروز برگزار شد، میررحمان رحمانی و خان محمد وردک نامزد ریاست مجلس نماینده‌گان بودند.

شمار نماینده‌گان حاضر در انتخابات امروز ۲۴۵بود که ۱۳۶تن آن‌ها به میررحمان رحمانی و ۹۶تن دیگر آنان به خان محمد وردک رأی دادند.

روند گزینش رییس مجلس برای نزدیک به دوماه وقت گرفت. نماینده‌گان مجلس در این مدت سه انتخابات برگزار کردند که هیچ نامزدی نتوانست به کرسی ریاست مجلس برسد. 

نخستین دور انتخابات ریاست مجلس که به تاریخ بیست و ششم ماه ثور برگزار شد، چهارتن از جمله میررحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی خودشان را برای ریاست کرسی مجلس نامزد کرده بودند؛ اما این انتخابات برنده‌یی نداشت.

دومین دور این انتخابات به تاریخ بیست و هشتم ماه ثور میان میررحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی – دو نامزدی‌که بلندترین آرای انتخابات دور نخست را گرفته بودند – برگزار شد؛ در این دور انتخابات، میررحمانی ۱۲۳رأی گرفت و کمال ناصر اصولی هم ۵۵ رآی. رییس موقت مجلس نماینده‌گان، آقای رحمانی را رییس مجلس اعلام کرد، اما طرف‌داران کمال ناصر اصولی این نتیجه را نپذیرفتند و انتخابات ریاست مجلس به چالش کشیده شد.

چالش‌ها در مجلس تا آن‌جا بالا گرفتند که شماری از نماینده‌گان چوکی و میز ریاست مجلس را شکستند و بر هم‌دیگر شان تاختند.

جنجال اصلی بر سر یک برگۀ رأی‌دهی بود که به سود رحمانی علامت زده شده بود، اما در پایین آن برگه یک نقطه نیز گذاشته شده بود؛ طرف‌داران رحمانی آن را معتبر و طرف‌داران اصولی آن را غیرمعتبر می‌خواندند. این برگۀ رأی‌دهی اگر به نفع رحمانی حساب می‌شد آرای رحمانی ۱۲۴ می‌شد و پنجاه جمع یک رأی را پوره می‌کرد و رییس بلامنازع مجلس می‌شد، اما اگر این رأی شمرده نمی‌شد، رحمانی نمی‌توانست ریاست مجلس را بگیرد.

سرانجام پس از در حدود بیش از یک ماه، نماینده‌گان توافق کردند که این برگۀ جنجالی را به رأی بگذارند که در نتیجه، نماینده‌گان به ابطال آن رأی دادند.

پس از آن نماینده‌گان دیگر برای ریاست مجلس نامزد کردند اما هیچ یک نتوانستند آرای پنجاه جمع یک را پوره کنند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده