میلۀ مردمی صلح؛ رقص و پایکوبی باشنده‌گان شرق به‌پیشواز صلح

شماری از باشنده‌گان ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان به پیشواز از صلح در کشور، جشنی را زیر نام «میلۀ مردمی صلح» در ننگرهار برگزار کردند.

در این میله که شام روز گذشته (پنج‌شنبه، ۸حوت) برگزار شد، در آن صدها تن شرکت کرده بودند و به استقبال صلح به رقص و پایکوبی پرداختند.

این میله در شرایطی برگزار می‌شود که افغانستان در دورۀ «کاهش خشونت‌ها» به‌سر می‌برد و نیز قرار است فردا (شنبه، ۱۰حوت) توافق صلح میان امریکا و طالبان امضا شود.

شرکت کننده‌گان میلۀ مردمی صلح، می‌گویند که فرصت بدست آمده برای صلح نباید از دست برود و همه طرف‌ها در افغانستان برای رسیدن به یک صلح همیشه‌گی همدست شوند.

گل‌زار سنگروال، عضو شورای ولایتی لغمان و یکی از شرکت کننده‌گان این میله گفت: «از حکومت، امریکا و طالبان می‌خواهیم که دیگر به این جنگ خاتمه بدهند و این برادر کشی که در افغانستان جریان دارد، نباید ادامه یابد.»

اسماعیل یون، نویسنده و از دیگر شرکت کننده‌گان این میله نیز افزود: «امیدوارم که مذاکرات صلح به موفقیت بیانجامد و در افغانستان صلح تأمین شود و هفتۀ کاهش خشونت‌ها به آتش‌بس بیانجامد.»

قرار است پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان، در درازای ده روز، گفت‌وگوهای میان افغان آغاز شود. آیندۀ صلح در افغانستان، وابسته به این گفت‌وگوها است.

شرکت کننده‌گان میلۀ مردمی صلح به این باور اند که سرانجام صلح در کشور تأمین شدنی است و در این راستا باید تلاش‌ها جدی‌تر شوند.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان نیز که در این میله شرکت کرده بود، بیان داشت: «خواست ما در صلح این است که نظام حفظ شود، نیروهای امنیتی حفظ شوند.»

این میله، تنها وابسته به مکان خاصی نبود. باشنده‌گان ننگرهار شب‌هنگام در کوچه‌ها و جاده‌ها به آتش‌بازی و رقص پرداختند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده